Reklama

Kościół

Prymas Polski: głosi się skutecznie, kiedy samo życie przemawia

Karol Porwich/Niedziela

Mszą św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpoczął się 24 września kolejny rok formacyjny w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie. Studium kształci świeckich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę teologiczną, umocnić wiarę i bardziej zaangażować się w posługi i zadania w swoich wspólnotach parafialnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia celebrowana była w kaplicy gnieźnieńskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, przy którym studium działa. W homilii abp Wojciech Polak zwracając się do słuchaczy powtórzył za papieżem Franciszkiem, że studiowanie to droga podobna do pielgrzymki, a ci, którzy ją podejmują, nie zadowalają się wegetowaniem, ale chcą żyć naprawdę.

„W tym procesie chodzi jednak nie tylko o samo zdobywanie wiedzy, ale właśnie o pójście wspólną drogą, o pójście – jak ktoś trafnie to wyraził w komentarzu do Ewangelii według świętego Łukasza – długą drogą Jezusa. Ostatecznie więc chodzi o pójście za Jezusem do Jerozolimy” - podkreślił Prymas dodając, że nie jest to dziś łatwa zachęta. Nie była nią też dla apostołów, którzy wobec licznych uzdrowień i znaków czynionych przez Jezusa nie rozumieli, a może bali się zrozumieć, co owo pójście do Jerozolimy, które zapowiadał, oznacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Lękali się krzyża, bali się. Bo jest taki strach, który odbiera pamięć. Strach, który zamyka usta. Poszli jednak za Jezusem. Poszli choć będzie trzeba, aby pośród zwątpienia, lęku i strachu, który przeżyją, zwłaszcza w obliczu Jego męki i śmierci, i oni wraz z Nim przeszli ze śmierci do życia. Okaże się, że tylko z Nim stanie się to dla nich możliwe” - mówił abp Polak. „Będzie to możliwe, gdy do zawiedzionych i rozczarowanych tym, co się wtedy z Nim stało, sam przyłączy się, jak do tych dwóch w drodze do Emaus, a oni rozpoznają Go przy łamaniu chleba”.

„Stanie się to możliwe, gdy jeszcze raz stanie pośród swych uczniów, a tym wciąż zatrwożonym i wylękłym przypomni co znaczyły słowa, które mówił do nich, gdy był jeszcze z nimi. Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy do Jeruzalem”.

„Dlatego – powtórzył za papieżem Franciszkiem - na pustyniach duchowych naszych czasów, zrodzonych przez sekularyzm i obojętność, trzeba powrócić do pierwszego przepowiadania, do esencjonalności, do Chrystusa.

Reklama

Mszę św. wraz z arcybiskupem gnieźnieńskim celebrowali kapłani związani ze studium m.in. przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego ks. kan. Jakub Dębiec i dyrektor PSTP ks. kan. Maciej Olczyk.

„Zainaugurowany rok formacyjny jest czwartym w działalności Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Aktualnie kontynuujemy rozpoczęty w ubiegłym roku cykl zajęć, w którym uczestniczy przeszło 40 osób. Studiują teologię, aby poszerzyć własną wiedzę i pogłębić wiarę, a w ramach specjalizacji zainteresowani przygotowują się do podjęcia posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii św. lub zaangażowania się w doradztwie rodzinnym” - wyjaśnia ks. Maciej Olczyk.

Jak dodaje, na prośbę osób, które zakończyły pierwszy cykl, stworzono możliwość kontynuacji formacji w tzw. „grupie absolwentów”. Liczy ona 26 słuchaczek i słuchaczy.

Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne działa we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Program nauki przybliża wybrane zagadnienia z zakresu teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, historii Kościoła, liturgiki, nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie, katolickiej nauki społecznej oraz kultury i sztuki chrześcijańskiej. Formacji intelektualnej towarzyszy formacja duchowa.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-24 11:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: Eucharystia nie jest dla naszego duchowego komfortu

KEP

„Eucharystia nie jest i nie może być celebrowana dla naszego duchowego komfortu. Ona nie jest jakimś rytem. Jest szkołą miłości. Jeśli tego nie pojmujemy, jeśli takiej postawy w nas nie ma, to na próżno za Eucharystią tęsknimy” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

Więcej ...

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność

2024-04-26 10:14
Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Karolina Krasowska

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego otrzyma wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego