Reklama

Kościół

Chcesz poznawać stwórcę Wszechświata? To ten film jest dla Ciebie!

Adobe Stock

Poszanowanie dzieła stworzenia wyrazem miłości do Boga. Bogactwo myśli „zielonej” encykliki Franciszka ukazuje film Gratias Domine produkcji Fundacji Instytut Mediów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochrona środowiska stała się jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Nic więc dziwnego, że Kościół coraz aktywniej angażuje się w propagowanie myśli ekologicznej, a jednym z najbardziej wyczekiwanych dokumentów w tej sprawie była papieska encyklika Laudato si’. Choć od jej ukazania się minęło 6 lat, to nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie recepcji zawartych w niej treści. Bogactwo myśli „zielonej” encykliki Franciszka ukazuje film Gratias Domine produkcji Fundacji Instytut Mediów, który zostanie dołączony do najnowszego wydania Niedzieli Młodych w formie płyty DVD. Dodatkiem do płyty jest książeczka, która wprowadza w tematykę filmu i przybliża najważniejsze aspekty encykliki. Film można obejrzeć także w mediach społecznościowych i na YouTubie poniżej:


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Encyklika Laudato si’ została przyjęta z entuzjazmem przez różne środowiska, również te dalekie od Kościoła. Swoim tytułem nawiązuje ona do jednego z najpopularniejszych tekstów literatury chrześcijańskiej – do modlitwy uwielbienia św. Franciszka z Asyżu, która jest przeniknięta radością wypływającą z uwielbienia Boga Stwórcy. Chrześcijanin nie może milczeć w sprawach ochrony środowiska, bowiem dotykają go one bezpośrednio i są związane z dziełem stworzenia. Papieska encyklika przywraca nam właściwą optykę na sprawy ochrony środowiska naturalnego; pokazuje, jak właściwie należy odczytać słowa: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1, 28), by zachować od zniszczenia nasz wspólny dom – Ziemię.

Wskazać kierunek

Franciszek w swojej encyklice przekonuje, że szacunek do świata stworzonego wynika z głębokiej wiary. Chrześcijanin jest więc powołany do tego, by czynnie zaangażować się w działania ekologiczne. Dokument jest mocnym apelem o wzmożenie wysiłków ekologicznych, na który odpowiadają coraz liczniejsze środowiska. Jedną z ważniejszych inicjatyw, które podnoszą świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz kształtują postawy przyjazne środowisku naturalnemu, jest ogólnopolska kampania Caritas Laudato si’, w ramach której powstało sześć spotów edukacyjnych opierających się na „zielonej” encyklice Franciszka. Poruszono w nich następujace tematy: treści zawarte w Laudato si’, żywność, bioróżnorodność, klimat, woda i czyste powietrze. Podobne akcje edukacyjne podejmowały rozmaite instytucje, z których warto wymienić choćby: Caritas Diecezji Ełckiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej (w ramach projektu „Młodzi dla Środowiska”) czy Fundacja dla Młodzieży (w ramach projektu „Środowisko Młodzieży”). Ważny głos w sprawie ekologii podejmuje Ekologiczna Agencja Informacyjna Ekomaika. W te potrzebne działania włącza się również Fundacja Instytut Mediów, która swoją najnowszą produkcją pokazuje właściwy kierunek działań ekologicznych.

Reklama

Ekologiczne sumienie

Film Gratias Domine znakomicie wpasowuje się we wrażliwość młodego człowieka, niemniej jednak każdy, bez względu na wiek, zachwyci się tym obrazem, który przybliża nam najważniejszy z ekologicznych dokumentów Franciszka. Produkcja ta ukazuje głębię ekologicznego nauczania Kościoła i potrzebę ochrony środowiska, abyśmy podjęli odpowiednie przedsięwzięcia, ale także żebyśmy byli skuteczni w działaniu na rzecz czystego środowiska naturalnego, a w rezultacie mieli czyste sumienia. Obraz ten przekonuje widza do włączenia trybu eko i zastosowania w swoim codziennym życiu ekologicznych wskazówek Franciszka.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Mediów.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-21 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekologia bez ideologii

Adobe.Stock

Wielkie korporacje, politycy, naukowcy, a nawet pani w warzywniaku – wszyscy mówią o ekologii. Co wspólnego ma szanowanie środowiska naturalnego z ewangelizacją i zbawieniem? Czym jest grzech ekologii – odpowiada ks. Zbigniew Kucharski.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj