Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

Ks. Paweł Kłys

Blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce uczestniczy w Łodzi w pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem Kongresu jest: Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele. – Widzimy, że rozwija się co raz więcej wspólnot dla kobiet w Kościele. W ramach tworzącego się duszpasterstwa kobiet chcieliśmy zjednoczyć te wszystkie wspólnoty, byśmy mieli jeden cel, jedno działanie, jedną wspólną drogę. Tą drogą jest oczywiście rozwój duchowy i rozwój religijny kobiet w Kościele. – tłumaczy ks. dr. Paweł Gabara, gospodarz łódzkiego spotkania.

Jak podkreśla Rozalia Klima z Krakowa – spotkałyśmy się tutaj, aby się poznać, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jaka jest misja i charyzmat kobiet w Kościele. Myślę, że jest to niezwykle ważne spotkanie – dla nas kobiet obecnych tutaj, bo daje ono fundament pod kolejne spotkania. Choć jesteśmy różne i działamy w różnych diecezjach, robimy bardzo różne rzeczy to jesteśmy w jedności i chcemy stać jako wspólnoty kobiece w jedności. Różnorodność w jedności – to też jest dla nas niezwykle ważne. – dodaje odpowiedzialna z Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie całodniowego spotkania kobiety wysłuchają konferencji: Charyzmat kobiecości – dar i misja - s. Doroty Chwiła - salezjanki z KUL-u oraz Maria Magdalena i Piotr. Kobiety i apostołki apostołów – o. Pawła Drobota – redemptorysty.

Reklama

W ogólnopolskim spotkaniu kobiet uczestniczy bp Wiesław Szlachetka - Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, który zwraca uwagę na to, że - to spotkanie, które odbywa się w Łodzi, został nazwane pierwszym Forum dla liderek i kapłanów zajmujących się grupami duszpasterskimi dla kobiet, a jego głównym celem jest rozeznanie obecności kobiety w Kościele w kontekście charyzmatu i apostolstwa. Zastanawiamy się nad charyzmatem kobiecości i nad rolą tego charyzmatu w apostolstwie, w budowaniu rzeczywistości w oparciu o wartości ewangeliczne. – tłumaczy hierarcha.

Reklama

Kongres, to nie tylko czas słuchania, ale to również czas dzielenia się swoim doświadczeniem duszpasterstwa. Uczestniczki wezmą udział w pracy w grupach, ale także w kuluarowych spotkaniach w czasie przerw i wspólnych posiłków.

- Jesteśmy reprezentantkami różnych diecezji, które chcą się podzielić z innymi tym, co robimy w naszych diecezjach i w naszych wspólnotach. – dodaje. Rozalia Klima – odpowiedzialna za Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Uwieńczeniem spotkania będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia.

- Chcemy pokazać, że Kościół to nie jest wspólnota, który stoi bokiem do kobiety, a wręcz przeciwnie ma jasny przekaz, jasną ofertę, a kobiety w Kościele mają swoje bardzo twórcze miejsce. - podkreśla ks. Gabra, diecezjalny duszpasterz kobiet w Łodzi.

Podziel się cytatem

Jak zapowiadają organizatorzy, ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem – chcemy, aby takie spotkania kobiet odbywały się cykliczne i pozwalały na wzajemne poznawanie się wspólnot Kobiet w Kościele.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-22 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dbając o kościelne dobra

I Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) odbędzie się w dniach 20-21 października w zespole katedralnym we Fromborku. Geneza kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 r. 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj