Reklama

Kościół

Rzecznik archidiecezji kijowskiej: Przy parafiach powstały wspólnoty modlące się za poległych

Karol Porwich/Niedziela

„W Kijowie i całym naszym regionie od wybuchu wojny dynamicznie rozwijają się przy parafiach przede wszystkim wspólnoty kobiet modlące się za poległych. Żony, matki, siostry spotykają się w kościołach i modlimy się razem z nimi. Odmawiamy panichidę za zmarłych” – mówi ks. Andrij Bodnaruk. W rozmowie z KAI rzecznik archidiecezji kijowsko-halickiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podkreśla, że jest to także okazja, aby ludzie usłyszeli Dobrą Nowinę. „Są to głównie kobiety, które przeżywają ogromny ból po stracie najbliższych. Słuchają i przyjmują słowa pocieszenia, ale też doświadczają głosu Kościoła. Bardzo często pytają, gdzie ich mąż, syn, ojciec znajdują się po śmierci. Przez narodzenie bohaterów do wieczności mają one, tu na ziemi, okazję poznać Boga” – mówi ks. Bodnaruk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Tomasik: Kim jest ks. Andrij Bodnaruk?

Ks. Andrij Bodnaruk: Jestem rzecznikiem archidiecezji kijowsko-halickiej oraz proboszczem parafii świętych Borysa i Gleba męczenników ukraińskich. Od sześciu lat jestem księdzem. Studiowałem we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów powróciłem na Ukrainę. Nie wiedziałem, gdzie będę posługiwał. Pan Bóg skierował mnie do archidiecezji kijowskiej. Przypomnijmy, że przez dziesiątki lat władze komunistyczne niszczyły wiarę i nasz Kościół i teraz tę wiarę wraz z innymi księżmi przywracamy ludziom. Oni nie znają Boga, ale mają chęć Go poznać. Mam żonę i dwójkę dzieci. Lubomyr ma pięć lat, a młodsza córka trzy lata. Długo myśleliśmy, jakie imię dać chłopcu, ale gdy przed jego narodzeniem do wieczności odszedł nasz patriarcha kard. Lubomyr Huzar, już nie mieliśmy wątpliwości. Z córką było podobnie. W naszym Kościele ogłoszono wtedy rok mądrości Bożej – Sofii i takie imię otrzymała nasza córka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI: 24 lutego wybucha wojna. Jak ją przeżywacie?

- Jak zaczęła się wojna 24 lutego to trzeba było z jednej strony zadbać o bezpieczeństwo rodziny, ale też nie można było zostawić parafii. Wywiozłem rodzinę do Lwowa i jak najszybciej wróciłem do moich parafian w Kijowie, aby być razem w tych dramatycznych okolicznościach naszej Ojczyzny. Jako Kościół robiliśmy i robimy wszystko, co możemy dla Ukrainy i cierpiących ludzi. Oczywiście szukamy wsparcia za granicą. Idziemy z pomocą do ludzi, którzy musieli pozostać w domach. Nasza wiara dzisiaj to nie tylko czcze gadanie, ale jest przede wszystkim czynem. Wojna pokazuje też prawdziwą twarz Kościoła. Wiara to nie tylko przyjście do kościoła i zapalenie świeczuszki. Nasza modlitwa jest poparta czynem, konkretną pomocą, kiedy prawdziwie wierzymy w Pana Boga i widzimy Go w innych osobach. Wtedy też ludzie przychodzą do kościoła, poznają Boga, a także innych ludzi, którzy w Niego wierzą. Należy nie zatrzymywać wiary w sobie, ale się nią dzielić.

Reklama

KAI: A jak wierzą dziś młodzi Ukraińcy?

- Z młodzieżą różnie bywa. Na przykład duża część młodzieży w Ukrainie nie wyrosła w atmosferze wiary, nie wyniosła jej z rodziny. Może w Boga wierzą, ale nie chodzą do kościoła i nie starają się głębiej Go poznać. Są oni wielkim wyzwaniem dla nas duchownych. Trzeba do nich wychodzić. Teraz młodzież to trzon wolontariatu. Pomagając innym, robiąc coś dla Ukrainy, mają okazję poznać nasz Kościół. Poznają też rówieśników, którzy są wierzący i między nimi toczą się rozmowy o kościele i Bogu. Dzięki wierzącym młodym ludziom ich rówieśnicy poznają Boga, poznają Go przez wiarę drugiego człowieka. Wielu z nich później wiąże się z Kościołem i staje się praktykującymi chrześcijanami.

KAI: Ale po latach panowania komunizmu wśród dorosłych też jest nadal wielu dalekich od Boga i Kościoła…

- W zeszłym roku miałem ciekawy chrzest. Mam 82-letniego znajomego, który nie był ochrzczony. Nigdy nie próbowałem go nawracać ani zbyt dużo rozmawiać z nim o Kościele. W zeszłym roku przychodzi do mnie i mówi, że chce przyjąć chrzest św. Byłem zupełnie zaskoczony. Przyjął sakramenty i się nawrócił. Co ciekawe, on gdzieś wierzył w Boga, tylko nie był związany z żadnym Kościołem. Teraz w czasie wojny mamy często chrzty osób starszych i dzieci. Niestety dziedzictwo komunizmu trwa i musimy się go stale pozbywać.

KAI: Jest Ksiądz rzecznikiem archidiecezji, czyli ma stale do czynienia z mediami i wie jak ważna jest obecnie ewangelizacja przez media społecznościowe, szczególnie młodych ludzi…

- Jestem wykładowcą w naszym seminarium duchownym w Kniażyczach. Wykładam prawo kanoniczne oraz przedmiot: „Kościół a masmedia”. Podstawowy temat moich wykładów, to jak młodemu pokoleniu opowiadać o Bogu w mediach. Rok temu założyłem sobie konto na tiktoku i na nim m. in. dzielę się swoją wiarą. Dużo młodych ludzi pyta o Boga i Kościół. Przez kontakty w tiktoku młodzież przychodzi do kościoła i odkrywa wiarę. Ważne jest, by być obecnym w sieciach społecznościowych. W seminarium uczymy tego.

Reklama

KAI: Zajmujecie się opieką nad rodzinami osób poległych. O tym się mało mówi.

- Ci co stracili ojców, synów, braci, mężów z Kijowszczyzny to w większości osoby prawosławne, rzadko chodzące do cerkwi. Odwiedzają ją raz w roku na Wielkanoc i nie zawsze na Boże Narodzenie. Teraz nas proszą o modlitwę i pytają o życie wieczne. Modlą się za swoich bliskich, którzy stracili życie. W Kijowie i całym naszym regionie od wybuchu wojny dynamicznie rozwijają się przy parafiach przede wszystkim wspólnoty kobiet modlące się za poległych. Żony, matki, siostry spotykają się w kościołach i modlimy się razem z nimi. Odmawiamy panichidę za zmarłych. Przy okazji mówimy o wierze, Bogu i jak jest to możliwe udzielamy sakramentów. Jest to dobra okazja, aby ludzie usłyszeli Dobrą Nowinę. Są to głównie kobiety, które przeżywają ogromny ból po stracie najbliższych. Dlatego bardzo ciężko do nich się zwracać. Słuchają i przyjmują słowa pocieszenia, ale też doświadczają głosu Kościoła. Bardzo często pytają, gdzie ich mąż, syn, ojciec znajdują się po śmierci. Dzięki tym rozmowom zbliżają się do Boga. Przez narodzenie bohaterów do wieczności mają one tu na ziemi okazję poznać Boga.

KAI: Jakie są nadzieje, że wojna się jak najszybciej skończy?

- Już się kończy. Chciałoby się powiedzieć, że już się skończyła, gdyż Rosja nie przegrała jeszcze militarnie, ale moralnie i w wielu innych aspektach tak. Od strony militarnej wygramy wojnę tak szybko, jak szybko dostaniemy wystarczającą ilość broni. W naszej broniącej Ojczyzny armii panuje mocny duch i to też bardzo pomaga. Mocno wierzymy, że odzyskamy okupowane czasowo nasze ziemie. Kiedy widzimy, jak nasze wojsko stale odzyskuje okupowane tereny, to dodaje nam duchowej siły.

Rozmawiał Krzysztof Tomasik

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-02 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcieliśmy ukazać naszą jedność

Początek Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma - kapłan śpiewa ektenię pokoju

Dominik Cywiński

Początek Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma - kapłan śpiewa ektenię pokoju

13 lutego, w wigilię święta Świętych Cyryla i Metodego, w kościele parafialnym pw. św. Dominika w Szczecinie sprawowana była Eucharystyczna Ofiara we wschodnim obrządku bizantyjsko-ukraińskim (liturgia św. Jana Chryzostoma) w intencji pokoju na Ukrainie.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...