Reklama

Kościół

O orędziu Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień Pokoju i beatyfikacji Rodziny Ulmów na spotkaniu prasowym w Sekretariacie KEP

Episkopat News

Tekst orędzia Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień pokoju oraz beatyfikacja Rodziny Ulmów – to były główne tematy spotkania prasowego, które odbyło się w Sekretariacie KEP w Warszawie. Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP zwracał również uwagę na to, by w coraz bardziej zsekularyzowanej atmosferze towarzyszącej obchodom Świat Bożego Narodzenia, nie zapominać o ich najważniejszym, religijnym wymiarze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestniczący w spotkaniu bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP przypomniał zebranym treści zawarte w papieskim orędziu na 56. Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia. Zwrócił uwagę na papieską refleksję nt. pokoju, który powinien nam towarzyszyć w wielu wymiarach – indywidualnym, społecznym, międzynarodowym a podstawą jego musi być pokój, który gości w sercu każdego człowieka. Jak zaznaczył, papieskie rozważanie nt. pokoju skoncentrowało się wokół dwóch wątków – sytuacji pocovidowej oraz wojny na Ukrainie. W odniesieniu do obu z nich, mówił bp Miziński , papież apelował o budowanie wspólnoty.

Druga część spotkania prasowego związana była z opublikowanym w sobotę 17 grudnia papieskim dekretem o męczeństwie Rodziny Ulmów z Markowej. Małżonkowie Wiktoria i Józef zginęli w 1944 r. wraz z siedmiorgiem małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, za to, że ukrywali w swym domu Żydów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów podkreślił, że papieski dekret oznacza oficjalną decyzję o beatyfikacji całej Rodziny Ulmów, łącznie z dziećmi, także z dzieckiem nienarodzonym. Kapłan przypomniał okoliczności ich drastycznej śmierci w czasie porannej egzekucji, gdy zostali zamordowani wraz ukrywanymi Żydami. Jak zaznaczył, dzieci Ulmów w wieku od 1,5 r. do 8 lat zginęły już po śmierci rodziców, po trwającej kilka minut naradzie hitlerowskich oprawców.

Postulator mówił o żywej pamięci nt. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie mieszkali i o przekonaniu o ich męczeństwie, które to przekonanie pojawiło się w zasadzie zaraz po tragedii. Zwracał również uwagę na głęboką religijność Rodziny oraz na religijną motywację ich działań.

Mówił również o samym procesie beatyfikacyjnym, który początkowo prowadzony był przez diecezję pelplińską, gdyż sprawę Rodziny Ulmów włączono do procesu tzw. drugiej grupy polskich męczenników z okresu II Wojny Światowej.

Reklama

Jak zaznaczył w latach 2003 – 2008 na terenie archidiecezji przemyskiej toczył się tzw. proces rogatoryjny, polegający na zbieraniu materiałów i przesłuchiwaniu świadków. W 2011 r. efekty tej pracy przesłane zostały do Pelplina, jednak w 2017 r. metropolita przemyski poprosił o wyłącznie Rodziny Ulmów ze wspomnianej grupy. Od tego czasu proces prowadzony był już przez archidiecezję przemyską. W 2020 r. zakończone zostało Positio, czyli praca wykazująca męczeństwo zamordowanych. Jak poinformował postulator, 16 lutego 2021 r. pozytywną opinię na ten temat wydała komisja historyczna, 22 lutego 2022 r. – komisja teologiczna, natomiast 6 grudnia br. – komisja kardynałów i biskupów.

Odpowiadając na pytania o beatyfikację małych dzieci, w tym dziecka nienarodzonego, nieochrzczonego, ks dr Burda zaznaczył, że motyw ten obecny jest w tradycji Kościoła, m.in. w uznaniu męczeństwa Świętych Młodzianków, zabitych z rozkazu Heroda.

Ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu i rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej podkreślił, że obecnie przeżywamy już czas przygotowania do beatyfikacji, która – z uwagi na praktykę ostatnich lat – z dużą dozą pewności odbędzie się na terenie archidiecezji przemyskiej. Trudno jednak dziś jeszcze mówić cokolwiek o konkretnym miejscu i czasie tego wydarzenia.

Spotkanie w Sekretariacie KEP było również okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń.

W kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ks Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP mówił o coraz bardziej zsekularyzowanej atmosferze, która towarzyszy tym świętom, o sygnałach nt. rezygnacji z organizowani wigilii i usuwaniu akcentów religijnych, w których miejsce wkracza konsumpcja. Zachęcał dziennikarzy do akcentowania tego, co w Świętach Bożego Narodzenia najważniejsze – ich duchowego wymiaru.

Poinformował również, ze 26 grudnia w polskich parafiach nastąpi uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych, zaś 30 grudnia obchodzone będzie w Kościele święto Świętej Rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-19 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi: objawienia w Fatimie są stale aktualne

Graziako/Niedziela

Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli