Reklama

Polityka

Prezydencka kancelaria podsumowała siódmy rok prezydenta Andrzeja Dudy

Screenshot prezydent.pl

Po 40 wizyt krajowych i zagranicznych, 70 spotkań i wydarzeń międzynarodowych w Polsce, niemal 100 telefonicznych konsultacji ze światowymi przywódcami, 174 podpisane ustawy, 8 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych - złożyło się siódmy rok prezydenta Andrzeja Dudy podała w podsumowaniu KPRP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa lata temu, 6 sierpnia 2020 r., wybrany na drugą kadencję Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Kancelaria Prezydenta podsumowała drugi rok drugiej kadencji a zarazem siódmy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

W punkcie dotyczącym Ukrainy Kancelaria Prezydenta przypomniała, że w sierpniu ub.r. w Kijowie prezydent Duda uczestniczył w obradach szczytu Platformy Krymskiej, czyli w projekcie poświęconym kwestii okupowanego od 2014 roku przez Rosję Półwyspu Krymskiego, i rozmawiał tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz brał udział w uroczystościach z okazji 30–lecia Niepodległości Ukrainy.Z kolei w grudniu w Hucie na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego obradowali prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy, a z prezydentem Ukrainy Andrzej Duda spotkał się również miesiąc później w Wiśle.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przed rosyjską agresją na Ukrainę, 28 stycznia Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem głównych sił politycznych, podczas którego omówiono m.in. przygotowanie Polski do sytuacji konfliktu na Ukrainie, a 15 lutego odbyło się niejawne posiedzenie Rady Gabinetowej, podczas którego omówiono możliwe scenariusze rozwoju sytuacji, stan przygotowania służb państwowych oraz działania dyplomatyczne na szczeblu prezydenckim i rządowym, natomiast kilka dni po tym Duda uczestniczył w zorganizowanej z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena wideokonferencji z udziałem przywódców głównych państw NATO i UE.

22 lutego prezydent podpisał postanowienia o pobycie na terytorium Polski dodatkowych sił sojuszniczych.

Na kilkanaście godzin przed inwazją Rosji na Ukrainę - jak przypomina KPRP - Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą przybył do Kijowa, by zapewnić Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu. Duda podkreślał wówczas, że Ukraina zasługuje na status kraju kandydującego do UE, a przywódcy przyjęli też wspólną deklarację potępiającą decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" na okupowanych terenach Ukrainy.

Bezpośrednio po wybuchu wojny na 24 lutego Ukrainie polski prezydent rozmawiał z prezydentem Zełenskim oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także zwołał w BBN odprawę z udziałem premiera, wicepremierów, ministrów, szefów służb oraz dowódców wojskowych. Kolejna narada odbyła się w BBN tego dnia także wieczorem i w następnych dniach odbywały się spotkania kierownictwa państwa.

Dzień po agresji rosyjskiej na Ukrainę w Warszawie odbyło się pilne spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Tego samego dnia uczestnicy szczytu B9 wzięli udział online z Warszawy w spotkaniu szefów państw i rządów NATO, które odbywało się w Brukseli.

Reklama

13 kwietnia prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii złożyli wizytę w Kijowie, która była pierwszą wizytą głów państw w stolicy Ukrainy od momentu wybuchu wojny, a miesiąc później Andrzej Duda jako pierwszy zagraniczny przywódca od ataku Rosji na Ukrainę wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Prezydent zaangażował się także w pomoc uchodźcom wojennym - przypomina KPRP. Kilka dni po wybuchu wojny złożył wizytę na polsko–ukraińskim przejściu granicznym Korczowa–Krakowiec, gdzie przybyły pierwsze grupy Ukraińców. Kilka dni później decyzją prezydenta i pierwszej damy Agaty Kornhauser–Dudy do bazy noclegowej dla uchodźców zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie. Ponadto na Ukrainę skierowano konwoje w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Andrzej Duda w związku z sytuacją wywołaną przez władze białoruskie na granicy z Polską a także w związku z wojną na Ukrainie zwołał prawie 40 koordynacyjnych spotkań i narad kierownictwa państwa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, na których na bieżąco omawiano sytuację bezpieczeństwa oraz ustalano działania władz państwa w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym.

Czterokrotnie zwoływał też Radę Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie dyskusje poświęcono omówieniu szczytu NATO w Madrycie, sytuacji na Ukrainie, wnioskom ze szczytu NATO oraz rozmowom z prezydentem USA o rosyjskiej agresji na Ukrainę, a wcześniej o sytuacji związanej z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Od grudnia ub.r. prezydent korzystał ze wsparcia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, którą powołał w ramach Narodowej Rady Rozwoju, a w której skład weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii, przedstawiciele świata nauki oraz niezależni eksperci, m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa.

W czasie kryzysu granicznego - prezydent prowadził działania koordynujące politykę służb i instytucji państwa w wymiarze wewnętrznym oraz międzynarodowym. Rozporządzeniem wprowadził stan wyjątkowy od 2 września 2021 r. w pasie przygranicznym z Białorusią, który obejmował części województw podlaskiego i lubelskiego - obszar 183 miejscowości, a który został przedłużony o kolejne 60 dni.

Z kolei 2 listopada 2021 r. Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Podpisał także postanowienia w sprawie wsparcia Sił Zbrojnych RP w operacji ochrony granicy przez pododdziały z Wielkiej Brytanii oraz Estonii.

Duda sześciokrotnie odwiedzał żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę w związku z kryzysem na granicy polsko–białoruskiej. Jedna z kolejnych wizyt odbyła się wieczorem 11 listopada 2021 r., po zakończeniu państwowych uroczystości Święta Niepodległości.

Prezydent uczestniczył w dwudniowym szczycie Sojuszu w Madrycie, na którym przywódcy zdecydowali o przyjęciu nowej Koncepcji Strategicznej, znaczącym zwiększeniu puli sił szybkiego reagowania. W stolicy Hiszpanii otwarto też drogę do akcesji dla Finlandii i Szwecji, a prezydent Biden ogłosił decyzję o ulokowaniu w Polsce na stałe wysuniętego elementu Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA.

Reklama

Ponadto Andrzej Duda był w stałym kontakcie z resortem obrony oraz dowódcami wojskowymi w związku z operacją zakończenia misji w Afganistanie, zaangażowaniem Sił Zbrojnych w ochronę granicy z Białorusią oraz działaniami związanymi z groźbą rosyjskiej agresji i następnie wojną na Ukrainie.

Przez cały miniony rok prezydentury Andrzej Duda wręczył 36 aktów mianowania na stopnie generalskie (admiralskie).

W ramach swojej aktywności w polityce zagranicznej prezydent odbył ponad 40 wizyt zagranicznych, 70 spotkań i wydarzeń międzynarodowych w Polsce.

Andrzej Duda i Joe Biden rozmawiali w Pałacu Prezydenckim podczas oficjalnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Polski prezydent spotkał się także z wiceprezydent USA Kamalą Harris.

Z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rozmawiał o partnerstwie strategicznym ws. energetyki podczas roboczej wizyty w Paryżu, o współpracy wojskowej i bezpieczeństwie Ukrainy z premierem Borisem Johsonem w Warszawie i Londynie, o funduszach odbudowy z premierem Kanady Justinem Trudeau w Warszawie, w Ankarze spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyıpem Erdoganem ws. pomocy uchodźcom, w Katarze poruszał kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski, w Egipcie mówił o kryzysie żywnościowym, a sytuację w Polsce w związku z kryzysem uchodźczym, wywołanym rosyjską agresją na Ukrainie przedstawił papieżowi Franciszkowi podczas wizyty w Watykanie.

Reklama

Wielokrotnie - jak podkreśla KPRP - spotykał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i prezydent Mołdawii Maią Sandu, podnosił kwestie Ukrainy w rozmowach z prezydentem USA i przywódcami B9, udzielał silnego wsparcia białoruskim siłom demokratycznym na czele ze Swiatłaną Cichanouską, przemawiał m.in. na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, spotkaniach Inicjatywy Trójmorza i Grupy Arraiolos.

Andrzej Duda wziął także udział w pierwszym od 11 lat spotkaniu Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu, na którym prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec przyjęli wspólną deklarację, w której podkreślono jedność euroatlantycką oraz wezwano Rosję do deeskalacji pod groźbą sankcji.

Prezydent odbył niemal sto telefonicznych konsultacji z europejskimi i światowymi przywódcami dotyczących głównie tematyki zmieniającej się architektury bezpieczeństwa w regionie.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent wystąpił z ośmioma inicjatywami ustawodawczymi. Najważniejszą z nich była nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwidowała Izbę Dyscyplinarną. Ustawa miała odpowiadać na wątpliwości Komisji Europejskiej w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ponadto wśród zgłoszonych przez prezydenta projektów ustaw były m.in. propozycje dotyczące wprowadzenia sędziów pokoju, ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej czy nowelizacja o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozwala wcześniejsze przechodzenie na emeryturę osobom, które mają odpowiednio wysoki staż pracy oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Reklama

Dwukrotnie w ostatnim roku prezydent odmówił podpisania uchwalonych przepisów i zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o ponowne ich rozpatrzenie. Były to: nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz nowelizacja Prawa oświatowego.

Z kolei w marcu Andrzej Duda wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego zgłaszając wątpliwości dotyczące zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto - pisze KPRP - prezydent angażował się m.in. w promocję szczepień przeciw COVID-19, brał udział w wydarzeniach rocznicowych ważnych dla historii Polski m.in. Narodowym Święcie Niepodległości, 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czy w Święcie Wojska Polskiego.

15 sierpnia 2021 r. w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ustawa ta powstała z inicjatywy prezydenta i została ogłoszona w 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Podziel się:

Oceń:

2022-08-06 10:44

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Potrzeba mieć w sobie dużo pokory, by sprawować władzę

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 1-7

Więcej ...

Diakon Norbert Ryznar z żoną na ogólnopolskim spotkaniu diakonów stałych

2025-07-09 15:00
W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

Krzysztof Kaput

W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

Wyświęcony przed kilkoma miesiącami w Rzymie na diakona stałego Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej uczestniczył wraz z rodziną w ogólnopolskich rekolekcjach dla diakonów stałych, które odbyły się w dniach 2–5 lipca w Rudach na Górnym Śląsku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy