Reklama

Wiara

Ziemia Święta: Święto Rozmnożenia Chleba nad Jeziorem Galilejskim w cieniu wojny

Tabgha, kościół Rozmnożenia
Chleba – mozaika

Graziako

Tabgha, kościół Rozmnożenia Chleba – mozaika

Przedstawiciele Kościoła, zakonnicy i chrześcijanie z Ziemi Świętej obchodzili w weekend Święto Rozmnożenia Chleba w niemieckojęzycznym klasztorze benedyktyńskim Tabgha nad Jeziorem Galilejskim, wzywając do jedności i solidarności. W obchodach wziął udział na zakończenie swojej wizyty w Ziemi Świętej przewodniczący Komisji Iustitia et Pax niemieckiego episkopatu, bp Heiner Wilmer z Hildesheim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 2002 r. święto przyciąga tysiące chrześcijan z wielu części kraju i pielgrzymów, którzy po nabożeństwie biorą udział na rozległych terenach klasztornych w rodzinnym pikniku. Ale trwająca wojna była odczuwalna również w Tabgha. Tym razem w kościele klasztornym było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich.

Łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa powiedział podczas Mszy św., że zgromadzenie było „małe z powodu trudnych okoliczności, ale piękne w swojej intymności w inny sposób. Chrześcijanie mają prawo narzekać, ale nie mają prawa przestać. Było dość mówienia o wojnie i był czas na mówienia o Ewangelii".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwierzchnik łacińskich katolików w Ziemi Świętej dał zgromadzonym wiernym dwie lekcje płynące z biblijnej historii o cudzie rozmnożenia chleba: „że odpowiedź na obecną wojnę nie leży w ludzkiej mocy i że nie ma boskiego cudu bez ludzkiej woli i udziału”.

"Jesteśmy biedni i mamy niewiele, ale jeśli oddamy to Bogu, wystarczy, by z Jego pomocą zmienić społeczeństwo" - powiedział kard. Pizzaballa, nawiązując do bochenków chleba opisanych w Biblii, które dzięki cudowi Jezusa wystarczyły, by zaspokoić głód 5000 osób. „Jezus otrzymał chleb i rozdał go. W związku z tym tożsamość chrześcijańska nie polega na zatrzymywaniu dla siebie tego, co mamy, ale na dawaniu tego, co mamy", powiedział kard. Pizzaballa.

Opat opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, o. Nikodem Schnabel, powiedział, że Tabgha bardzo dobrze wie, jak to jest być ofiarą nienawiści. W 2015 r. Tabgha była celem podpalenia dokonanego przez żydowskich nacjonalistów, w wyniku którego część nowego budynku klasztoru, który został ponownie otwarty dopiero w 2012 r., została poważnie uszkodzona. "Ten kraj nie potrzebuje więcej nienawiści. Potrzebujemy pokoju i sprawiedliwości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej", powiedział o. Schnabel. Dlatego też "w dzisiejszych czasach nie jest ważne, czy jesteśmy katolikami, prawosławnymi czy protestantami", tak jak przedstawiciele i wierni innych wyznań przybyli na tę uroczystość.

Reklama

„W końcu żaden człowiek nie ma prawa zabijać drugiego człowieka", powiedział niemiecki benedyktyn. To wspólne człowieczeństwo jest istotą Święta Rozmnożenia Chleba. "Ze wszystkimi naszymi lękami, gniewem i bólem jesteśmy karmieni przez samego Jezusa".

„Dopóki ludzie są poniżani i marginalizowani ze względu na ich pochodzenie etniczne lub religię, nie może być pokoju”, powiedział bp Wilmer w swoim przemówieniu do zgromadzonych. Wezwał do dialogu. Bez wspólnot religijnych nie można osiągnąć trwałego pokoju w Ziemi Świętej. Jednocześnie zapewnił wszystkie ofiary wojny, Izraelczyków i Palestyńczyków, o swojej solidarności.

„Bóg nie stworzył państw, ale ludzi. Granice i flagi są ludzkim wymysłem, podczas gdy Jezus, który głosił tutaj, w naszym sąsiedztwie, miał na myśli wszystkich ludzi”, zaznaczył o. Schnabel w nieszporach na zakończenie święta. Po raz kolejny odniósł się do głównych przesłań związanych z rozmnożeniem chleba, które według tradycji chrześcijańskiej miało miejsce w Tabgha. Jezus widział tłum i działał, nawet w nieodpowiednim momencie. W tej rzeczywistości kryje się misja, którą należy uszanować również dzisiaj.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-13 09:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież modli się o pokój w Ziemi Świętej

Grzegorz Gałązka

Z okazji obchodzonego 29 stycznia Międzynarodowego Dnia Modlitw o Pokój w Ziemi Świętej Franciszek napisał na swym Twitterze: „Panie, Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania i daj nam pokój w Ziemi Świętej. Szalom, salam, pokój!”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Opactwo Benedyktynów zaprasza do Tyńca!

2024-05-27 17:33

mat. prasowy

Od niemalże 1000 lat w podkrakowskim Tyńcu żyją ludzie szukający Boga. Wedle woli założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji, klasztor ma być także miejscem gościny dla poszukujących ciszy, doświadczenia Boga, chcących poznać życie mnichów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Święci i błogosławieni

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...