Reklama

Niedziela Przemyska

W hołdzie bł. Augusta Czartoryskiego

Henryk Grymuza

W areopagu wielkich jarosławian znajdują się ludzi kultury i sztuki, powstańcy, pedagodzy, także wybitni kapłani. Jednym z kapłanów jest bł. o. Michał Czartoryski. Patronuje miastu Ostrogskich, Zamoyskich, Sobieskich, Tarnowskich, Lubomirskich, Odrowążów itp. od 2005 roku.

Zdecydowana większość jarosławian jest dumna z faktu, że ten wywodzący się ze szlachetnej arystokratycznej rodziny dominikanin ma głębokie związki z Jarosławiem Urodził się jako Jan Franciszek w lutym 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Dorastał w szacunku dla Boga i bliźnich. Jego życie upływało zawsze w czasie nadziei i rozumu. Swoją aktywność łączył z pogłębioną wiarą, z której czerpał siły do myślenia i działania po polsku, tak zwyczajnie.

Był bł. o. Michał Czartoryski od narodzin otoczony świętością. Ochrzczony został w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Po okresie nauki w Szkole Politechnicznej we Lwowie, udziale w walkach ulicznych w obronie Lwowa, aktywnej pracy w środowisku katolickiej młodzieży akademickiej itp. 18 września 1927 r., w kaplicy pw. św. Jacka Odrowąża w kościele pw. Świętej Trójcy(dziś Bazylika) w Krakowie, przyjął habit dominikański zostając członkiem polskiej prowincji św. Jacka i rozpoczął nowicjat .

Reklama

W 1931 roku ojciec Michał przyjął „u Panny Marii” w Jarosławiu z rąk biskupa Franciszka Bardy święcenia kapłańskie.

Ważnym segmentem jego szlachetnego życia i dobroczynnej postawy była działalność w powstańczej Warszawie. Jak można przeczytać w licznych źródłach wybuch Powstania 1 sierpnia 1944 roku w tzw. tzw. „Godzinie W”— zaskoczył o. Michała na Powiślu – w centrum miasta, gdzie udawał się do lekarza okulisty. Powrót do klasztoru okazał się niemożliwy. Nie godząc się na bezczynność, już 2 sierpnia głosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” wchodzącego w skład Rejonu I Obwodu AK, którym dowodził ppłk Stanisław Błaszczak ps. „Róg”.

Wiele przykładów ofiarności dostarczył patron Jarosławia. Niewątpliwie najważniejszym jest fakt, że nie opuścił rannych w piwnicach firmy „Laval” i razem z nimi poniósł śmierć z rąk hitlerowskich zbrodniarzy.

Reklama

16 rocznica nadania tytułu Patrona Jarosławia była okazją do upamiętnienia jego postaci okolicznościowa wystawę zdjęć i dokumentów usytuowaną przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Odprawiona została, pod przewodnictwem przeora o. Jacka Skupienia uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Jarosławia. Przed Eucharystią burmistrz Waldemar Paluch, jego zastępcy, poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Wojska, Policji, Straży Pożarnej i szkół złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową umieszczoną na klasztornej elewacji.

Artystycznym akordem uroczystości był koncert duetu „GGDUO” (Gabriela Gąsior – śpiew, Wojciech Gąsior – instrumenty muzyczne).

2021-06-17 09:24

Wybrane dla Ciebie

Dzieją się cuda

Wikipedia

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów

Więcej ...

Franciszek na Jasnej Górze

Zdjęcie archiwalne

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze.

Więcej ...

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2021-07-28 16:13

plakat organizatorów

Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania