Reklama

Niedziela Lubelska

Wracamy do kościołów

Archikatedra lubelska

Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii jest najważniejsze. Wszystko inne można sobie odpuścić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna i Piotr chcieli zawrzeć związek małżeński jesienią ubiegłego roku, nadeszła jednak druga fala pandemii i uroczystość przełożyli na tegoroczną wiosnę. Trzecia fala pokrzyżowała i te plany, wreszcie zaślubią się w czerwcu, ale obserwują wskaźniki zakażeń i kolejne rozporządzenia. Przeglądają listę gości weselnych, bo muszą zmieścić się w limicie 50 osób.

Realne uczestnictwo

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie w nawie głównej kościoła może przebywać 45 osób, 7 osób na chórze. Można pozostać na zewnątrz kościoła, zachowując odległość 1,5 m oraz używając maseczki - czytamy na stronie jednej z lubelskiej parafii. Księża proboszczowie na bieżąco aktualizują dopuszczalna liczbę wiernych w czasie nabożeństwa. Wcześniej było 20 metrów kwadratowych na jedną osobę, obecnie 15. W kościele akademickim KUL kościelny zlicza uczestników wchodzących do świątyni; pozostałych zachęca do udziału na zewnątrz budynku. Jeszcze przed Wielkanocą parafia św. Michała Archanioła w Lublinie zaczęła organizować Msze św. przed kościołem. W kilkunastu rzędach ławek mieści się pięciokrotnie więcej wiernych niźli 55 wynikających z arytmetyki wewnątrz świątyni.

Reklama

Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, apelował ostatnio, że ważne jest uczestnictwo duchowe, ale „ważniejszą rzeczą jest uczestnictwo realne, bo od niego uzależnione jest wieczne zbawienie, a nie od oglądania telewizji”. Doskonale zdają sobie z tego sprawę duszpasterze, podejmując inicjatywy jak najszerszego dostępu do Eucharystii w swoich wspólnotach.

Głód Chrystusa

Wydaje się, że potencjał zaangażowania on-line poprzez transmisje w Internecie ulega wyczerpaniu. Pani Ewa, emerytka, przełamała się po kilku miesiącach fizycznej nieobecności w kościele. Poszła do spowiedzi i na Mszę św. - Jestem teraz pojednana z Bogiem; czuję, że znowu mam Pana Jezusa w sercu. Powróciła nadzieja i radość życia - dzieliła się. Ustąpił też wcześniejszy strach, który powodował, że niechętnie nawet odbierała telefony czy przesyłki pocztowe.

Małgorzata i Adam, małżonkowie z trojką dzieci, przeorganizowali sobie tak czas w niedzielę, że na Mszę św. do parafii św. Urszuli w Lublinie chodzą rano, na 7.30, wtedy jest mniej ludzi, łatwiej stosować się do obostrzeń. Jak mówią, bez większego żalu zrezygnowali z odwiedzania kina, galerii i koncertów. - Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii porządkuje nasze życie. Wszystko inne można sobie odpuścić. To Chrystus daje nam siłę do miłości i budowania rodziny, a przyjmujemy Go w kościele - podkreślają. Zbawienny głód Komunii św., przeżycia Mszy św., dostępu do sakramentów, jest coraz bardziej widoczny.

Powiew wiosny

Restrykcje dotyczące kultu religijnego osiągnęły w niektórych krajach zaskakujące formy, np. w Irlandii całkowicie zakazano publicznego odprawiania nabożeństw. Na szczęście w Polsce do tego nie doszło. Wiosna przynosi powroty do praktyk duszpasterskich i nowe inicjatywy. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już organizuje rekolekcje formacyjne dla swoich członków w ośrodku w Częstoborowicach, ruszyła też rekrutacja na rekolekcje dla kandydatów do KSM-u w lipcu i sierpniu. Rozpoczęły się również zapisy na letnie oazy dla dzieci i młodzieży w Firleju, Siostrzytowie i Nadrybiu; zainteresowanie jest naprawdę duże. Wiele mówi hasło: „Nie możemy już doczekać się rekolekcji”.

Pan Roman, który przez ostatnie 10 brał udział w pielgrzymkach do Częstochowy, już przygotowuje się do tegorocznej. - Zrobiłem sobie „studniówkę”; od 25 kwietnia codziennie odmawiam dziesiątek Różańca, a 3 sierpnia pójdę do Matki. Mam za co dziękować Bogu, szczęśliwie przeszedłem zakażenie wirusem - mówi. Wracamy do kościołów po nadzieję, radość i nową moc wiary.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-17 09:10

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii

2025-07-03 11:56

Screen

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

Więcej ...

Rzymskie pielgrzymowanie ministrantów z Brzegu

2025-07-05 23:17
Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Archiwum parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Ksiądz Mateusz Smaza wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu oraz ich rodzicami i rodzeństwem wybrali się na wakacyjne pielgrzymowanie do Włoch. Głównym celem był Rzym wraz z bazylikami jubileuszowymi, ale nie zabrakło innych pięknych miejsc jak Asyż, Padwa, Wenecja czy Florencja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa