Reklama

Konflikty zbrojne

UNICEF: 17 tys. samotnych dzieci w Strefie Gazy

Dzieci w Strefie Gazy

PAP/HAITHAM IMAD

Dzieci w Strefie Gazy

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje, że co najmniej 17 tys. dzieci w Strefie Gazy jest pozbawionych opieki lub zostało rozdzielonych z najbliższymi. „Liczba ta odpowiada 1 proc. całkowitej populacji przesiedleńców, czyli 1,7 mln osób” - ogłoszono na konferencji prasowej w Pałacu Narodów w Genewie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zajmujący się sprawami palestyńskimi w tej organizacji Jonathan Crickx, który właśnie wrócił w Gazy, zaznaczył, że w czasie konfliktu zbrojnego często zdarza się, że rodziny wielopokoleniowe opiekują się dziećmi, które straciły rodziców. Jednak obecnie, „z powodu braku żywności, wody i schronienia, rodzinom wielopokoleniowym trudno jest natychmiast zająć się kolejnym dzieckiem, podczas gdy same walczą o utrzymanie własnych dzieci i swojej rodziny.

W tej sytuacji, w ocenie UNICEF, „natychmiastowa pomoc tymczasowa musi być udostępniana na szeroką skalę, umożliwiając dzieciom kontakt z rodzinami lub lokalizując je, aby mogły być z nimi połączone, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oenzetowski Fundusz wskazuje, że poważnie zagrożone jest zdrowie psychiczne dzieci w Strefie Gazy. Występują u nich takie objawy, jak: niezwykle wysoki poziom ciągłego lęku, utrata apetytu, brak snu, wybuchy emocji lub panika za każdym razem, gdy słyszą dźwięk bombardowania.

Reklama

Przed obecną wojną UNICEF szacował, że ponad 500 tys. tamtejszych dzieci potrzebowało psychospołecznego wsparcia zdrowia psychicznego. Obecnie niemal wszystkie z ponad miliona dzieci wymaga takiej pomocy.

Jedynym sposobem jej zapewnienia na szeroką skalę jest zawieszenie broni. „Te dzieci nie mają nic wspólnego z tym konfliktem, ale cierpią w sposób, w jaki żadne dziecko nie powinno cierpieć. Żadne dziecko, niezależnie od religii, narodowości, języka, rasy, nie powinno być narażone na poziom przemocy, jaki widzieliśmy 7 października [gdy palestyński Hamas zaatakował Izrael - KAI], ani na poziom przemocy, jaki widzieliśmy od tamtej pory [gdy Izrael prowadzi wojnę w Strefie Gazy - KAI]” - powiedział Crickx.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-02 20:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy chrześcijanie Gazy mieszkają obecnie w kościele

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Kustosz Ziemi Świętej obawia się, że po zakończeniu wojny w Strefie Gazy kolejni chrześcijanie będą chcieli wyemigrować z tych terenów. „Ludzie już wcześniej nie czuli się bezpiecznie i chcą, żeby ich dzieci nie musiały dorastać w środowisku nienawiści, gdzie nie ma wzajemnej akceptacji między ludźmi różnych narodowości i religii” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Francesco Patton. Franciszkanin podkreśla zarazem, że bycie chrześcijanami w Ziemi Świętej jest szczególnym rodzajem powołania.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady