Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności

flick.com

„Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności” – powiedział po spotkaniu z Franciszkiem, które odbyło się w ramach wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Jak dodał, najważniejszym punktem całej wizyty, oprócz wymiaru modlitewnego, było właśnie wczorajsze spotkanie z papieżem, które trwało ponad 2,5 godziny. – Franciszek prosił, byśmy, jeśli trzeba, kierowali pod jego adresem słowa krytyki, a wszystko w duchu troski o Kościół. A pytania były istotne i dotyczyły Kościoła oraz jego sytuacji w Polsce. Także tego, co nas tak mocno dotyka. Mam na myśli m.in. wypisywanie się uczniów z katechezy, apostazję i pedofilię. Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności, by swoją misję wykonywać jak najlepiej, będąc blisko ludzi, okazując dobroć i życzliwość – również tym, którzy są nam niechętni. Chodziło także o delikatne tworzenie tej relacji z drugim człowiekiem, a jednocześnie nazywanie rzeczy po imieniu i budowanie na prawdzie – podkreślił.

Bp Włodarczyk dodał, że Ojciec Święty zwrócił uwagę na misję pasterzy, która ma się opierać na fundamencie bycia ojcem wobec księży i wiernych. – Papież przywołał swoją pierwszą adhortację Evangelii gaudium, w której podkreśla, że trzeba być prawdziwym pasterzem dla swoich owiec – prowadzić i przewodniczyć. Być zarazem w środku, czyli wchodzić w sytuacje, które przeżywają wierni, towarzyszyć, poczuć ich zapach. Także, jeśli trzeba, asekurować, by nie poginęli. Mamy również przebijać się, co nie jest łatwe, przez media, by pokazywać dobro czynione dla konkretnego człowieka. Mówił również o potrzebie jednoznacznego opowiadania się po stronie życia – od poczęcia do naturalnej śmierci. Wspomniał o osobach starszych, ale też o najbardziej potrzebujących czy imigrantach, zachęcając nas do otwarcia serc i troski – powiedział.

Reklama

Biskup Bydgoski zaakcentował widoczną troskę polskich biskupów, którzy są autentycznie przejęci problemami, jakie trapią wspólnotę Kościoła. – Franciszek zwrócił uwagę na zasadniczą misję Kościoła, jaką jest głoszenie Dobrej Nowiny. Mamy wciąż stwarzać przestrzeń dla odbudowy wiary. Przestrzeń dawania odpowiedzi na pytania i zapraszania do wspólnoty Kościoła. Mamy przebijać się z prawdziwym obrazem, który jest zniekształcony przez mainstreamowe media. Śledząc informacje na temat wizyty ad limina, dowiadujemy się, że tematem wiodącym jest pedofilia i papież grozi palcem. Jednak spoglądając szerzej, jeszcze bardziej doświadczyliśmy tego, że ten Kościół ma również swoje piękno i dobro, a pedofilia nie jest jego jedyną twarzą – powiedział.

Biskupi – jak dodał na zakończenie ordynariusz bydgoski – odwiedzając poszczególne kongregacje watykańskie i dykasterie, usłyszeli wiele dobrych słów. – Cała wizyta była dotknięciem tajemnicy Kościoła. Tego, że nie jest to tylko wymiar administracji, budynków, ludzi i problemów. Nad wszystkim jest Bóg, Jezus Chrystus i Duch Święty. Nie otrzymaliśmy konkretnych rozwiązań, ale zachętę do pójścia drogą synodalności. Zaproszenie, byśmy potrafili wsłuchiwać się w Ducha Świętego, słuchać się wzajemnie i sobie służyć. Mamy trwać w jedności z całą wspólnotą Kościoła, odkrywać, że jesteśmy sobie potrzebni. Właśnie ten wymiar był mocno podkreślany, byśmy unikali klerykalizmu, a kroczyli drogą synodalności – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Podkreślił jednocześnie, że był to dla niego debiut, ponieważ biskupem został mianowany w 2016 roku, a ordynariuszem diecezji bydgoskiej – 21 września tego roku. – Jestem wzruszony i uradowany, że udało mi się, mimo dolegliwości i fizycznej niemocy, wszystko przeżyć. Nie będę ukrywał, że wymagało to ode mnie dużej koncentracji. Robiłem jednak notatki, do których z pewnością będę wracał – powiedział biskup bydgoski.

2021-10-22 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

W Nowym Targu odbyły się kolejne Podhalańskie Dni Trzeźwości

2021-11-28 15:01

Damian Krawczykowski

W dniach 26-28 listopada w Nowym Targu odbyły się XXXV Podhalańskie Dni Trzeźwości. W tym roku realizowane były pod hasłem „W trosce o trzeźwość”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Wiara

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Kościół

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Wiara

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Kościół

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Filip - kościelny z Instagrama

Wiara

Filip - kościelny z Instagrama