Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Krzyż najgłębszym wyrazem solidarności

Arch. Krakowska

Abp Marek Jędraszewski w 42. rocznicę porozumień gdańskich przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu. W czasie homilii podkreślił, że przesłaniem dzisiejszej uroczystości jest wezwanie, by bronić i nieustannie tworzyć ciągle na nowo prawdziwą solidarność międzyludzką, której najgłębszym wyrazem jest krzyż.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się w czasie homilii do uzdrowienia teściowej Piotra i innych mieszkańców Kafarnaum, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na wielką batalię Chrystusa o człowieka i jego dobro. Metropolita podkreślił, że decydująca batalia o człowieka rozegrała się na krzyżu i w noc Zmartwychwstania.

Arcybiskup przywołał też symboliczne wydarzenie, które miało miejsce bezpośrednio przed dzisiejszą uroczystością – liczne poczty sztandarowe „Solidarności”, przed wejściem do katedry wawelskiej, oddawały cześć skłaniając się przed pomnikiem św. Jana Pawła II. W tym kontekście metropolita nazwał papieża Polaka człowiekiem, który w „decydujący sposób przyczynił się do powstania „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup w swoich rozważaniach pokazał, jak Pan Bóg posługiwał się Janem Pawłem II i jak on, będąc otwartym na Boże natchnienia, coraz bardziej rozumiał na czym polega godność człowieka pracy i jak nierozerwalnie związana jest z krzyżem Jezusa. Metropolita przywołał m.in. fragment „Daru i tajemnicy” Jana Pawła II, w którym opisywał swoje doświadczenia i spotkania z robotnikami w czasie swoich studiów i pracy w kamieniołomie.

Abp Jędraszewski opisał też wydarzenia z 1960 r. i obronę krzyża w Nowej Hucie. Zwrócił uwagę, że ówczesny biskup Karol Wojtyła upomniał się o robotników, którzy „sens swojej pracy widzieli w krzyżu, dlatego gotowi byli go bronić”. – Ci ludzie pokazali, że ich ręce są i do pracy, i do krzyża – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując do poezji Karola Wojtyły. Przypomniał, że krzyż pozostał na swoim miejscu, a kilka lat później wybudowano Arkę Pana – pierwszy nowohucki kościół.

Arcybiskup przywołał homilię Jana Pawła II wygłoszoną 9 czerwca 1979 r. w Mogile. Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty mówił wówczas o „krzyżu, jako wyznaczniku człowieka ciężkiej pracy i samej ludzkiej pracy”.

Odwołując się do wydarzeń z sierpnia 1980 r., metropolita krakowski stwierdził, że wówczas Stocznia Gdańska stała się kolejną odsłoną batalii o godność człowieka pracy. Zwrócił uwagę na wystrój sali BHP, gdzie na ścianie wisiały obok siebie biały orzeł, krzyż, sztandar Polski i napis „Solidarność”. Przypomniał także kolejki robotników ustawiające się do spowiedzi oraz obrazy Matki Bożej i Jana Pawła II wiszące na bramie stoczni. Zaznaczył, że postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego dopominały się o wolność, solidarność i godność ludzi pracy. – Nie byłoby tego Gdańska, tych Porozumień, tego powiewu nadziei bez rozumienia przesłania, jakie zostawił Jan Paweł II zwłaszcza tutaj, w Mogile, w 1979 r. – mówił abp Marek Jędraszewski. Dodał, że papieska encyklika Laborem exercens – o godności ludzkiej pracy, ukazała się 14 września 1981 r. – w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Reklama

– Chrystus i Jego krzyż nadaje sens ludzkiej pracy – mówił metropolita podkreślając, że przesłaniem dzisiejszej uroczystości jest wezwanie, by bronić i nieustannie tworzyć ciągle na nowo prawdziwą solidarność międzyludzką, której najgłębszym wyrazem jest krzyż. – W krzyżu objawiła się w sposób jedyny i niepowtarzalny solidarność Boga z losem człowieka, dla dobra tego człowieka – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że dziś solidarność przybiera różne kształty, a jednym z nich jest solidarność Polaków z Ukrainą.

Abp Marek Jędraszewski wyraził też życzenie, by NSZZ „Solidarność” pozostał w swoim przesłaniu ideowym prawdziwie chrześcijański, to znaczy „związany z tajemnicą krzyża”.

Arcybiskup zakończył fragmentem homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r. Metropolita krakowski dołączył się do prośby Ojca Świętego, aby nigdy na wzgardzić „Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu”.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-31 21:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny: Boży pokój da nadzieję na ostateczne zwycięstwo

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Ilekroć będziemy wracać do Boga, zawsze będziemy mieć pewność, że przetrwamy nawałę i niebezpieczeństwa, które płyną ze współczesnej kultury stanowiąc zagrożenie dla rodziny – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Więcej ...

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

2024-05-16 11:02

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 33-37.

Więcej ...

Abp Paglia: chrońmy życie w obliczu kultury odrzucenia

2024-06-14 20:34

wikipedia

Do ochrony ludzkiego życia w obliczu kultury odrzucenia wezwał prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Otworzył on dziś w rzymskim Pałacu św. Kaliksta spotkanie zorganizowane w 30. rocznicę śmierci jej inicjatora i pierwszego prezesa, prof. Jérôme’a Lejeune’a.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

Kościół

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak...

Franciszek

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak...

Ukrzyżuj, Jezu, moją słabość i udziel mi łaski

Wiara

Ukrzyżuj, Jezu, moją słabość i udziel mi łaski

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Rozważania na niedzielę: Jak pokonać zniechęcenie?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak pokonać zniechęcenie?

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych