Reklama

Wiara

2021-05-28

Św. Józefie... opiekunie Kościoła Świętego

fot.MK

Każdy z nas już u początku swojego życia doświadczył jakiejś formy opieki ze strony drugiego człowieka. Jednak nie zależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi czy osobami starszymi potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia ze strony innych osób. Jest to tak oczywiste zadanie, dla nas ludzi aby być oparciem, i pomocą dla innych, ale niekiedy trudne zwłaszcza, kiedy sami potrzebujemy opieki. Bywa, że w ciągu życia, towarzyszy

nam wielu wiernych opiekunów, jednak niekiedy ich szybko zapominamy a nawet w ogóle ich nie zauważamy. Papież Franciszek piszę w liście apostolskim Patris Corde, że właśnie nasze codzienne życie jest tkane przez takie zwykłe osoby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze mięli te osoby w pamięci. Co więcej poruszani ich przykładem sami również podejmowali nie tylko trud opieki, ale i staranie o to aby być jak najlepszymi opiekunami.

Reklama

Dla nas Chrześcijan takim wzorowym przykładem jak być dobrym i wiernym opiekunem jest właśnie św. Józef. Patrząc na osobę św. Józefa dostrzegamy w nim człowieka troskliwego, opiekuńczego wobec Józefa i Maryi. Warto podkreślić, że św. Józef przez to, że był opiekunem św. Rodziny stał się również opiekunem Kościoła a przez to i każdego z nas. Papież Franciszek piszę dalej w liście apostolskim Patris Corde, że św. Józef, chroniąc Kościół, nieprzerwanie chroni Dziecię i Jego Matkę, a także my, kochając Kościół, wciąż kochamy Dziecię i Jego Matkę.

Jako członkowie kościoła, również jesteśmy zaproszeni na wzór św. Józefa do strzeżenia Jezusa i Maryi. W jaki sposób możemy to czynić ? Wydaje się, że w bardzo prosty sposób, wykonując dzieła miłości wobec nieszczęśliwych, wygnańców, cierpiących, ubogich, wykluczonych, umierających. Opiekując się tymi ludźmi opiekujemy się tymi, których Kościół nie odrzuca nie potępia. Kościół jest szczególnie posłany do tego, aby być znakiem miłości wobec tych, których dzisiejszy świat odrzuca. W tym dziele miłości Kościół jednak nie może wzrastać i rozwijać się jeżeli zapomina, że jego ukryte korzenie tkwią w atmosferze Nazaretu o czym nam przypomina kard. Joseph Ratzinger. Trzeba nam ciągle wracać do Nazaretu i szukać tam natchnienia jakie wypływa z pięknego życia św. Rodziny. A jednym z cennych doświadczeń, które możemy czerpać ze Świętej Rodziny, jest wzajemna opieka i troska o każdego członka rodziny.

Prosimy cię św. Józefie ucz nas troski i odpowiedzialności, za cały Kościół. Pomagaj nam kochać Dziecię i Jego Matkę; kochać sakramenty i miłosierdzie; kochać Kościół i ubogich, ponieważ każde z nich jest dla nas zawsze Dziecięciem i Jego Matką.

2021-05-27 19:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O św. Józefie, czyli mężczyzna po katolicku

Ze zbiorów Piotra Chmielewskiego

Więcej ...

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Więcej ...

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...