Reklama

Wiadomości

W sobotę pogrzeb dr Lucyny Wiśniewskiej - zasłużonej dla Kościoła

dziecart63/

W sobotę 5 listopada odbędzie się pogrzeb dr Lucyny Wiśniewskiej. Tragicznie zmarła była dyrektorem radomskiego sanepidu, lekarzem i posłem na Sejm V kadencji oraz laureatką nagrody Viventi Caritate-Żyjącemu Miłością. Była również odznaczoną medalem „Dobry Samarytanin”. Od zawsze elementem łączącym jej życie zawodowe z prywatnym były pielgrzymki na Jasną Górę. Była również animatorką diecezjalną dla wspólnot intronizacyjnych Najświętszego Serca Jezusowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 listopada w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Liturgii o godz. 11.00 będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Po uroczystości ciało Lucyny Wiśniewskiej zostanie złożone w grobie na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Zmarłą wspomniał bp Marek Solarczyk. - Takim swoistym refrenem jej życia, było jej wyjątkowe umiłowanie dla Serca Pana Jezusa, dla tego dzieła intronizacji Serca Pana Jezusa, bo przecież to jest ten cudowny znak, dar. A w jej życiu, to było po prostu trwanie w tej rzeczywistości, jaką jest miłość Boga - powiedział.

Podziel się cytatem

Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Damian Drabikowski wspomniał, że w 2016 roku dr Wiśniewska otrzymała nagrodę Viventi Caritate. - To wyróżnienie pokazywało ogrom jej pracy, troskę o drugiego człowieka, aby dobro było zawsze obecne w nas, o to, jak drugi człowiek powinien być postrzegany przez innych - powiedział ks. Drabikowski.

Reklama

Tragicznie zmarłą wspomina również ekonom Diecezji Radomskiej ks. Szymon Pikus. - Współpracowałem z Panią doktor w czasie pandemii koronawirusa. To bardzo ciepła osoba zaangażowana w sprawy społeczności lokalnej, sprawy Kościoła i człowieka potrzebującego - powiedział ks. Pikus.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 30 października około godz. 12.50. Według wstępnych ustaleń policji kierująca mercedesem 67-letnia kobieta skręcała z głównej drogi w drogę podporządkowaną. W samochód uderzyło wyprzedzające ją prawdopodobnie w tej chwili volvo. Pasażer mercedesa, którym kierowała dr Wiśniewska nie ucierpiał w wypadku. 58-letni kierowca volvo i pasażer tego auta zostali odwiezieni do szpitala. 58-latek był trzeźwy.

Lucyna Wiśniewska ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczynała na Oddziale Neurologii i Poradni Neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Radomiu. Pracowała także w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. W 1998 roku została lekarzem wojewódzkim województwa radomskiego. Jednym z wyzwań, które wtedy podjęła, było włączeniu miasta do programu "Dializoterapia 2000". Dzięki temu udało się doprowadzić do zakupu 10 aparatów do dializ. W 1999 roku została zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie i Radomiu.

Od zawsze elementem łączącym jej życie zawodowe z prywatnym były pielgrzymki na Jasną Górę. Od roku 1974 była jedną z animatorek ruchu pielgrzymkowego. Przez kilkanaście lat kierowała służbami medycznymi pielgrzymki. Należy do Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jest także współtwórczynią Radomskiego Środowiska "Inicjatywa", w którym zrzeszeni są ludzie, działający aktywnie na rzecz rozwoju Radomia. W latach 2005-2007 była posłanką do Sejmu RP (wybrana z listy PiS, członkini Koła Poselskiego Prawica Rzeczypospolitej

Reklama

Lucyna Wiśniewska była zaangażowana również w Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, wspólnotę Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Izbę Lekarską.

Ostatnio była dyrektorem radomskiego Sanepidu. Czynnie zaangażowała się w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W 2016 roku została laureatką nagrody Viveti Caritate-Żyjącemu Miłością dla upamiętnia zmarłego tragicznie w 2001 roku bp. Jana Chrapka. Była jednym z koordynatorów programu bezpłatnych badań mammograficznych w diecezji radomskiej, który został uruchomiony za czasów biskupa Jana Chrapka. W 2010 roku dr Wiśniewska została uhonorowana medalem „Dobry Samarytanin”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Natomiast rok wcześniej została wyróżniona w plebiscycie "Miłosierny Samarytanin" organizowanym przez Karmelitański Wolontariat św. Eliasza. Organizatorzy chcieli pokazywać jak wiele jest dobra w ludziach, jak wielu jest wśród nich osób, które na co dzień budują "kulturę miłości", o której tak często nauczał św. Jan Paweł II.

2022-10-31 17:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Za dobrą wiarę Ojczyźnie

Doczesne szczątki zamordowanego sołtysa spoczęły na cmentarzu w Narewce

Al. Piotr Zdzieborski

Doczesne szczątki zamordowanego sołtysa spoczęły na cmentarzu w Narewce

Treść patriotycznej pieśni Ojczyzno ma, napisanej w latach 80. przez ks. Karola Dąbrowskiego stała się 9 sierpnia br. mottem uroczystości pogrzebowych Jana Mackiewicza (1866 – 1920), sołtysa puszczańskiej wsi Masiewo.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej