Reklama

Niedziela Częstochowska

Przebaczyć można, zapomnieć nie wolno

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Minęło 70 lat od dnia, w którym na łące pod Gnaszynem, hitlerowcy bestialsko zamordowali dziesięciu polskich zakładników. Mord jaki odbył się 24 kwietnia 1944 r. miał być ostrzeżeniem dla miejscowej ludności, odwetem za śmierć Niemca i karą za ukrywanie żołnierzy polskiego podziemia. Na oczach około 2 tys. spędzonych i okrążonych kordonem żandarmów i wojska pracowników pobliskich zakładów pracy i mieszkańców wsi ustawiono szubienice, wieszając związanych powrozami 10 młodych, niewinnych ludzi, pośród których był także katolicki kapłan. Duchowny cały czas modlił się za współtowarzyszy, a na chwilę przed śmiercią zawołał "Jeszcze Polska nie zginęła”. Niestety, jego nazwiska do dziś nie udało się ustalić. Po egzekucji zwłoki wywieziono w nieznanym kierunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mijają lata, czas zaciera ludzką pamięć, jednak o tym i podobnych wydarzeniach, ku przestrodze dla przyszłych pokoleń nie wolno zapomnieć, chociaż jako katolicy powinniśmy przebaczyć. Przypomniał o tym Polakom podczas pobytu w Częstochowie w 1983 r. , dziś już święty Jan Paweł II - „Przebaczać - nie oznacza rezygnować z pamięci, prawdy i sprawiedliwości".

Reklama

24 kwietnia 2014 r. , w 70. rocznicę gnaszyńskiego mordu, z inicjatywy Akcji Katolickiej przy parafii Przemienienia Pańskiego w Częstochowie - Gnaszynie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Rady Dzielnicy Gnaszyn - Kawodrza i Urzędu Miasta Częstochowy, w miejscowej świątyni odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji ofiar tamtej zbrodni, a także symbolicznie za wszystkich, którzy niewinną krew oddali za wolność „Biało-czerwonej”, spoczywając w nieznanych mogiłach. Przed ołtarzem zabrzmiały słowa Hymnu narodowego, pochyliły się kombatanckie i organizacyjne sztandary, popłynęły słowa modlitwy.

Eucharystii, z udziałem przedstawicieli władz Miasta i Powiatu, kombatantów i mieszkańców dzielnicy przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Wolny w koncelebrze z ks. kapelanem Władysławem Golisem. Nie zabrakło nielicznych już świadków tamtego wydarzenia i młodzieży, przejmującej pałeczkę w sztafecie dziejów. Podczas homilii ks. Proboszcz zwrócił uwagę, że historia zostawiła wiele takich i podobnych miejsc, które znakiem przelanej krwi przyniosły nam upragnione zwycięstwo i wolność, która jest nam dana, ale przede wszystkim zadana, o którą trzeba nieustannie walczyć ,dając świadectwo umiłowania wszystkiego co Polskę stanowi. Kaznodzieja zastanawiał się, czy my ludzie współcześni, jak ci sprzed 70 lat potrafilibyśmy dać tak przekonywujące świadectwo wiary i patriotyzmu?

Podczas Mszy św. modlono się o wieczny pokój dla pomordowanych, a dla żyjących o siłę trwania w dobrym i umiejętność poszanowania honoru bardziej niż przemijające dobra doczesne, którymi kusi świat. Przypominając martyrologię ziemi częstochowskiej, prezes Zarządu Związku Kombatantów, mjr Jan Trzciński życzył, aby przyszłe pokolenia nie musiały stawiać krzyży i pomników ofiarom wojny. Aby żywym pomnikiem chwały była wolna i dostatnia Polska. Po Mszy św., przy ul. 10 Zakładników, w miejscu uświęconym krwią, przy pamiątkowym krzyżu i okolicznościowej tablicy zapalono znicze i złożono kwiaty, oddano hołd cichym bohaterom tamtych dni.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-25 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: zła pamięć kieruje się egoizmem i łatwo przemienia w nienawiść

Episkopat.pl

O jednoczących owocach dobrej i zgubnych skutkach złej pamięci mówił w sobotę w Budzyniu Prymas Polski abp Wojciech Polak. Ta pierwsza – jak podkreślił – nie wypierając się własnej historii, zdolna jest szukać przebaczenia i pojednania. Druga kieruje się jedynie zbiorowym egoizmem i łatwo przemienia w nienawiść.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych