Reklama

Kościół

Abp Galbas do proboszczów: Traktujcie dobrze waszych parafian i wikariuszy

Bp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Traktujcie dobrze waszych parafian i traktujcie dobrze waszych wikariuszy ‒ mówił do przyszłych proboszczów i administratorów parafii abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wręczył 20 księżom nominacje na te funkcje. Kapłani rozpoczną swoją posługę w parafiach 30 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita katowicki wskazywał, że Chrystusowi nie szkoda tracić czasu dla jednego człowieka. ‒ Jest z tym człowiekiem w bardzo osobistej relacji. Ujmuje go za rękę, wyprowadza poza wieś, zwilża śliną jego oczy, kładzie na nim rękę. To wszystko jest pełne czułości, delikatności i indywidualnej troski ‒ mówił.

Wskazał jednocześnie, że nie lubi określenia „duszpasterstwo masowe”. Bo trudno masowość pogodzić z głębią. ‒ Nie prowadźcie w parafiach duszpasterstwa masowego. Starajcie się spotkać człowieka, a nie masę. Rozmawiajcie z człowiekiem, traktujcie go podmiotowo, z całą niepowtarzalnością jego drogi. Umiejcie towarzyszyć człowiekowi w jego cierpieniach, niewidzeniach, w samotności ‒ apelował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za papieżem Franciszkiem zachęcał, by parafie były w kontakcie z rodzinami, z życiem ludzi i z życiem społeczności. ‒ Muszą być domami o drzwiach zawsze otwartych, aby wychodzić innym na spotkanie. I to ważne, aby owemu zbliżaniu się ku drugiemu towarzyszyła jasna propozycja wiary. Chodzi o otwarcie drzwi, aby Jezus mógł wyjść z całą radością swojego przesłania ‒ powiedział arcybiskup.

Wzywał do modlitwy za nasze parafie, aby „nie stanowiły tylko funkcjonalnych biur, ale, ożywione duchem misyjnym, były miejscami przekazywania wiary oraz świadectwa miłości.” Zachęcał, by duszpasterstwo indywidualne prowadziło do duszpasterstwa wspólnotowego. ‒ Wspólnota to nie masa. Wspólnotę tworzą niepowtarzalni ludzie, szanowani w swojej niepowtarzalności i wyjątkowości. We wspólnocie każdy jest ważny. W masie każdy jest nieważny ‒ zauważał.

Podziel się cytatem

Reklama

Polecał też proboszczom cierpliwie czekać na owoce. Podkreślał, że rozwój wiary to w człowieku proces, jak uzdrowienie niewidomego dokonało się stopniowo. ‒ Nie denerwujcie się na ludzi, że nie stali się „na trzy cztery” święci, że mają te same grzechy, że pytają o te same rzeczy. To normalne. Czy my sami tacy nie jesteśmy!? ‒ pytał.

Prosił proboszczów, by nie traktowali swoich nominacji jako wyróżnienia, awansu, nobilitacji, czy nagrody, ale by traktowali to jako wezwanie do większej służby, pracowitości i do większej odpowiedzialności za zbawienie ludzi. ‒Traktujcie dobrze waszych parafian i traktujcie dobrze waszych wikariuszy. To nie parobki, tylko współpracownicy. Rozeznawajcie wspólnie, a potem wspólnie rozeznane sprawy, wspólnie podejmujcie ‒ prosił na koniec.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-09 14:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele