Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie

Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

– Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się dziś w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nasze wysiłki katechetyczne są jedną wielką batalią o człowieka w świecie współczesnym – mówił abp Marek Jędraszewski do zgromadzonych na Dniu Katechetycznym w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Zaznaczył, że nie da się przeprowadzić neomarksistowskiej rewolucji, jeśli wcześniej nie usunie się religii ze szkół. Stąd walka z Kościołem, a dokładniej mówiąc – z chrześcijańską wizją człowieka. – Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – podkreślał metropolita krakowski zauważając, że katecheci powinni być dumni, że reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole.

Zachęcał katechetów, by wracali do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku będziemy obchodzili 45. rocznicę jego wyboru na papieża. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy katechetów z parafią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na terenie Archidiecezji Krakowskiej 90% uczniów szkół podstawowych uczęszcza na lekcje religii (na terenie samego Krakowa – 81%). W szkołach ponadpodstawowych natomiast na lekcje religii uczęszcza 67% uczniów (50% w Krakowie). Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem dotyczy w znacznej mierze młodzieży, która przed chwilą przyjęła sakrament bierzmowania. – Co się z nimi dzieje? Dlaczego ulegają temu popularnemu hasłu, że "bierzmowanie jest oficjalnym pożegnaniem z Kościołem, w obecności biskupa"? Co robić, jak przygotowywać młodych w parafiach, żeby nie ulegali temu hasłu? – pytał.

Postawił też pytanie, czy bierzmowanie nie powinno być dopiero w szkole ponadpodstawowej. Zwrócił uwagę, że konsekwentnie powinny być sprawdzane indeksy katechetyczne osób, które chcą być świadkami bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, żeby się nie okazało, że zostają nimi osoby, które zrezygnowały z lekcji religii.

Przypomniał, że w przyszłym tygodniu udaje się do Asyżu archidiecezjalna pielgrzymka z okazji 770-lecia kanonizacji św. Stanisława. A 10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. W tym kontekście zwrócił uwagę na element patriotyzmu w nauczaniu i obecności katechetów w szkołach. – Żeby się ocalić, trzeba wiedzieć z jakiej ziemi wyrastamy i w jaką ziemię musimy się zakorzeniać, by ostać się i nie dać się złamać – mówił arcybiskup.

Reklama

Podziękował także wszystkim duszpasterzom i katechetom, dzięki którym na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony wybrało się około 2 tysiące osób z Archidiecezji Krakowskiej, co stanowiło najliczniejszą reprezentację wśród polskich diecezji. Zaznaczył, że to także obraz wykorzystywania szans w regularnej pracy wśród młodych i budowania wzajemnych relacji. Podkreślił, że silne więzy staną się "zaczynem pod dobre jutro Kościoła, a przez to także dobre jutro naszej ojczyzny".

W sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita przewodniczył Eucharystii dla wszystkich katechetów z całej Archidiecezji. W czasie homilii wskazał na dwie postaci z liturgii Słowa - proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela. – Pozostają dla nas nie tylko jako symbole, ale jako bliskie nam wzory, jak być wiernym Bogu, który wybiera, który posyła i który oczekuje wiernego świadectwa – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że katecheci i katechetki są przedłużeniem tej tradycji. – Czynicie to głosząc Chrystusa nie we własne imię, nie głosicie własnych poglądów – jesteście na służbie prawdy, tej jedynej i najwyższej, głoszonej z woli Chrystusa z pokolenia na pokolenie całemu światu. Posyła was Kościół, w imię Tego, który do końca nas umiłował. Jesteście świadkami Chrystusa we współczesnym świecie. A także znakiem sprzeciwu dla tego świata – dodawał zaznaczając, że katecheci niosą pomoc ludziom, aby uwierzyli w Chrystusa i mieli życie wieczne. – W jakiejś mierze wieczność innych zależy od waszego jednoznacznego świadectwa prawdzie – podkreślał. Życzył katechetom, aby na wzór proroka Jeremiasza nie ulękli się, ale stawali się "twierdzą warowną, kolumną żelazną, murem spiżowym przeciw temu złemu światu".

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp M. Jędraszewski: wygrywamy "walkę o pamięć", ale czy "walkę o sumienie"?

ARCHIWUM

To, że wygrywamy walkę o pamięć, jest zasługą naszych dziadków, rodziców i nielicznych nauczycieli, którzy mieli odwagę mówić jak było – tak w 75. rocznicę agresji ZSRR na Polskę mówił w łódzkiej katedrze abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj