Reklama

Niedziela Przemyska

W hołdzie bł. Augusta Czartoryskiego

W areopagu wielkich jarosławian znajdują się ludzi kultury i sztuki, powstańcy, pedagodzy, także wybitni kapłani. Jednym z kapłanów jest bł. o. Michał Czartoryski. Patronuje miastu Ostrogskich, Zamoyskich, Sobieskich, Tarnowskich, Lubomirskich, Odrowążów itp. od 2005 roku.

Henryk Grymuza

Zdecydowana większość jarosławian jest dumna z faktu, że ten wywodzący się ze szlachetnej arystokratycznej rodziny dominikanin ma głębokie związki z Jarosławiem Urodził się jako Jan Franciszek w lutym 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Dorastał w szacunku dla Boga i bliźnich. Jego życie upływało zawsze w czasie nadziei i rozumu. Swoją aktywność łączył z pogłębioną wiarą, z której czerpał siły do myślenia i działania po polsku, tak zwyczajnie.

Był bł. o. Michał Czartoryski od narodzin otoczony świętością. Ochrzczony został w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Po okresie nauki w Szkole Politechnicznej we Lwowie, udziale w walkach ulicznych w obronie Lwowa, aktywnej pracy w środowisku katolickiej młodzieży akademickiej itp. 18 września 1927 r., w kaplicy pw. św. Jacka Odrowąża w kościele pw. Świętej Trójcy(dziś Bazylika) w Krakowie, przyjął habit dominikański zostając członkiem polskiej prowincji św. Jacka i rozpoczął nowicjat .

Reklama

W 1931 roku ojciec Michał przyjął „u Panny Marii” w Jarosławiu z rąk biskupa Franciszka Bardy święcenia kapłańskie.

Ważnym segmentem jego szlachetnego życia i dobroczynnej postawy była działalność w powstańczej Warszawie. Jak można przeczytać w licznych źródłach wybuch Powstania 1 sierpnia 1944 roku w tzw. tzw. „Godzinie W”— zaskoczył o. Michała na Powiślu – w centrum miasta, gdzie udawał się do lekarza okulisty. Powrót do klasztoru okazał się niemożliwy. Nie godząc się na bezczynność, już 2 sierpnia głosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” wchodzącego w skład Rejonu I Obwodu AK, którym dowodził ppłk Stanisław Błaszczak ps. „Róg”.

Wiele przykładów ofiarności dostarczył patron Jarosławia. Niewątpliwie najważniejszym jest fakt, że nie opuścił rannych w piwnicach firmy „Laval” i razem z nimi poniósł śmierć z rąk hitlerowskich zbrodniarzy.

Reklama

16 rocznica nadania tytułu Patrona Jarosławia była okazją do upamiętnienia jego postaci okolicznościowa wystawę zdjęć i dokumentów usytuowaną przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Odprawiona została, pod przewodnictwem przeora o. Jacka Skupienia uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Jarosławia. Przed Eucharystią burmistrz Waldemar Paluch, jego zastępcy, poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Wojska, Policji, Straży Pożarnej i szkół złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową umieszczoną na klasztornej elewacji.

Artystycznym akordem uroczystości był koncert duetu „GGDUO” (Gabriela Gąsior – śpiew, Wojciech Gąsior – instrumenty muzyczne).

2021-06-17 09:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jordania: region wokół miejsca chrztu Jezusa będzie rozbudowywany

2021-09-15 18:57

[ TEMATY ]

chrzest

Jordania

Chrzest Pański

wikipedia

Rząd Jordanii wyraził zgodę na prace budowlane wokół „Al-Maghtas” nad Jordanem, czczonego jako miejsce chrztu Jezusa. Arabsko-chrześcijański portal „Abouna” podał 14 września, powołując się na doniesienie gazety „Al-Ghad”, że ma to wyjść naprzeciw rosnącemu napływowi turystów do świętego miejsca.

Zgodnie z raportem było ono dotychczas uznawane za teren rolniczy. Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem przylegających do miejsca chrztu. W tym celu ma powstać organizacja non-profit, która zajmie się rozwojem tego obszaru pod nadzorem rady doradczej.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję