Reklama

Niedziela Legnicka

U progu Wielkiego Postu, u progu Wielkiej Obietnicy

Bartosz Bigaj

- Za chwilę będziemy przypominali sobie słowa: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Tak twardo brzmią one w naszych uszach, trochę „złagodzone” słowami z Ewangelii: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ale od prochu się nie ucieknie. Ten popiół którym się posypujemy, jest bardzo konkretny i widzialny i dotykalny i przypomina kondycję człowieka, zasygnalizowaną w Księdze Rodzaju. Słowa te przypominają że jesteśmy śmiertelni i grzeszni – mówił Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas Mszy św. odprawianej w Środę Popielcową w katedrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzonych, zachęcał do zapoznania się z tegorocznym Orędziem Papieża Franciszka na Wielki Post, a sam zwrócił w nim uwagę na słowa, które mówią o ludzkiej wędrówce: „Jeśli brakuje nam nadziei to wędrujemy przez życie jak przez pustkowie, bez ziemi obiecanej, do której moglibyśmy wspólnie dążyć” (Z Orędzia pp Franciszka na Wieli Post 2024).

- Dlatego zwróćmy uwagę na to, jak mocnym znakiem jest nasza obecność tutaj. Oto jesteśmy wspólnie i wspólnie dążymy do czegoś znacznie większego niż tylko to, co można kupić, dostać w promocji. Nie stoimy w kolejce do jakiegoś marketu, bo jesteśmy w drodze ku całkiem innym miejscom. To miejsca które są wyżej, ponad nami, które czasem nazywa się takim uczonym słowem: „ transcendencja”, miejsca które nas przekraczają, a które są miejscami zwiastowanymi przez Ewangelię Pana Jezusa – mówił Biskup legnicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii, podał też inne określenie okresu Wielkiego Postu.

- Nazwa Wielki Post, pochodzi oczywiście od postu, ale można by też używać innego określenia: że jest to czas Wielkiej Obietnicy. O tym mówi m.in. odczytywany dzisiaj fragment Ewangelii Mateusza. Przypomniane są w nim słowa obietnicy Jezusa, w kontekście podejmowanej, modlitwy, postu czy jałmużny: „Ojciec Twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6,4)

Czas Wielkiej Obietnicy, to nie tylko czas trudu i wysiłku człowieka - którego zbraknąć nie może – ale „schodzenia” Boga na ziemię. Cóż więc odda nam Ojciec? Nadzieję, nadzieję Ziemi Obiecanej i sens i kierunek i wiemy nie tylko to, że wędrujemy przez pustkowie, ale wiemy dokąd wędrujemy, do przestrzeni życia wiecznego, do Domu Ojca.

I zachęcał: - Ruszamy więc w drogę, nie łatwą. To droga trudna, droga do walki ze złym duchem, wykorzystując okazję do wielkopostnej modlitwy, podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Mszy św., czy rekolekcji wielkopostnych. Dlatego z radością wewnętrzną, choć ze świadomością wysiłku, przyjmujemy to wezwanie i modlimy się o taki dar, który przewyższa dary doczesne.

Reklama


  

Zobacz zdjęcia: Środa Popielcowa 2024 Katedra

Podziel się:

Oceń:

2024-02-15 15:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Młodych z Apokalipsą zakończone

Spotkanie Młodych z Apokalipsą

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie Młodych z Apokalipsą

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów