Reklama

Historia

Trwamy niezłomni - wydawnictwo i koncerty w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

materiał prasowy

W związku z przypadającą bieżącym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie przygotowało albumowe wydawnictwo oraz patriotyczne koncerty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Składają się one na rocznicowy projekt, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Cały projekt został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach projektu spotykają się w artystycznej przestrzeni ludzie należący do pokolenia Polaków uczestniczących w bolesnych wydarzeniach zapoczątkowanych 13 grudnia 1981 r., określanych jako wojna polsko-jaruzelska, oraz przedstawiciele młodszego pokolenia, którego zadaniem jest pielęgnowanie historycznej pamięci, stanowiącej przestrogę na dziś i na przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okolicznościowe wydawnictwo nosi tytuł „Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”. Wiadomości z pierwszej ręki dotyczące tego koszmarnego czasu przekazuje w publikacji prof. Jan Żaryn, który przeżywał ten czas boleśnie. Doświadczył, co znaczy rewizja, aresztowanie, oskarżenie, rozprawa sądowa i więzienie. Obecnie, jako ceniony historyk i wykładowca akademicki, pielęgnuje pamięć historyczną. Sytuację społeczno-polityczną poprzedzającą wprowadzenie stanu wojennego i jego konsekwencje opisuje Mateusz Wyrwich, politolog, pisarz, publicysta, m.in „Niedzieli”, oraz komentator radiowy i telewizyjny. Spostrzeżenia z pierwszego dnia stanu wojennego, spędzonego na Jasnej Górze, przekazuje prof. Krystyna Czuba, polityk, wykładowca akademicki, medioznawca. Bardzo sobie cenię autorski udział w tym wydawnictwie, przez zaprezentowanie osobistych doświadczeń z ostrych zmagań z reżimową cenzurą w PRL, szczególnie w okresie stanu wojennego, ale również w następnych latach, aż do zniesienia tego urzędu, ślepo służącego kłamstwu. Słowo wstępne do publikacji przygotował abp Wacław Depo.

Albumowe wydawnictwo „Trwamy niezłomni...” prezentuje zdjęcia wykonane przez Stanisława Markowskiego, wybitnego twórcę fotografii faktu, mającego w swoim dorobku m.in. serię unikatowych zdjęć dokumentujących różne etapy walki Narodu polskiego z komunistyczną dyktaturą. Niektóre fotografie, np. z okresu stanu wojennego, artysta wykonywał z narażeniem życia, w dosłownie bojowych warunkach, gdy trzeba było uchylać się przed milicyjnymi pałkami, uciekać przed armatkami wodnymi, gazami i kulami zomowców. Dramatyczne fotografie zebrane w tej publikacji przedstawiają Polskę w chwilach bólu i nadziei. Mają szczególną rolę dokumentacyjną i poznawczą, ale też emocjonalną. Warto wiedzieć, że Stanisław Markowski skomponował muzykę do hymnu Solidarności, do którego słowa napisał Jerzy Narbutt. Pieśń, zaczynająca się od słów „Solidarni, nasz jest ten dzień”, towarzyszyła osobom internowanym w stanie wojennym. Uznana jest również za hymn godności Narodu polskiego.

Reklama

Koncert składający się na rocznicowy projekt nosi tytuł „Miejsca bezdomne”. 40-lecie stanu wojennego”. Stanowi artystyczną zadumę nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Został przygotowany w formie poematu wokalnego, zbudowanego z utworów skomponowanych przez Grzegorza Majkę do utworów poetyckich Tadeusza Szymy, które zostały wydrukowane w publikacji „Trwamy niezłomni...”, z komentarzem kompozytora. Koncepcja koncertu jest bardzo wymowna. Dochodzi bowiem do połączenia dzieł poetyckich autorstwa polskiego patrioty, dysydenta, dziennikarza, filmowca, który odczuł grozę stanu wojennego, z muzyką twórcy, który przyszedł na świat w 1981 r., czyli w roku rozpoczęcia tych tragicznych doświadczeń politycznych w Polsce.

Koncert, w którym pojawiają się również elementy sonorystyczne, będzie zaprezentowany dwukrotnie. 27 listopada o godz. 17 odbędzie się w Bazylice Jasnogórskiej. 28 listopada o godz. 17 zostanie wykonany w Sali Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie. Wykonawcy: Urszula Borzęcka – sopran, Stanisław Duda – baryton, Gabriela Potępa – klarnet, Katarzyna Sałapa – skrzypce, Grzegorz Majka – fortepian.

Patronat medialny nad wydawnictwem rocznicowym i koncertami sprawuje m.in. „Niedziela”.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-11-15 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterze niezłomni

Niedziela legnicka 1/2022, str. IV-V

Ks. prałat Wiesław Migdał jest związany z Lubinem

Ks. Piotr Nowosielski/ Niedziela

Ks. prałat Wiesław Migdał jest związany z Lubinem

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających tamte chwile. Wśród bohaterów podziemia i otwartego oporu stawianego ówczesnej władzy nie zabrakło także duszpasterzy.

Więcej ...

Matka Boża Dobrej Rady

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...