Reklama

Polska

Franciszek pobłogosławił Kaplicę Pamięci

L'Osservatore Romano

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzymie miało miejsce historyczne wydarzenie dla kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II oraz dla Kaplicy Pamięci. Podczas porannej Mszy św., 20 stycznia, Papież Franciszek zapytał: Jak słuchamy Słowa Bożego? Czy jesteśmy otwarci na wolę Bożą, którą On nam przekazuje? Zadał również pytanie: Czy jesteśmy gotowi pełnić wolę Pana Boga biorąc pod uwagę, iż On jest Bogiem, który potrafi robić niespodzianki?

Na takie miłe niespodzianki dla słuchaczy Radia Maryja i dzieł pokrewnych nie trzeba było długo czekać.
Po Eucharystii, na prośbę o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja, Ojciec św. Franciszek zapoznał się z ideą kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Papież nie krył wzruszenia, gdy usłyszał imię: Jan Paweł II. Kiedy natomiast zobaczył projekt Kaplicy Pamięci, gdzie będą umieszczone nazwiska Polaków ratujących ludność żydowską, od razu udzielił swojego błogosławieństwa. Co więcej, na znak swej życzliwości i wsparcia Papież Franciszek złożył swój podpis na projekcie Kaplicy, pisząc po włosku: Francesco – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy okazji chciałbym przypomnieć ideę Kaplicy Pamięci. Odpowiedź na apel o nadsyłanie nazwisk Polaków ratujących Żydów z narażeniem życia przeszła wszelkie oczekiwania. Od sierpnia do stycznia otrzymaliśmy informację o ok. 20 tysiącach naszych rodaków. Powiem szczerze, że nie spodziewaliśmy się takiej ilości zgłoszeń. Myśleliśmy, że najpóźniej w grudniu zamilkną telefony. W styczniu tymczasem mamy tyle samo telefonów ile w poprzednich miesiącach.

Świadczy to o potrzebie inicjatywy jaką podjęliśmy oraz o tym, że wiele osób chciało złożyć relację na temat Polaków ratujących ludność żydowską. Kiedy spotykam się z Izraelczykami, czy w Izraelu, czy innych miejscach, widać chęć podziękowania osobom, które narażały własne życie, życie własnych rodzin, aby ich uratować. Jest to głębokie pragnienie wyrażenia wdzięczności, często już na emeryturze, po latach.

Reklama

Często osoby, które pomagały Żydom już nie żyją, ale wdzięczność dla nich pozostaje. Ponadto, wiele osób które dzwonią jest naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, świadkami tego, co się dokonało podczas II wojny światowej, w czasie straszliwego holokaustu, kiedy tak wiele niewinnych osób zostało zamordowanych tylko ze względu na narodowość.

W gronie Polaków ratujących ludność żydowską jest około tysiąca księży. Mam bardzo serdeczną prośbę do kapłanów przebywających w domu księży emerytów. Kochani kapłani, po wielu latach kapłaństwa, mając wielkie doświadczenie z czasów komunistycznych, a niektórzy jeszcze II wojny światowej, i znając tych którzy wspominali II wojnę światową, prosimy bardzo serdecznie o zadzwonienie i zgłoszenie (jeśli wiecie o osobach, kapłanach i nie tylko, którzy ratowali ludność pochodzenia żydowskiego z narażeniem życia). Chcemy zachować pamięć o tych osobach. Jak powiedziała jedna z Pań (Żydówek) uratowanych przez polska rodzinę: trzeba uhonorować i uczcić ich pamięć.

Wielkie zasługi dla ratowania Żydów mają siostry zakonne. Ich pomoc była bardzo aktywna i na szeroka skalę. Nad tą kwestią są prowadzone dalsze badania. Jesteśmy 70 lat po wojnie, są momenty, że niektórzy już odchodzą, chorują. Jest więc czas na to, by uchwycić pamięć i uszanować tych, którzy z narażeniem życia ratowali drugiego człowieka. Może to jest nasza powinność, by zgłosić ich do Kaplicy Pamięci.

Dziękując wszystkim za dotychczasowe informacje bardzo proszę o zgłaszanie kolejnych osób, jak zostało powiedziane w apelu w Radiu Maryja przez o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i innych ojców. Bardzo prosimy o dzwonienie na nr. telefonów: 609 498 523 lub 609 002 482. Można też pisać na adres Radia Maryja z dopiskiem: Kaplica Pamięci lub e-mail: relacje@kaplicapamieci.pl.

Reklama

Bóg zapłać za wszystko

Z Panem Bogiem

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2014-01-21 07:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrześcijanie mogą być jeszcze bardziej zjednoczeni

zenit/ctv

Ojciec Święty uczstniczy w sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Obraduje ona w Watykanie na temat: „Cel ekumenizmu: zasady, możliwości i wyzwania w pięćdziesiąt lat od «Unitatis redintegratio»”.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?