Reklama

Kościół

Abp Gądecki: Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym

BP KEP

"Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego. Druga grupa biskupów polskich z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej przebywająca w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum została dzisiaj przyjęta przez papieża Franciszka. Podczas dwugodzinnego spotkania mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów nt. synodalności, nowej ewangelizacji, migrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W briefingu obok metropolity poznańskiego wzięli udział abp Tadeusz Wojda metropolita gdański i bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Abp Gądecki podkreślił, że Ojciec Święty jest w "świetnej formie i radosny oraz wyróżnia go wielka znajomość życia". "Natychmiast odpowiada na poruszane kwestie a jego odpowiedzi są nawet bardziej wyczerpujące niż w kongregacjach" - zauważył metropolita poznański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Wojda nazwał spotkanie z Ojcem Świętym "świetnym", podczas którego poruszono wiele tematów. Cechowała je swoboda wypowiedzi i był to, jak zaznaczył, "braterski dialog".

Metropolita gdański poinformował, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary mówiono o bardzo szybkich przemianach społecznych i związanych z tym m.in. odchodzeniem ludzi od Kościoła. Poruszono problemy doktrynalne, dyscyplinarne i nowych ruchów kościelnych. Zwrócono uwagę na pozytywne działania jakie Kościół w Polsce podejmuje w odpowiedzi na istniejące problemy.

Abp Wojda mówiąc o spotkaniu z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów zwrócił uwagę na wspaniałą pracę polskich misjonarzy i ich wkład w dzieło misyjne a także ofiarność wiernych na rzecz misji.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Jacek Kiciński określił spotkanie z papieżem jako "braterskie". Poinformował o spotkaniu w Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas którego rozmawiano o problemach stojących przed życiem zakonnym. Biskup wspomniał także o wizycie w ośrodku prowadzonym przez kard. Konrada Krajewskiego, który dał "przykład jak powinna wyglądać posługa miłosierdzia u jak pomagać potrzebującym".

Reklama

Obecni na briefingu dziennikarze pytali, czy biskupi podczas spotkania z papieżem mówili o podziałach w polskim społeczeństwie w stosunku do migracji i potrzebie głosu Kościoła w tej sprawie. Abp Gądecki podkreślił, że nie jest to sprawa polityki, ale kwestia praktyczna. "Jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii i nie chcemy służyć jakimś celom partyjnym" - powiedział metropolita poznański. Poinformował też, że wczoraj naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaproponował zajęcie wspólnego stanowiska w sprawie migracji.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że spotkania z papieżem i watykańskich dykasteriach były całkowicie apolityczne. Dodał, że Papież zachęcał biskupów, aby wsłuchiwać się w to, co Kościołowi mówi Duch Święty i bardzo często odwoływał się do osobistych doświadczeń. Mówił wiele o doświadczeniach wyniesionych z Synodu o Amazonii.

Abp Gądecki porównał wizytę ad limina Apostolorum do "lustra" w którym biskupi się przeglądają i widzą czego im brakuje i w czym są zaawansowani. "Jest to okazja do zobaczenia jak Kościół postrzega sam siebie. Szukano także rozwiązań na przyszłość"" - powiedział metropolita poznański.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że podczas wszystkich spotkań podkreślano znaczenie słuchania i była to okazja do dostrzeżenia innych możliwości rozwiązywania problemów.

(Rozszerzymy)

Podziel się:

Oceń:

2021-10-15 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biuro Prasowe KEP: Kościół w Polsce żywo zainteresowany procesem Józefa Wesołowskiego

Kościół katolicki w Polsce jest żywo zainteresowany, aby sprawa byłego abp. Józefa Wesołowskiego została rozstrzygnięta zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przejrzystości – zapewnia Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Nawiązując do rozpoczynającego się dziś procesu, Biuro wyraża "pełne zaufanie do Trybunału Karnego Państwa Watykańskiego", który osądzi byłego nuncjusza apostolskiego w Dominikanie.

Więcej ...

Św. Jan Fisher, biskup

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny