Polscy siatkarze pokonali w Ottawie Bułgarię

Polscy siatkarze pokonali w Ottawie Bułgarię 3:0 (25:19, 25:19, 25:23) w kolejnym meczu Ligi Narodów. To drugie zwycięstwo w rozgrywkach zespołu Nikoli Grbicia, który w niedzielę, na zakończenie turnieju w Kanadzie, zmierzy się z Francją.

Polska: Łukasz Kozub, Maciej Muzaj, Karol Kłos, Mateusz Poręba, Bartłomiej Lipiński, Bartosz Kwolek - Kamil Szymura (libero) – Karol Urbanowicz, Rafał Szymura.

Bułgaria: Dobromir Dymitrow, Denis Kariagin, Nikołaj Kolew, Stefan Czawdarow, Asparuch Asparuchow, Swietosław Iwanow – Martin Iwanow (libero) – Georgi Seganow, Aleksandar Nikołow, Radosław Parapunow, Martin Atanasow, Aleks Grozdanow.

Znakomity mecz w wykonaniu polskiej reprezentacji, w składzie której pierwszoplanowe role zagrali Maciej Muzaj, Bartosz Kwolek i Bartłomiej Lipiński. Trener Grbic znów „pomieszał” składem, dając szansę kolejnym debiutantom. Poza wspomnianym Lipińskim na boisku pojawili się Karol Urbanowicz i libero Kamil Szymura.

Początek spotkania nie zapowiadał pewnego zwycięstwa biało-czerwonych, którzy w pierwszych akcjach grali trochę nerwowo. Po asie Asparucha Asparuchowa było 6:3 dla Bułgarów, ale Polacy szybko doprowadzili do remisu (7:7). Po przerwie technicznej podopieczni Grbicia podkręcili tempo, a rywale zaczęli seryjnie popełniać błędy. W pierwszej partii aż dziewięć punktów oddali „za darmo”; biało-czerwoni pomylili się tylko cztery razy.

W końcówce seta Polacy grali już na luzie i dobrą grę kontynuowali w kolejnej partii. Zanosiło się na pogrom Bułgarów, ale Karol Kłos po asie serwisowy, popełnił błąd na zagrywce i pozwolił złapać oddech przeciwnikowi.

Przewaga biało-czerwonych stopniała w pewnym momencie do czterech oczek (18:22), a Grbic poprosił o przerwę na żądanie. Dwa ataki Lipińskiego przesądziły losy tej odsłony.

Najwięcej emocji przyniósł trzeci set, w którym Bułgarzy dość długo prowadzili. Dopiero po "kiwce" rozgrywającego Łukasza Kozuba na tablicy wyników pojawił się remis 13:13, a w kolejnej akcji Urbanowicz zapunktował na zagrywce. To był przełomowy moment tej partii. Wprawdzie przy prowadzeniu Polski 18:15 Bułgarzy wygrali następne akcje, ale zbicie Lipińskiego było już skuteczne, choć potrzebna była wideoweryfikacja tej sytuacji.

Przy stanie 23:22 Martin Atanasow zepsuł zagrywkę i biało-czerwoni mieli dwie piłki meczowe. Wykorzystali drugą z nich - Lipiński oszukał blok i nie dał szans rywalom na skuteczną obronę.

W końcówce meczu na boisku pojawił się Rafał Szymura, który po raz pierwszy w historii razem z bratem Kamilem zagrał w reprezentacji. MVP spotkania wybrano Muzaja.

2022-06-12 08:32

Polskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Europy

Monika Kramorz

Dziesięć lat kibice musieli czekać na powrót polskich siatkarek do czwórki najlepszych drużyn w Europie, udało się to 4 września po pokonaniu w pięknym stylu drużyny Niemiec 3-2, w ćwierćfinale Mistrzostw Europy. W sobotę reprezentacja Polski zagra w półfinale.

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?