Reklama

Kościół

Watykan: Msza pogrzebowa kard. Jozefa Tomko

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Mszą św. w bazylice św. Piotra pożegnano w Watykanie zmarłego 8 sierpnia kard. Jozefa Tomko, byłego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W homilii dziekan Kolegium Kardynalskiego zwrócił uwagę, że liczne zadania, jakie otrzymywał słowacki hierarcha w Kurii Rzymskiej zawsze traktował jako powołanie do służby.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Giovanni Battista Re zaznaczył, że zmarłego cechowały solidna wiara, głęboka duchowość, żywy zmysł eklezjalny, wielka równowaga w osądach, spokój, właściwe wyczucie oraz sympatia i finezja w sposobie bycia.

Jozef Tomko w młodym wieku wstąpił do seminarium duchownego archidiecezji koszyckiej. Następnie w 1945 roku został wysłany przez swojego arcybiskupa, aby ukończyć studia w Rzymie. Po przejęciu władzy przez komunistów w Czechosłowacji nie mógł wrócić do kraju. W roku 1949 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do diecezji rzymskiej. Na początku pełnił funkcję wicerektora Papieskiego Kolegium św. Jana Nepomucena. W roku 1962 podjął służbę w Kongregacji Świętego Oficjum, gdzie wkrótce został szefem Biura Doktrynalnego. W grudniu 1974 roku papież Paweł VI mianował go podsekretarzem Kongregacji ds. Biskupów. 12 lipca 1979 roku papież Jan Paweł II powierzył mu zadanie Sekretarza Generalnego Synodu Biskupów oraz osobiście udzielił mu święceń biskupich. Jako motto herbu biskupiego Jozef Tomko wybrał słowa św. Pawła: „Aby Kościół mógł zostać zbudowany” (Ut Ecclesia aedificetur). Budowanie i służenie Kościołowi było pasją całego jego życia. W 1985 roku został mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a następnie kardynałem. Odbył blisko stu podróży na tereny powierzone jego dykasterii. Kard. Re zaznaczył, że zmarły purpurat zawsze stawiał Chrystusa w centrum misji oraz cechował go duch wielkiej otwartości na ludy, ich kultury oraz zmysł powszechności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W tomie «Na drogach misji», wydanym przez niego w 2008 roku, daje świadectwo wielkiego misyjnego niepokoju, który go ożywiał oraz o tym, czego dokonał, a przede wszystkim, ile uczynił na rzecz rozwoju misyjnego oraz umocnienia Kościołów partykularnych na swoich terenach: utworzenie wielu nowych diecezji, reforma seminariów, budowa nowych kościołów, ośrodków edukacyjnych i centrów socjalnych, zacieśnienie współpracy misyjnej organizowanej przez Papieskie Dzieła Misyjne w wielu krajach – podkreślił kard. Re. – W swoim duchowym testamencie kard. Tomko pisze, że jego posługa na czele Kongregacji Ewangelizacji Narodów «zawładnęła jego sercem» i precyzuje: «przeżywałem tę posługę misyjną jako wkład w budowanie i wzrost Mistycznego Ciała Kościoła oraz kochałem młode kościoły misyjne z całym ich pięknem, ale także z ich kruchością: uroczystości, biskupów i misjonarzy, seminarzystów, zakonnice, zwyczajnych ubogich ludzi. Pięknie było trudzić się i cierpieć dla tego żywego Kościoła misyjnego!»”.“

Reklama

Kard. Re przypomniał również, że kard. Tomko po zakończeniu pełnienia funkcji prefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji został mianowany przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Wiele razy reprezentował Papieży podczas ważnych uroczystości, m.in. na setnej rocznicy poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie, w 2011 roku.

Podziel się cytatem

Po Mszy przy trumnie z ciałem kard. Tomko modlił się również papież Franciszek, który w telegramie po jego śmierci napisał, że cechowała go głęboka wiara i dalekosiężne spojrzenie oraz że służył z pokorą i samozaparciem Ewangelii i Kościołowi.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-11 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady