Reklama

Polska

Abp Gądecki: mówiliśmy papieżowi o korytarzach humanitarnych

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Vatican Media

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Kwestia korytarzy humanitarnych, o których uruchomienie polski Episkopat od dawna upomina się u władz, była jednym z tematów poruszonych podczas dzisiejszej rozmowy grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem. "Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu" - ujawnił po spotkaniu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego Przewodniczący KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy abp Gądecki powiedział, że sprawa polityki w ścisłym tego słowa znaczeniu nie pojawiła się w rozmowie z Franciszkiem. "Chyba że w znaczeniu polityki pragmatycznej, jak odnieść się do kwestii uchodźców i imigrantów, w jaki sposób wyjść im naprzeciw, żeby z jednej strony zachować wymogi prawa, a z drugiej strony nie zapomnieć o godności osoby każdego, a szczególnie tych którzy są na granicy tej białorusko-polskiej" - powiedział przewodniczący KEP.

Reklama

Relacjonując spotkanie biskupów z papieżem metropolita poznański przywołał uwagę Franciszka, że problem migracyjny jest powszechny, ogarnia cały świat i musimy sobie z nim poradzić. - Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP poinformował, że wczoraj, a więc jeszcze przed spotkaniem z Ojcem Świętym, rozmawiał z naczelnym rabinem Polski, rabinem Michaelem Schudrichem, który zaproponował stworzenie grupy ekumenicznej i międzyreligijnej, która udała by się do prezydenta lub premiera, żeby wyrazić swoje stanowisko w sprawie migrantów. "Ja zaapelowałem już wcześniej. Natomiast taka inicjatywa międzyreligijna i ekumeniczna na pewno byłaby korzystna" – ocenił abp Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył też, że gdy jest pytany o to, czy Kościół jest po stronie PiSu czy też PO, to stwierdza, że Kościół stoi po stronie Ewangelii, to znaczy ani po stronie lewej, ani po stronie prawej, ani w centrum, bowiem Kościół interesuje Ewangelia i podejście ewangeliczne. „Nie chcielibyśmy być zmanipulowani jako Kościół, aby służyć jakimś interesom partyjnym” – wskazał przewodniczący Episkopatu, dodając, że Kościół nie chce dzielić społeczeństwa.

W dzisiejszym spotkaniu z papieżem uczestniczyła druga grupa biskupów, przebywająca w Watykanie w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Są to biskupi z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. Podczas dwugodzinnego spotkania mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów nt. synodalności, nowej ewangelizacji, migrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

2021-10-15 18:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekwador: respiratory otrzymane od Papieża już ratują życie

Vatican News

Dwa respiratory, będące darem od Papieża, wysłane kilka dni temu do Ekwadoru już przybyły do stolicy kraju Quito. Trafiły do publicznego szpitala im. Eugenio Espejo, który jest punktem odniesienia dla całego kraju. Obecny przy ich przekazywaniu minister zdrowia powiedział, że każdy respirator oznacza życie, nie tylko dla jednej osoby, ale dla wielu innych zmagających się z chorobą w obecnym czasie kryzysu.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Adwent na Jasnej Górze

2021-11-28 16:02

Episkoat News

O rozpoczynającym się dziś Adwencie, radosnym czasie oczekiwania na narodzenie Chrystusa, przypominają na Jasnej Górze specjalne dekoracje i symbole. W Kaplicy Matki Bożej stanęła roratka - świeca maryjna, a w Bazylice zawisł ręcznie pleciony ogromny wieniec. Msze św. roratne odprawiane będą codziennie w dni powszednie o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem. Paulini zapraszają też na Jasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe. W niedzielne wieczory wieża jasnogórska świecić się będzie na fioletowo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Wiara

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Kościół

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Wiara

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Kościół

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Filip - kościelny z Instagrama

Wiara

Filip - kościelny z Instagrama