Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej w orędziu wielkanocnym: Cierpimy wspólnie z narodem ukraińskim

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaznaczył, że radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa będzie rozbrzmiewała równocześnie „z krzykiem rozpaczy niewinnych ofiar wojennej przemocy i lamentem uchodźców, wśród których jest niezliczona liczba niewinnych dzieci”.

Patriarcha wspomniał o swojej niedawnej wizycie w Polsce, dokąd uciekła większość uchodźców z Ukrainy. Przyznał, że tutaj osobiście doświadczył problemów i cierpienia ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cierpimy wraz z pobożnym, odważnym narodem ukraińskim, który niesie ciężki krzyż. Modlimy się i walczymy o pokój i sprawiedliwość oraz o tych, którym brakuje obu tych wartości” - stwierdził Bartłomiej i dodał: „Nie do pomyślenia jest, aby chrześcijanie milczeli w obliczu tego szydzenia z ludzkiej godności”.

Reklama

Bartłomiej zaznaczył, że oprócz ofiar walk, wielkim przegranym wojny jest zawsze cała ludzkość, „która w swojej długiej historii nie zdołała zlikwidować wojny”. „Wojna nie tylko nie rozwiązuje żadnego problemu, ale raczej powoduje nowe i jeszcze większe problemy” - przypomniał honorowy zwierzchnik światowego prawosławia. „Wojna sieje niezgodę i nienawiść oraz pogłębia przepaść między narodami” - napisał Bartłomiej w swoim orędziu wielkanocnym i wyraził przekonanie, „że ludzkość może żyć bez wojen i przemocy”.

„Kościół Chrystusowy ze swej natury ma za zadanie wprowadzać pokój. Kościół nie tylko modli się o `pokój z wysoka` i `pokój na całym świecie`, ale także podkreśla, jak ważne jest, by ludzie pracowali na rzecz pokoju” – czytamy w orędziu.

„Dla wyznawców prawosławia zmartwychwstanie stanowi centrum ich wiary. Życie Kościoła we wszystkich jego aspektach urzeczywistnia i odzwierciedla unicestwienie mocy śmierci przez krzyż i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz wyzwolenie człowieka. Wielkanoc to doświadczana pewność, że Chrystus jest wyzwalającą prawdą, fundamentem, punktem zwrotnym i ostatecznie horyzontem naszej egzystencji. Z drugiej strony, tym bardziej przerażają różnorodne przejawy przemocy, niesprawiedliwości społecznej i braku poszanowania praw człowieka w naszych czasach” - , napisał patriarcha Bartłomiej.

Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII, stąd różne terminy m.in. świąt Wielkanocy. W tym roku prawosławna Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodzona 24 kwietnia. Wspólny termin Wielkanocy przypadnie znowu w 2025 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-23 15:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriarchat Moskiewski zerwał relacje z patriarchą aleksandryjskim

wikipedia.org

Patriarchat Moskiewski zerwał komunię kościelną z patriarchą aleksandryjskim, który uznał autokefalię (niezależność) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego postanowił, że imię Teodora II nie będzie wymieniane w liturgii i nie można z nim jej sprawować

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst