Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć słowo Jezusa

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Ducha Świętego przez szczególne wstawiennictwo św. Marii Magdaleny, żeby nauczyła nas trwania przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata – powiedział abp Wacław Depo. Podczas wizytacji kanonicznej parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku 28 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., w czasie której wprowadził do kościoła relikwie patronki wspólnoty oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że św. Maria Magdalena, będąc osobistym świadkiem Jezusa Chrystusa, przychodzi do nas wprost z kart Ewangelii. Przypomniał również, że w 2016 r. papież Franciszek podniósł jej wspomnienie do rangi święta, nazywając ją apostołką apostołów.

Zobacz zdjęcia: Wprowadzenie relikwii św. Marii Magdaleny w Radomsku

Metropolita częstochowski podkreślił, że o Marii Magdalenie piszą wszyscy ewangeliści. Wskazał, że od momentu uzdrowienia od siedmiu złych duchów towarzyszyła Jezusowi i wspierała Go ze swojego mienia. Zaznaczył, że stała pod krzyżem wraz z Maryją i św. Janem oraz wzięła udział w pogrzebie Chrystusa. Ponadto w Wielkanoc wraz z innymi kobietami pośpiesznie pobiegła do grobu i wreszcie to ona jako pierwsza ujrzała Chrystusa Zmartwychwstałego, który posłał ją do Apostołów z orędziem wielkanocnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając fragment z Ewangelii według św. Jana, opisujący spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną, abp Depo zauważył, że „po ludzku zawiódł ją wzrok”. – Była blisko Jezusa, na wyciągnięcie ręki, a nie rozpoznała Go, myśląc, że to jest ogrodnik. Ale nie zawiódł ją zmysł słuchu. Jezus wypowiedział jej imię, a ona rozpoznała Go, powiedziała: „Rabbuni”, czyli „Mój nauczycielu” i przylgnęła do Jego nóg – przypomniał hierarcha.

– Drodzy młodzi, to jest bardzo wyraźne przesłanie: gdy nie potrafimy zobaczyć i odczuwać obecności i działania Jezusa w naszej codzienności, trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć Jego słowo. On też do nas mówi po imieniu od momentu naszego chrztu – zwrócił się do bierzmowanych metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zachęcił, aby przez osobistą lekturę Ewangelii wsłuchiwać się w słowo Chrystusa i odnaleźć siebie na jej kartach, aby móc uwierzyć w Jego bliskość i miłość.

Arcybiskup podkreślił, że z przesłania Marii Magdaleny płynie wezwanie do promowania godności dziewcząt i kobiet. Celebrans przestrzegał je przed uleganiem propozycjom wolności od wszystkiego, czego pokłosie widać w wulgarnych manifestacjach na ulicach polskich miast. – Chrystus promuje przez św. Marię Magdalenę wszystkie kobiety – przekonywał.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jako drugie zadanie metropolita zostawił młodym postawę bycia świadkiem łaski, którą otrzymuje się w darze życia i powołania. – Przecież nie sobie zawdzięczamy życie. Każdy i każda z was ma swoje niepowtarzalne powołanie przed Bogiem. Teraz chodzi o to, żeby nie przegrać życia – apelował.

– Prośmy Ducha Świętego przez szczególne wstawiennictwo św. Marii Magdaleny, żeby nauczyła nas trwania przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata – zakończył abp Depo.

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2023-06-28 21:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Hernoga: Bóg ma prawo pytać człowieka o miłość

Maciej Orman/Niedziela

– To jest podstawowe prawo Boga: pytać każdego człowieka o miłość, bo imię Boga to miłość – powiedział 3 czerwca w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Radomsku ks. Piotr Hernoga. Proboszcz parafii i rejonowy duszpasterz rodzin przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw, które odbywają się pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością” (Jr 31, 3).

Więcej ...

Wierny, aż po odmęt wód

Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Więcej ...

Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

2024-05-21 13:03

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj