Reklama

Kościół

Ks. Zollner: niejasne procedury Papieskiej Komisji powodem rezygnacji

en.wikipedia.org

Ks. Hans Zollner SJ ogłosił publicznie, że powodem jego rezygnacji z członkostwa w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich są niejasne procedury jej funkcjonowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto pełny tekst deklaracji ks. Zollnera:

"Po pełnieniu funkcji członka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich przez ostatnie dziewięć lat, złożyłem swoją rezygnację, która została przyjęta 14 marca 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pragnę podziękować przewodniczącemu, członkom i pracownikom komisji, zarówno byłym, jak i obecnym, którzy dzielą się nadzieją na budowanie bezpieczniejszego Kościoła.

Ochrona dzieci i bezbronnych dorosłych musi być w centrum misji Kościoła katolickiego. Taką nadzieję ja i wiele innych osób dzieliło od czasu, gdy Komisja została po raz pierwszy powołana w 2014 roku. Jednak w mojej pracy w Komisji zauważyłem kwestie, które wymagają pilnego rozwiązania i które uniemożliwiły mi dalszą kontynuację.

Przez ostatnie lata coraz bardziej interesowałem się tym, jak Komisja, w moim odczuciu, podchodziła do realizacji tego celu, zwłaszcza w obszarze odpowiedzialności, konformizmu, rozliczalności i przejrzystości. Jestem przekonany, że są to zasady, których każda instytucja kościelna, a tym bardziej Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich winna przestrzegać.

Jeśli chodzi o kształtowanie Komisji, brakowało jasności co do procesu wyboru członków i pracowników oraz ich ról i obowiązków.

Kolejnym obszarem budzącym niepokój jest kwestia odpowiedzialności finansowej, która moim zdaniem jest niewystarczająca. Najważniejsze jest, aby Komisja wyraźnie pokazała, w jaki sposób fundusze są wykorzystywane w jej pracy.

Ponadto powinna istnieć przejrzystość co do sposobu podejmowania decyzji w Komisji. Zbyt często nie było wystarczających informacji i niejasnej komunikacji z członkami na temat sposobu podejmowania poszczególnych decyzji.

Wreszcie, nie znam żadnych przepisów regulujących relacje między Komisją a Dykasterią ds. Nauki Wiary, odkąd w czerwcu ubiegłego roku Komisja została włączona do Dykasterii.

To właśnie z powodu tych strukturalnych i praktycznych kwestii postanowiłem zrezygnować z członkostwa w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Reklama

Zamierzam skupić się na mojej nowej roli jako konsultanta dla Diecezji Rzymskiej, jak również dyrektora Instytutu Antropologii (IADC) w dążeniu do uczynienia świata bezpieczniejszym miejscem dla dzieci i osób narażonych na niebezpieczeństwo poprzez nasze przedsięwzięcia akademickie i naukowe.

Pozostaję otwarty na dyskusję z Komisją na temat zapewnienia bezpieczeństwa i mam nadzieję, że wyżej wymienione kwestie mogą zostać rozwiązane w sposób trwały".

***

Dzisiaj Diecezja Rzymska ogłosiła kilka nowych nominacji, w tym moją rolę jako konsultanta nowo utworzonego biura diecezji poświęconego ochronie małoletnich i osób bezbronnych.

Utworzenie biura w diecezji rzymskiej, które jest jedną z kilku kluczowych zmian wprowadzonych przez papieża Franciszka w jego ostatniej konstytucji apostolskiej In Ecclesiarum Communione, jest świadectwem tego, że ochrona musi być priorytetem dla wszystkich diecezji katolickich na całym świecie.

Jestem zaangażowany w słuchanie ofiar oraz w promowanie edukacji i formacji w dziedzinie ochrony i oczekuję, że będę to kontynuował w tej nowej roli.

Wcześniej kardynał Sean O'Malley OFM Cap, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich stwierdził, że rezygnacja ks. Zollnera, uzasadniona niedawną nominacją na konsultanta diecezji rzymskiej i innymi obowiązkami, została przyjęta przez Ojca Świętego „z głębokim podziękowaniem za jego wieloletnią służbę" – stwierdził kardynał O'Malley.

„Jako członek grupy założycielskiej, ks. Hans był stale obecny przez te wszystkie lata, kiedy nasza Komisja rozwijała się i znajdowała swoją drogę jako centrum ochrony w całym Kościele. Pomógł ukształtować i wdrożyć wiele projektów i programów, które wywodzą się z rozważań Komisji, zwłaszcza z Ogólnokościelnego Szczytu w lutym 2019 roku. Poprzez liczne szkolenia, które prowadził dla biskupów i przełożonych zakonnych, przez lata, podróżując po całym świecie, stał się ambasadorem troski o bezpieczeństwo i będzie nadal stale obecny w tej ważnej pracy poprzez swoje role jako dyrektor Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gregoriańskiego i jako konsultant diecezji rzymskiej w zakresie troski o bezpieczeństwo. Cieszymy się na dalszą współpracę z księdzem Hansem w naszym wspólnym dążeniu do uczynienia Kościoła bezpiecznym domem dla wszystkich" – dodał amerykański purpurat.

Reklama

Ks. Hans Zollner SJ urodził się 19 listopada 1966 w Ratyzbonie. W 1990 roku wstąpił do jezuitów. Jest uważany za jednego z czołowych ekspertów kościelnych w dziedzinie zapobiegania nadużyciom seksualnym w Kościele rzymskokatolickim i od 2014 roku był członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Studiował filozofię i teologię w Ratyzbonie i Innsbrucku. Uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz licencjat kanoniczny z psychologii w Instytucie Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jest też licencjonowanym psychoterapeutą Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r.

Od 2003 roku wykłada na Wydziale Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2010-2019 był prorektorem tej uczelni i dziekanem Instytutu Psychologii W 2012 roku ks. Zollner współtworzył, a od 2015 roku kierował Centrum Ochrony Dzieci (CCP) w Monachium, którego siedziba w 2015 roku została przeniesiona na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Od 2021 roku jest dyrektorem Instytutu Antropologii - interdyscyplinarnych studiów nad godnością człowieka i opieką nad osobami wymagającymi ochrony (IADC) Jest również profesorem honoris causa na Wydziale Teologii i Religii Uniwersytetu w Durham w Anglii.1 kwietnia 2017 roku papież Franciszek mianował go Konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-03-29 20:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika Kurii w Poznaniu w sprawie abp. Juliusza Paetza

wikipedia.pl

Publikujemy oświadczenie kurii metropolitalnej w Poznaniu w sprawie udziału abp. Juliusza Paetza w publicznych uroczystościach.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?