Reklama

Kościół

Polscy biskupi we Lwowie: Modlimy się za Ukrainę oraz chcemy być z wami teraz i zawsze

Stanisław Budzik/twitter

„Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – powiedział wczoraj abp Wojciech Polak, prymas Polski na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W środę, 18 maja, metropolita gnieźnieński wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim odwiedzili Lwów z wizytą solidarności. Towarzyszył im ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp Stanisław Gądecki podziękował za zaproszenie na Ukrainę, które biskupi polscy otrzymali zarówno ze Lwowa, jak i Kijowa, i podkreślił, że wizyta na Ukrainie ma dla nich ogromne znaczenie. "Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród narodów europejskich Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie i finansowo" – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, podkreślił, że celem ich wizyty na Ukrainie jest okazanie solidarności i jedności ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją. "Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze" – powiedział metropolita gnieźnieński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Stanisław Budzik zaznaczył, że wizyta ta nie jest wycieczką turystyczną, ale wynika z potrzeby wyrażenia solidarności i wsparcia poprzez osobistą obecność. „Ta obecność,, powinna również pomóc nam zrozumieć, w czym jeszcze polski Kościół katolicki może pomóc Ukrainie” – powiedział metropolita lubelski.

Podczas pobytu we Lwowie delegacja biskupów polskich spotkała się z metropolitą lwowskim UKGK Ihorem Woźniakiem. Biskupi odwiedzili katedrę św. Jura, kryptę katedry i siedzibę metropolity.

"Biskupi z Polski przybyli do nas, aby wyrazić swoją solidarność i modlitewne wsparcie. Dziękujemy im za bliskość, pomoc, otwartość i obecność. Abp Budzik powiedział, że dzięki Ukrainie nie ma wojny w Polsce. Rozumieją to, pomagają i chcą, aby Ukraina wygrała. Nie jesteśmy analitykami wojskowymi, nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale mamy świadomość, że tragedia Ukrainy zbliżyła nasze narody do siebie. Razem zawsze łatwiej jest oprzeć się wrogowi" - powiedział metropolita lwowski Ihor Woźniak w komentarzu dla biura informacji UKGK.

Reklama

Ks. Stefan Batruch, który towarzyszy delegacji, jest przekonany, że wydarzenia z przeszłości pomagają lepiej zrozumieć, do czego prowadzi obecna wojna. W komentarzu dla „Telewizji na żywo” przypomniał, jak 35 lat temu św. Jan Paweł II zachęcał przedstawicieli Episkopatu Polski i Synodu Biskupów UKGK do spotkania i współpracy.

„Biskupi polscy przybyli, aby podziękować Ukraińcom, zwłaszcza ukraińskim wojskowym, za ich wytrwałość i odwagę. To wymiana darów. Kościół rzymskokatolicki w Polsce może pomóc finansowo i otrzymuje wiele od Ukrainy w sferze duchowej, a także ochronę przed atakiem Rosji na Polskę" – powiedział ks. Stefan Batruch.

Podczas wizyty solidarnościowej polscy biskupi odwiedzą jeszcze Kijów, gdzie 19 maja spotkajli się ze zwierzchnikiem UKGK Światosławem Szewczukiem, biskupem diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego Witalijem Krywyckim oraz zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Epifaniuszem. Delegacja odwiedzi katedrę św. Zofii i katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Chrystusa UKGK. Planowana jest również wizyta w Irpieniu i Buczy.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2022-05-19 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lwów: ks. prof. Bogdan Prach w rozmowie z KAI relacjonuje drugi dzień wojny w Ukrainie

– Wczoraj aresztowano jednego z agentów rosyjskich, który patrolował miejsca, gdzie wylądował desant rosyjskich wojsk. Okazało się, że był to bardzo znany i społecznie aktywny ksiądz prawosławny moskiewskiego patriarchatu – relacjonuje ks. prof. Bogdan Prach. W rozmowie z KAI rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie opowiada o drugim dniu wojny w Ukrainie, reakcjach Ukraińców na politykę Zachodu i działania Polaków.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?