Reklama

Watykan

Tydzień w Watykanie: Papież Franciszek robi wszystko, aby zagrożenie atomowe odsunąć

Monika Książek

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia w Watykanie była celebracja 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. 11 października 1962 r. zainaugurował go Jan XXIII.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie 60 lat później uroczystą celebrę odprawił w Watykanie, często odwołujący się do soborowej nauki i podkreślający, że Kościół nadal nie okrył do końca skarbu jaki się w niej kryje, papież Franciszek. Rocznicowe obchody, w kontekście których wielu napisało wiele o Vaticanum II, służyły nie tylko samej celebracji ale było kolejnym momentem wydobywania „bogactw z kościelnego skarbca”. To było tym bardziej naglące, z racji oczywistej zbieżności kontekstów rzeczywistości, w której rozpoczynały się soborowe obrady i w której jesteśmy zanurzeni obecnie. Chodzi o zagrożenie wojną atomową. Rozpoczęcie Vaticanum II praktycznie zbiegło się z kryzysem kubańskim, podczas którego świat stanął na krawędzi atomowej wojny. Dokładnie po 60 latach po raz kolejny ta możliwość staje się całkiem realna. W 1962 r. , także dzięki wysiłkom Kościoła, do niej nie doszło. W 2022 r. Kościół, papież Franciszek robi wszystko, aby zagrożenie odsunąć. - Odnośnie do rozpoczęcia przed 60 laty Soboru nie możemy zapominać o niebezpieczeństwie wojny atomowej, które właśnie wówczas zagrażało światu. Dlaczego nie uczyć się od historii? Również w tamtej chwili istniały konflikty i wielkie napięcia, jednak wybrano drogę pokojową”– wspominał i zachęcał papież podczas modlitwy Anioł Pański na początku tygodnia.

Choć w sam dzień rocznicy rozpoczęcia Soboru, 11 października, wygłaszając homilię podczas Mszy św. Franciszek już nie wspominał o zagrożeniu nuklearnym, a skupił się na Kościele, to podkreślił mocno, że koncentracja Kościoła na samym sobie jest pokusą i światowym sposobem życia, bo Kościół jest po to, aby służyć światu. Media najczęściej wybijały z przemówienia Ojca Świętego apel o jedność Kościoła i o przezwyciężenie podziałów, w które Kościół jest wpychany przez próbujących szufladkować wszystko komentatorów i obserwatorów kościelnego życia. „Sobór przypomina – wołał papież w najbardziej emocjonalnym fragmencie przemówienia - że Kościół, na obraz Trójcy Świętej, jest jednością (por. Lumen gentium, 4, 13). Diabeł natomiast chce zasiać chwast podziału. Nie ulegajmy jego pochlebstwom, nie poddawajmy się pokusie polaryzacji. Ileż to razy po Soborze chrześcijanie starali się obrać jakieś stronnictwo w Kościele, nie zdając sobie sprawy, że rozdzierają serce swojej Matki! Ileż to razy woleli być „kibicami swojej grupy” niż sługami wszystkich, postępowcami i konserwatystami niż braćmi i siostrami, „prawicą” lub „lewicą” niż być Jezusa; ustawiać się w roli „stróży prawdy” lub „solistów nowości”, zamiast uznać się za pokorne i wdzięczne dzieci Świętej Matki Kościoła. Wszyscy, wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, wszyscy jesteśmy braćmi w Kościele, wszyscy w Kościele, wszyscy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-17 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: Szerokim echem odbił się pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone

Monika Książek

Szerokim echem odbił się w minionym tygodniu pozew, jaki wniósł przeciwko Sekretariatowi Stanu Libero Milone, zwolniony w 2017 r. audytor watykańskich finansów. Milone żąda prawie 10 milionów dolarów odszkodowania za straty w reputacji, jakie poniósł w wyniku zwolnienia pod nieprawdziwymi, według niego, zarzutami.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...