Reklama

Kościół

Blisko 2 tys. Polaków z ośrodków polonijnych weźmie udział w ŚDM w Lizbonie

lizbona2023.pl

W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział blisko 2 tys. Polaków z ośrodków polonijnych w tym najwięcej ze Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Będą także Polacy z Kazachstanu, Białorusi czy Grecji - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział 1300 Polaków z ośrodków polonijnych - najwięcej ze Stanów Zjednoczonych - 350 osób oraz z Niemiec - 250. Będą także Polacy z Kazachstanu, Białorusi czy Grecji - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W wydarzeniach weźmie ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych. Najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy" - przekazał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Podziel się cytatem

Reklama

"W ramach projektu +Polska i Polonia w drodze na ŚDM+ organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy środki, którymi wesprzemy młodych Polaków z Polonii oraz mieszkających na Wschodzie, a więc z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi. Do naszego projektu zgłosiło się 300 młodych z Polonii całego świata" - powiedział dyrektor KBO ŚDM. Dodał, że wśród młodych są także grupy młodych Polaków z Litwy, Rumunii czy Grecji, którym pomagamy w dotarciu na ŚDM.

Reklama

Wyjaśnił, że ich wkład własny jest na poziomie 20-25 proc., zaś resztę dofinansowujemy, w tym jest zakwaterowanie, wyżywienie i transport do Lizbony.

Celem projektu jest promocja polskiej kultury i chrześcijańskiej tradycji.

Wspólny wyjazd grup polonijnych - wraz z grupami z Polski, w jednym autokarze - odbędzie się z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszy do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. "dni w diecezjach" poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie. W tym czasie zaplanowana jest prezentacja polskiej kultury w postaci wspólnych wydarzeń artystycznych.

W projekcie weźmie udział 305 młodych z diecezji sosnowieckiej, lubelskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, tarnowskiej, gdańskiej i warszawskiej.

W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i ok. 21 biskupów. Zapisało się także 350 wolontariuszy oraz blisko 500 harcerzy.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2023-06-30 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nadzwyczajna sesja Rady Miasta nt. przygotowań do ŚDM

Archiwum Sekcji Wolontariatu ŚDM Kraków 2016

„Naszym wspólnym zadaniem jest, aby młodzi ludzie uczestniczący w ŚDM wyjechali z Krakowa i Małopolski bezpiecznie" - mówił 31 maja wojewoda małopolski Józef Pilch, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa poświęconej przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...