Reklama

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1) Praca

Drukowanie prywatnych dokumentów przy użyciu firmowej drukarki, zabieranie do domu materiałów papierniczych, znaczków, długopisów to tylko kilka przykładów nieuczciwości względem pracodawcy. Jak wykazują badania (CBOS, 2015 r.), dla 14 proc. pracowników takie zachowania są w pełni akceptowalne, podobnie korzystanie ze służbowych telefonów i samochodów do celów prywatnych. Okradamy pracodawcę, nie wykonując solidnie powierzonych nam zadań, przeglądając media społecznościowe, wyniki meczów czy robiąc zakupy, w czasie, gdy powinniśmy wypełniać obowiązki zawodowe. Z badań wynika, że aż 10 proc. Polaków zajmuje się w pracy prywatnymi sprawami. A Boży ludzie powinni być uczciwi nawet w najmniejszych materiach, bo „kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny, a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie” (Łk, 16, 10).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na pokusy nieuczciwości szczególnie narażeni są przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą – podkreśla Andrzej Cwynar, założyciel Fundacji dla Rodziny www.dlarodziny.eu oferującej m.in. chrześcijańskie kursy finansowe Crown.

Jak dodaje prezes organizacji, chodzi tu o np. wykorzystywanie majątku firmy do własnych celów, wciąganie w koszty prowadzenia działalności prywatne wydatki czy wszelkiego rodzaju próby uniknięcia płacenia podatków. Można się niesłusznie usprawiedliwiać, twierdząc, że „to rząd nas oszukuje”. Pragnąc jednak żyć zgodnie z nauczaniem Jezusa, należy iść za Jego słowami, które mówią: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

2) Życie rodzinne

– Czy zdajemy sobie sprawę, że nieoddawanie małżonkowi i dzieciom należnego im czasu też jest kradzieżą? – pyta Andrzej Cwynar. – Coś lub ktoś inny jest ważniejszy od rodziny. To jest nieuczciwość przysiędze małżeńskiej, nieuczciwość wobec stanu – dodaje. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jak spędzamy swój czas. Czy obowiązki domowe nie przyćmiewają relacji z pociechami? Czy nie przynosimy pracy do domu? Czy wolny czas spędzamy, podejmując wartościowe aktywności z członkami rodziny? Czy chodzimy z małżonkiem na randki, pielęgnując łączące nas uczucie?

Reklama

3) Cudza własność

Katechizm Kościoła Katolickiego (2409) mówi, że wszelkiego rodzaju przywłaszczanie i zatrzymywanie dobra drugiego człowieka sprzeciwia się siódmemu przykazaniu. Dotyczy to umyślnego zatrzymywania rzeczy pożyczonych, ale także przedmiotów znalezionych, dlatego należy pamiętać, by zawsze oddawać to, co znaleźliśmy. Niestosowne jest też sprzedawanie dóbr po zawyżonych cenach. Z wielką nieuczciwością spotkaliśmy się w 2020 r., gdy w czasie wybuchu pandemii koronawirusa maseczki ochronne kosztowały dziesiątki złotych.

Warto pamiętać, że za każdą kradzieżą stoi człowiek. Możemy usprawiedliwiać się, że traci firma lub urząd, ale ostatecznie uderzamy w kieszeń innych podatników: naszej rodziny, sąsiadów, współpracowników.

Jak temu zaradzić? – Być w relacji z Panem Bogiem. Jeśli żyję w bliskiej więzi z żoną, uważam na to, co mówię, nie chcę jej skrzywdzić. Podobnie jest z Bogiem. Jeśli wierzę, że jestem jego niewolnikiem, to bycie uczciwym przychodzi z trudem. Dlatego warto pogłębiać relację z Bogiem, uwrażliwiać swoje sumienie i sięgać po porady. Na przykład na kursach takich jak Crown mamy możliwość przyjrzenia się sobie, zainspirowania się innymi. Ważne też, by mieć spowiednika, mentora, wspólnotę – zaznacza Andrzej Cwynar.

Każde, nawet najmniejsze nieuczciwe zachowanie jest grzechem i może uczynić nasze sumienie mniej wrażliwym na zło. Z kolei każda uczciwa decyzja pogłębia naszą przyjaźń z Jezusem i wzmacnia naszą wiarę!

Podziel się:

Oceń:

+33 -6
2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: skradziono różaniec królowej Szkotów Marii I Stuart

Zamek Arundel

Wikipedia

Zamek Arundel

W piątek 21 maja z gabloty wystawowej na zamku Arundel w hrabstwie West Sussex w południowej Anglii skradziony niezwykle cenny zabytek: złoty różaniec, który miała przy sobie Maria I Stuart – królowa Szkotów, podczas jej egzekucji w 1587 r. Wraz z różańcem skradziono też inne przedmioty należące niegdyś do królowej, m.in. kilka złotych pamiątkowych kubków koronacyjnych łącznej wartości 1.4 mln funtów.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady