Reklama

Głos z Torunia

Światowa premiera koncertu "Dwa zdroje"

Archiwum Głosu z Torunia

W dniu obchodzonym w Polsce jako „Dzień Papieski”, w toruńskim sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła będzie miała miejsce światowa premiera wyjątkowego dzieła muzycznego jednego z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich kompozytorów – Daniela Knaggs’a.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DWA ZDROJE – kantata na chór mieszany, solistów i orkiestrę smyczkową to 70 minutowa, 14-częściowa kompozycja, której kanwą jest przesłanie nadziei płynącej z Miłosierdzia Bożego. Utwór bazuje na trzech głównych źródłach tekstowych: Dzienniczku Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, Piśmie Świętym oraz rzymskokatolickich tekstach liturgicznych.

Sam Daniel Knaggs mówi o swojej kompozycji jako o „pracy miłości” i dziele, które jest jego największym dotychczasowym przedsięwzięciem kompozytorskim, poświęconym pamięci przedwcześnie zmarłego ojca. Znamiennym jest fakt, że koncepcja na powstanie utworu zrodziła się na gruncie dialogu z toruńskim zespołem Schola Cantorum Thorunensis, dla którego utwór został skomponowany i który będzie pierwszym na świecie wykonawcą polskojęzycznej wersji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwa Zdroje to nie tylko znakomite dzieło muzyczne, ale także, a może przede wszystkim, przesłanie dla ludzkości pogrążonej w grzechu i poczuciu beznadziei. Opiewając największy przymiot Boga, jakim jest Jego nieskończone miłosierdzie, niesie nadzieję, dodaje odwagi, deklamuje: „nie lękaj się złudnych przeszkód”, bo „miłość tylko ma znaczenie, ona podnosi najdrobniejsze czyny nasze w nieskończoność” i „jest tajemnicą, która przekształca wszystko, czego się dotknie, w rzeczy piękne i miłe Bogu”.

Reklama

Bogactwo tekstu czyni ten utwór swoistym studium Miłosierdzia Bożego, zaś muzycznie kompozycja jest „gobelinem splatającym ze sobą nici z wielu epok, od starożytności po współczesność”. Ma to symbolizować rozciągnięcie Miłosierdzia Bożego na wszystkie wieki istnienia ludzkości. Bardzo głębokim i poruszającym elementem jest obecność tradycyjnych polskich melodii i wplecionego w całość tekstu Suplikacji.

Dwa zdroje wytrysły w kształcie promieni z Serca Jezusowego. Nie dla aniołów, ani Cherubinów, Serafinów, ale dla zbawienia człowieka grzesznego (Dz. 522) – te znamienne słowa otwierają i kończą utwór, podkreślając, że każdy, kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia za darmo zaczerpnie (Ap 22:17b).

Na nas, Polakach, spoczywa szczególna odpowiedzialność za proklamowanie Bożego Miłosierdzia. Z Polski bowiem wyszła iskra Bożego Miłosierdzia w osobie Marii Faustyny Kowalskiej. Papież Polak, Święty Jan Paweł II, swoim nauczaniem niestrudzenie tę iskrę rozpalał, czego ukoronowaniem było ustanowienie w 2000 roku Święta Miłosierdzia Bożego. Nie pozostawia wątpliwości, że muzyka Daniela Knaggs’a ma szansę stać się efektywnym narzędziem ogłaszania Miłosierdzia Bożego i wypraszania go dla nas i całego świata.

***

Koncert został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-27 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Brat Albert w diecezji toruńskiej

ks. Paweł Borowski

Dziś wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego. Jakie są związki krakowskiego opiekuna ubogich i specjalisty od Bożej Opatrzności z naszą diecezją?

Więcej ...

Bp Robert Chrząszcz podczas Dnia Jubileuszowego w Czernej: Szkaplerz to habit Maryi

2025-07-16 18:04

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Szkaplerz to nie jest magiczny płaszczyk. Szkaplerz to habit Maryi. To Jej płaszcz matczynej miłości. To zaproszenie do życia w ciszy, w rozważaniu słowa, w miłości - mówił bp Robert Chrząszcz podczas odpustu i Dnia Jubileuszowego w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...