Reklama

Polska

Toruń: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

Katarzyna Cegielska

O powołaniu do świętości, jako głównym zadaniu uczestników jubileuszowego świętowania mówił abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, który przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w Toruniu w związku z 31. rocznicą powstania Radia Maryja. Liturgię koncelebrowało kilkunastu biskupów a uczestniczyło w niej kilka tysięcy wiernych.

Obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja odbywały się w Arenie Toruń przy ul. Gen. J. Bema 73-89. Przed obiektem oraz wewnątrz budynku od godz. 10.00 można było otrzymać ciepły posiłek, herbatę i kawę oraz zaopatrzyć się w pamiątki i książki.

Do osobistego stawienia się na uroczystościach i świętowania zachęcał w zaproszeniu dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Krótko wspomniał też o początkach toruńskiej rozgłośni. „W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – 8 grudnia 1991 roku – zabrzmiał głos polskiego Radia Maryja. W tym roku będziemy obchodzić już 31. rocznicę powstania tego dzieła. Dzieła ewangelizacyjnego, promieniującego z Torunia na Ojczyznę i świat” – zaznaczył.

Prosił też o pomoc materialną dla rozgłośni. „Polecamy się Waszej pamięci. Prosimy o pomoc materialną, żeby to Radio utrzymać, żebyśmy dali radę, bo wszystko drożeje. Również my musimy bardzo gimnastykować, aby dać sobie radę ze wszystkimi należnościami” – podkreślił o. Rydzyk.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w południe od medytacji pierwszosobotniej i różańca. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

O godz. 15 zebrani w Arenie Toruń modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, koncelebrowana przez kilkunastu polskich biskupów, m.in. metropolitę częstochowskiego, abp. Wacława Depo i ordynariusza toruńskiego bp. Wiesława Śmigla. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też przedstawiciele władz państwowych i politycy, m.in. ministrowie Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro i Antoni Macierewicz.

Zebrani wysłuchali też m.in. listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i listu prezes PiS, Jarosława Kaczyńskiego. – Dziękuję za to całe dobro, które czynią Państwo z pożytkiem dla Kościoła i Polski – napisał Prezydent gratulując jubileuszu wszystkim współtworzącym Radio Maryja i inne związane z nim dzieła. Prezes Kaczyński dziękował Rodzinie Radia Maryja m.in. za dobitnie wyrażaną niezgodę na to, co złe w przestrzeni publicznej, to co godzi w polską rację stanu i co kwestionuje polskość i szczególny związek chrześcijaństwa i państwa polskiego.

Reklama

W homilii abp Wojda podkreślił znaczenie Eucharystii jako wyrazu wdzięczności za jubileusz. Zastanawiał się też nad duchowym przesłaniem, z jakim Chrystus chce posłać uczestników tego świętowania na dalsze miesiące i lata pracy. Nawiązując do czytań mszalnych z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP zwrócił uwagę na myśl zawartą w Liście do Efezjan „ W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem” (Ef 1, 4). – Te słowa mówią nam o naszej odpowiedzialności chrześcijańskiej, o powołaniu, by nieustanie budować naszą więź a Jezusem Chrystusem – powiedział.

Nawiązał również do czytania z Księgi Rodzaju mówiącego o grzechu Adama i Ewy, który naruszył więź ludzi z Bogiem i między sobą. – Jesteśmy wszyscy wezwani do świętości. Im bliżej jesteśmy Boga, tym bliżej jesteśmy drugiego człowieka – podkreślił. Mówił również o powtarzających się atakach na Kościół i na św. Jana Pawła II, który przypominał o wierności przykazaniom i o tym, że prawdziwa wolność rodzi się z wolności od grzechu.

Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste „Te Deum”.

Oprawę liturgii przygotował chór „Orantes” i orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Szymona Cieślara.

Należąca do redemptorystów rozgłośnia Radio Maryja została założona w Toruniu przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR w grudniu 1991 r. Jest rozgłośnią religijną o największym zasięgu w Polsce. Część emitowanych audycji transmitowanych jest w tym samym czasie w Telewizji Trwam.

Reklama

Na program Radia Maryja składają się przede wszystkim audycje o charakterze ewangelizacyjnym, katechezy, transmisje wydarzeń z życia Kościoła i wspólna modlitwa. Transmitowane są Msze i nabożeństwa, papieskie pielgrzymki. Jest też miejsce na publicystykę społeczno-polityczną.

Radio ma charakter interaktywny, od początku słuchacze mieli możliwość, dzwoniąc, brać udział w modlitwach na antenie, zadawać pytania czy dzielić się komentarzami. Słuchacze i sympatycy radia tworzą Rodzinę Radia Maryja.

2022-12-03 20:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody 23. rocznicy powstania Radia Maryja

W najbliższą sobotę odbędą się uroczystości z okazji 23. rocznicy powstania Radia Maryja. Z tej okazji do Torunia przybędą pielgrzymi z całej Polski i różnych części świata.

Więcej ...

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Więcej ...

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58
Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Dom Młodych w Rokitnie jest już prawie gotowy!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...