Reklama

Wiadomości

VII Europejski Festiwal Roberta Schumana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biografia Roberta Schumana

Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 roku w Luksemburgu, w rodzinie francusko-niemieckiej. W młodości przeprowadził się z rodzeństwem do Lotaryngii, która była wówczas częścią Niemiec, a później do Francji. Schuman wykazał się dużym talentem i ambitnym duchem, co zaowocowało jego studiami prawniczymi i doktoratem prawa na Uniwersytecie w Strasburgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu studiów Schuman rozpoczął karierę prawnika i polityka. W 1919 roku został wybrany do francuskiego parlamentu jako przedstawiciel Lotaryngii. W ciągu swojej kariery politycznej pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. ministra finansów, ministra spraw zagranicznych i premiera Francji.

Jednak prawdziwe osiągnięcie i dziedzictwo Roberta Schumana leżą w jego roli w procesie integracji europejskiej. 9 maja 1950 roku, jako minister spraw zagranicznych Francji, zaproponował tzw. "Deklarację Schumana", która była początkiem integracji europejskiej i uważana jest za jeden z kamieni milowych w powstaniu Unii Europejskiej.

W swojej deklaracji Schuman zaproponował, że Francja i Niemcy powinny zintegrować swoją produkcję węgla i stali. Ta propozycja miała na celu ustanowienie wspólnego zarządzania nad surowcami strategicznymi, aby zapewnić pokój i stabilizację w Europie. To była inicjatywa o dużym znaczeniu, ponieważ po raz pierwszy w historii, państwa europejskie zobowiązały się do współpracy w ramach instytucji ponadnarodowych.

Efektem deklaracji Schumana było utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (ECSC) w 1951 roku, która była prekursorem Unii Europejskiej. ECSC, wraz z późniejszymi wspólnotami, takimi jak Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) i Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom), stanowiły podstawę procesu integracji europejskiej, który doprowadził do powstania Unii Europejskiej w 1993 roku.

Robert Schuman, ze względu na swoją rolę w procesie integracji europejskiej, uważany jest za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Jego wizja pokojowego współistnienia państw europejskich opartych na współpracy i solidarności, w przeciwieństwie do konfrontacji i rywalizacji, była nieoceniona. Jego postawa, która promowała wspólny interes, jedność i pokój między krajami, przyczyniła się do wzrostu zaufania i współpracy między narodami Europy.

Reklama

Poza swoją rolą w procesie integracji europejskiej, Schuman pełnił również inne ważne funkcje, takie jak członka Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Był zdecydowanym zwolennikiem jedności europejskiej i kontynuował swoje zaangażowanie w promowanie idei integracji europejskiej, aż do swojej śmierci w 1963 roku.

Dziedzictwo Roberta Schumana jest nadal obecne w Unii Europejskiej, która jest jednym z najważniejszych projektów politycznych i gospodarczych w historii świata. Jego wizja jedności i współpracy między państwami europejskimi ma duże znaczenie w obecnych czasach, w których Unia Europejska staje w obliczu wyzwań politycznych, gospodarczych i społecznych.

Robert Schuman, polityk i ojciec założyciel Unii Europejskiej, pozostaje postacią cenioną za swoje zasługi w budowie wspólnego europejskiego projektu opartego na zasadach demokracji, praworządności i solidarności. Jego dziedzictwo powinno być kontynuowane w obecnych działaniach i decyzjach podejmowanych przez Unię Europejską, w dążeniu do utrzymania pokoju, stabilności i współpracy między krajami członkowskimi oraz w promowaniu wartości, na których została zbudowana Unia Europejska.

Warto również zaznaczyć, że obecnie trwa proces beatyfikacyjny Roberta Schumana, który został ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym przez Kościół katolicki. Przez wielu jest on uznawany za swoisty autorytet dla współczesnych polityków.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-12 13:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naprotechnologia – nauka i życie

Izabela Fac

11 marca miała miejsce „II Podkarpacka Konferencja Naukowa – Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”.

Więcej ...

Papież soboru

Święty Paweł VI

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI

Był pierwszym papieżem, który podróżował samolotem.

Więcej ...

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

2024-05-27 15:15
Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Święci i błogosławieni

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Kościół

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!