Reklama

Wiara

Pytajmy wprost: Kim jesteś, Panie Jezu?

Karol Porwich/Niedziela

– Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – powiedział abp Józef Michalik w homilii podczas Pielgrzymki Młodzieży do Archikatedry Przemyskiej połączonej z świętowaniem XXI Dnia Papieskiego.

Uroczystej Eucharystii inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach katechetycznych i parafialnych przewodniczył abp Adam Szal, a koncelebrowali ją duszpasterze i moderatorzy różnych wspólnot młodzieżowych działających w Archidiecezji Przemyskiej.

W homilii abp senior Józef Michalik nawiązał do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako żywego pomnika pamięci św. Jana Pawła II. – Także to nasze dzisiejsze spotkanie z młodzieżą, z delegacjami młodzieży z różnych parafii, z tymi inicjatywami młodzieżowymi jest bardzo ważne – powiedział były przewodniczący KEP koncentrując się na haśle XXI Dnia Papieskiego: Nie lękajcie się!

Reklama

– W życiu spotykamy różne trudności. Można wobec nich zająć podwoją reakcję: uciekać, poddać się, czyli stchórzyć albo stawić czoło, próbować pokonać, czyli ujawnić odwagę. Ta odwaga bywa potrzebna aby nie ulec opiniom, czy naciskom których nie podzielam. To odwaga w porządkowaniu świata, w znoszeniu trudności w rodzinie, w relacji z kolega, z koleżanką ale także odwaga w pokonywaniu siebie, a szczególnie potrzebna jest cenna odwaga w pokonywaniu grzechu – tłumaczył kaznodzieja. – Bez zdecydowanej odwagi nie nauczymy się prawdziwej miłości. Nie poznamy czym jest prawdziwa Miłość – dodał.

Prawdziwa miłość wobec Boga i ludzi, wobec Ojczyzny i Kościoła zawsze opiera się na prawdzie. – Tę prawdę trzeba dobrze rozeznać i zaakceptować, czyli stwierdzić co jest w tej mojej relacji dobre i godne utrzymania, a co niewłaściwe, powierzchowne lub złe i wymaga poprawienia, udoskonalania albo odrzucenia – wyjaśniał hierarcha.

Abp Michalik przypomniał słowa papieża Franciszka, że „Miłość nie polega na posiadaniu wszystkiego i od razu". – Miłość to wierność, to dar, to odpowiedzialność. Miłość to być zdolnym do miłości na całe życie i całym sobą, bo życie bez prawdziwej miłości jest smutne, puste i nieciekawe – dodał.

Reklama

Na zakończenie kaznodzieja zostawiał się, jak młodzi podchodzą do Kościoła i wiary w Boga. – Nie wystarczy usłyszeć o Chrystusie od innych. Konieczna jest osobista relacja z Nim, spotkanie z Nim – powiedział. – Chodzi więc o modlitwę, o rozmowę z Nim, o spotkanie w głębokiej, autentycznej wierze – dodał zachęcając młodych, aby pytali wprost: Kim jesteś, Panie Jezu?

Podziel się cytatem

Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi są oczywiście święci i błogosławieni, ale także popularni ludzie, np. sportowcy, którzy przyznają się do wiary w Boga. – Jawi się jednak pytanie co robić, aby stać się prawdziwym chrześcijaninem, aby nie utracić wiary, ale ją pogłębić, ożywić, a może odzyskać? – pytał kaznodzieja. – Co robić aby rozpoznać prawdziwą miłość, a także aby jej nie utracić? – pytał dalej.

– Odpowiedź jest prosta w zaleceniu, ale trudniejsza w wykonaniu. Trzeba praktykować wiarę i miłość. Żyć wiarą. Żyć według wiary i praktykować jej zasady, które odczytujemy w siemieniu. Doznawać, doświadczać miłości Boga polegającej nie tyle na wzruszeniu, ale na tym przekonaniu, że jesteśmy Mu potrzebni, że jesteśmy po Jego stronie, że jesteśmy jedno z Nim – podpowiadał abp Michalik. – Po prostu trzeba słuchać sumienia w najdrobniejszych sprawach. Zwalczać egoizm. Pokonywać zło dobrem – dodał.

Były przewodniczący KEP wyraził też ogromną nadzieję, że tacy ludzie są obecni w przemyskiej archikatedrze. – Pamiętajmy, że każdy człowiek jest posłany do odnoszenia sukcesów przez wydobywanie talentów, jakie sam Bóg włożył w jego serce. Każdy z nas jest umiłowany i wybrany przez Boga i to przed założeniem świata. Wybranym, aby pełnił swą rolę przez świętość życia – zaznaczał kaznodzieja.

– Pamiętajmy, że święci to ludzie szczęśliwi i piękni wiarą, i mocni miłością wobec Boga i ludzi. Naprawdę Pan Bóg ciebie i Twojego kolegi, koleżanki, i twoich rodziców potrzebuje w jakimś celu, potrzebuje jako świętych. Pomagajmy sobie, pomagajmy im na tej drodze przez modlitwę uśmiech, życzliwość – zakończył.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odbył się obrzęd przekazaniem światła i posłaniem młodych do pracy apostolskiej we wspólnotach parafialnych. Przy tej okazji młodzież z Jarosławia otrzymała krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, który będzie towarzyszyć jarosławskim parafiom, gdzie zaplanowano kolejny SMAP.

2021-10-10 18:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Jesteśmy od tego, żeby umożliwić królowanie Jezusa w naszych sercach

2021-11-04 17:43

PAP

Pana Jezusa nie potrzeba ogłaszać królem. On po prostu królem jest. Jesteśmy od tego, żeby umożliwić Jego królowanie przede wszystkim w naszych sercach - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas inauguracji Ogólnopolskiego Kongresu Jezusa Chrystusa Króla.

Więcej ...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Więcej ...

Legion Maryi świętuje swoje stulecie

2021-11-28 15:54

Ks. Wojciech Kania

W pierwszą niedzielę Adwentu, w Sanktuarium Matki Bożej w Radomyślu nad Sanem odbyły się uroczystości z okazji 100 – lecia powstania Legionu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Wiara

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Kościół

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Wiara

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Kościół

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Filip - kościelny z Instagrama

Wiara

Filip - kościelny z Instagrama