Reklama

Niedziela Lubelska

Wracamy do kościołów

Archikatedra lubelska

Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii jest najważniejsze. Wszystko inne można sobie odpuścić.

Katarzyna i Piotr chcieli zawrzeć związek małżeński jesienią ubiegłego roku, nadeszła jednak druga fala pandemii i uroczystość przełożyli na tegoroczną wiosnę. Trzecia fala pokrzyżowała i te plany, wreszcie zaślubią się w czerwcu, ale obserwują wskaźniki zakażeń i kolejne rozporządzenia. Przeglądają listę gości weselnych, bo muszą zmieścić się w limicie 50 osób.

Realne uczestnictwo

Reklama

Obecnie w nawie głównej kościoła może przebywać 45 osób, 7 osób na chórze. Można pozostać na zewnątrz kościoła, zachowując odległość 1,5 m oraz używając maseczki - czytamy na stronie jednej z lubelskiej parafii. Księża proboszczowie na bieżąco aktualizują dopuszczalna liczbę wiernych w czasie nabożeństwa. Wcześniej było 20 metrów kwadratowych na jedną osobę, obecnie 15. W kościele akademickim KUL kościelny zlicza uczestników wchodzących do świątyni; pozostałych zachęca do udziału na zewnątrz budynku. Jeszcze przed Wielkanocą parafia św. Michała Archanioła w Lublinie zaczęła organizować Msze św. przed kościołem. W kilkunastu rzędach ławek mieści się pięciokrotnie więcej wiernych niźli 55 wynikających z arytmetyki wewnątrz świątyni.

Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, apelował ostatnio, że ważne jest uczestnictwo duchowe, ale „ważniejszą rzeczą jest uczestnictwo realne, bo od niego uzależnione jest wieczne zbawienie, a nie od oglądania telewizji”. Doskonale zdają sobie z tego sprawę duszpasterze, podejmując inicjatywy jak najszerszego dostępu do Eucharystii w swoich wspólnotach.

Głód Chrystusa

Reklama

Wydaje się, że potencjał zaangażowania on-line poprzez transmisje w Internecie ulega wyczerpaniu. Pani Ewa, emerytka, przełamała się po kilku miesiącach fizycznej nieobecności w kościele. Poszła do spowiedzi i na Mszę św. - Jestem teraz pojednana z Bogiem; czuję, że znowu mam Pana Jezusa w sercu. Powróciła nadzieja i radość życia - dzieliła się. Ustąpił też wcześniejszy strach, który powodował, że niechętnie nawet odbierała telefony czy przesyłki pocztowe.

Małgorzata i Adam, małżonkowie z trojką dzieci, przeorganizowali sobie tak czas w niedzielę, że na Mszę św. do parafii św. Urszuli w Lublinie chodzą rano, na 7.30, wtedy jest mniej ludzi, łatwiej stosować się do obostrzeń. Jak mówią, bez większego żalu zrezygnowali z odwiedzania kina, galerii i koncertów. - Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii porządkuje nasze życie. Wszystko inne można sobie odpuścić. To Chrystus daje nam siłę do miłości i budowania rodziny, a przyjmujemy Go w kościele - podkreślają. Zbawienny głód Komunii św., przeżycia Mszy św., dostępu do sakramentów, jest coraz bardziej widoczny.

Powiew wiosny

Restrykcje dotyczące kultu religijnego osiągnęły w niektórych krajach zaskakujące formy, np. w Irlandii całkowicie zakazano publicznego odprawiania nabożeństw. Na szczęście w Polsce do tego nie doszło. Wiosna przynosi powroty do praktyk duszpasterskich i nowe inicjatywy. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już organizuje rekolekcje formacyjne dla swoich członków w ośrodku w Częstoborowicach, ruszyła też rekrutacja na rekolekcje dla kandydatów do KSM-u w lipcu i sierpniu. Rozpoczęły się również zapisy na letnie oazy dla dzieci i młodzieży w Firleju, Siostrzytowie i Nadrybiu; zainteresowanie jest naprawdę duże. Wiele mówi hasło: „Nie możemy już doczekać się rekolekcji”.

Pan Roman, który przez ostatnie 10 brał udział w pielgrzymkach do Częstochowy, już przygotowuje się do tegorocznej. - Zrobiłem sobie „studniówkę”; od 25 kwietnia codziennie odmawiam dziesiątek Różańca, a 3 sierpnia pójdę do Matki. Mam za co dziękować Bogu, szczęśliwie przeszedłem zakażenie wirusem - mówi. Wracamy do kościołów po nadzieję, radość i nową moc wiary.

2021-05-17 09:10

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

2021-06-21 16:10

Studio Niedziela TV

Papież Franciszek na nowo obsadził wiele stanowisk w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Jak poinformowano 22 czerwca w Watykanie, nowymi członkami zostali kardynałowie: Joseph William Tobin (Newark), James Michael Harvey z katedry św. Pawła za Murami, Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Czas ich kadencji wynosi pięć lat.

Więcej ...

Sprzeciw wychowanków ks. A. Zienkiewicza wobec Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

2021-06-21 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Nie milkną echa po kontrowersyjnej decyzji Rady Miejskiej Wrocław związanej z przyznaniem Nagrody Wrocławia za rok 2021 - Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet . Swoje oburzenie wyraża wiele środowisk działających w mieście. Protest w tej sprawie wyrazili także Wychowankowie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Złożyli go na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Bohdana Aniszczyka.

Więcej ...

ME 2021 - Polska przed realną szansą awansu do 1/8 finału

2021-06-22 12:30

PAP

Polscy piłkarze, podbudowani remisem 1:1 z Hiszpanią, staną w środę przed szansą awansu do 1/8 finału mistrzostw Europy. Muszą pokonać w Sankt Petersburgu Szwecję, pewną już dalszego udziału w turnieju. Początek o godz. 18. O tej samej porze Hiszpania zagra w Sewilli ze Słowacją.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

Kościół

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

Niedziela Łódzka

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

Wiara

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy...

Wiadomości

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy...

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Wiara

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Niedziela w Warszawie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej