Reklama

Kościół

Warszawa: międzyreligijna modlitwa o pokój

Adobe Stock

W rocznicę międzyreligijnych spotkań w Asyżu, dziś w Warszawie w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miała miejsce międzyreligijna modlitwa o pokój. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kard. Kazimierza Nycza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem tego spotkania, zainspirowanego zwołaną przez Jana Pawła 27 października 1986 roku II międzyreligijną asyską modlitwą o pokój, jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Gospodarzem natomiast - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

W modlitwie udział wzięli: kard. Kazimierz Nycz (Kościół rzymskokatolicki), ks. Doroteusz Sawicki (polski autokefaliczny Kościół prawosławny), bp Marek Maria Karol Babi (Kościół starokatolicki mariawitów), ks. Łukasz Ostruszka (przedstawiciel rodziny ewangelickich Kościołów RP), a także rabin Michael Schudrich, imam Jabbar Koubaisy i reprezentantka wspólnoty Sant’Egidio Magdalena Wolnik. Obecni byli również przedstawiciele władz Warszawy.

Podziel się cytatem

Reklama

Zebranych powitał rektor ChAT, abp Jerzy Pańkowski. Wspominając, że ubiegłoroczna inicjatywa nie ziściła się przez pandemię, wyraził radość z możliwości osobistego spotkania w tym roku. Wskazał na wagę wspólnej, międzyreligijnej modlitwy o pokój i podzielił się wspomnieniem uczestnictwa w spotkaniu w Asyżu, na które zaprosił św. Jan Paweł II w 2003 r.

Reklama

– Modlitwa o pokój na duże znaczenie, zwłaszcza dziś gdy wojna, cierpienie drugiego, brak zainteresowania jego losem staje się tematem powszednim - mówił rektor ChAT. – Pokój zewnętrzny jest bardzo ważny, ale wizja modlitwy o pokój zakłada też pokój wewnętrzny. Gdybyśmy wszyscy mieli w sercach pokój, nie byłoby niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w sercach, inaczej pracowalibyśmy dla pokoju na zewnątrz. Najsilniejszym środkiem do pokoju jest modlitwa – podkreślił abp Pańkowski.

Przedstawiciele religii i wyznań poprowadzili krótką modlitwę o pokój zgodnie ze swoimi tradycjami, po czym odczytywali fragmenty Psalmu 62 w liturgicznych językach. Wybrzmiał m. in. po hebrajsku, łacinie czy staro-cerkiewno-słowiańskim.

Reklama

W modlitewnych wezwaniach obecna była również sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i cierpiący tam migranci.

Pieśni z tradycji Kościołów wschodnich wykonał chór ChAT.

Prezydent Rafał Trzaskowski w liście do zebranych na modlitwie przypomniał, że pokój, również między religiami, jest mocno wpisany w historię stolicy Polski: "Podwaliny Warszawy, którą cenimy dziś za otwartość, powstały już w 1573 roku. Podpisana w Warszawie Konfederacja dała Polsce pokój, którego zabrakło w tym czasie w targanej wojnami religijnymi Europie. Nasi przodkowie ślubowali wtedy 'Spólnie za nas i za potomki nasze na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, pod wiarą, czcią i sumnieniem naszym, iż którzy jestechmy różni w wierze, pokój miedzy sobą zachować'. Odwołuję się do tego faktu historycznego, bo uważam, że tam są korzenie współczesnej Warszawy – stolicy, w której każdy mieszkaniec jest ważny, wraz ze wszystkim tym, co go konstytuuje, swoim doświadczeniem, wyznaniem, religią, przekonaniami lub brakiem wyznania. Stolicy, w której mieszkanki i mieszkańcy mają możliwość rozwoju i wpływu na swoje otoczenie".

– Dialog, zrozumienie, spotkanie, empatia są jednymi z gwarantów pokoju. Dzisiejsza wspólna modlitwa jest tego najlepszym wyrazem, za co serdecznie Państwu dziękuję, czując, że oddajemy tę niezwykle istotną dla nas wszystkich intencję pokoju w najlepsze ręce. Słusznie zauważył Jan Paweł II w Asyżu w 1986 roku “Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne”. Warszawa jest „miastem dla wszystkich”, a to spotkanie pokazuje, jak łatwo przychodzi nam, warszawiankom i warszawiakom, współdziałać w słusznej sprawie. W takich inicjatywach jak ta, widzę siłę, wartość i ducha wspólnoty mieszkańców Warszawy. Wspólnoty wysiłków, zarówno religijnych, jak i samorządowych w celu budowy pokoju, a ostatecznie szacunku i możliwości wzrastania każdego człowieka – napisał prezydent Trzaskowski.

W rozmowie z KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich wyjaśniał ideę takich międzyreligijnych spotkań: "Modlitwa to rozmowa z Bogiem. My na ziemi nie możemy dokładnie zrozumieć, co to znaczy 'Bóg', kim On jest. To wykracza poza nasze możliwości. Jedyne, co mamy, to próbować zrozumieć poprzez to, co znamy. Każdy zna rodzinę i tak patrzymy na Boga - jako ojca, matkę. Zauważmy, że dla naszych ziemskich rodziców na ziemi największa radość jest wtedy, gdy widzą, jak ich dzieci są razem, razem się w zgodzie bawią, spędzają czas. Gdy się modlimy do Boga razem, też dajemy Mu radość. I ta radość wraca do nas, dając nam mądrość i siłę by czynić świat lepszym".

Podziel się:

Oceń:

2021-10-27 19:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ahmad: papież ma ogromny wpływ na budowanie światowego pokoju

„Autorytet Ojca Świętego sprawia, iż ma on do odegrania na arenie światowej niezwykle ważną rolę w kwestii budowania pokoju” – powiedział brytyjski sekretarz stanu Tariq Ahmad po spotkaniu z watykańskim sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem. Z kolei po rozmowie z prefektem Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Rufinim, angielski dyplomata zauważył, że Stolica Apostolska może pomóc w walce o wolność światowych mediów i swobodny dostęp dziennikarzy do informacji.

Więcej ...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...