Reklama

Niedziela Lubelska

Wierzbica. Jubileuszowe preludium

Grzegorz Jacek Pelica

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Wierzbicy rozpoczęły rocznicowe obchody 30-lecia parafii.

Trzydzieści lat temu, 29 maja 1991 r., ówczesny ordynariusz lubelski bp Bolesław Pylak erygował parafię Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy, w dekanacie siedliskim. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Franciszek Kamiński, pełniący wówczas funkcję wikariusza parafii św. Małgorzaty w Olchowcu. Wsparcia inicjatywie mieszkańców Wierzbicy, Władysławowa, Busówna i Kolonii Busówno, udzielili proboszczowie: ks. Henryk Szymański z Olchowca (do czasu wzniesienia domu parafialnego ks. Kamiński prowadził kancelarię w swoim samochodzie, a mieszkał w olchowieckiej wikarówce), oraz ks. Edward Sereda z Sawina, który przekazał w administrowanie społeczność i kaplicę dojazdową w Staszycach. Podpisy pod prośbą o erygowanie nowej parafii zbierała młodzież przygotowująca się do bierzmowania, katechizowana w starej szkole w Busównie, którą niedawno zastąpiła sąsiadująca z kościołem szkoła w Wierzbicy.

Od Wojciecha do Jana Pawła

Reklama

Na zaproszenie proboszcza ks. Krzysztofa Proskury, odpustowym kaznodzieją i głównym celebransem sumy był ks. Mirosław Kuźma, proboszcz parafii w Trawnikach. W kazaniach nawiązał do ewangelicznej perykopy o Dobrym Pasterzu, który zna swoje owce po imieniu. Przypomniał pokorną i ofiarną misję św. Wojciecha na ziemiach polskich. Nawiązał do aktualnej sytuacji pandemicznej, która wywołuje poczucie lęku, zagubienia, odosobnienia i wielu przymusza do pokory. - Czas odpustu to czas dziękowania i nabierania mocy, aby odbudować wspólnotę i rozerwane więzi międzyludzkie. Na nowo zaufać, że jest z nami Dobry Pasterz, także w osobie kapłana, który może przyjść z Komunią św. Nie da się ciągle być na odległość, bo człowiek potrzebuje więzi, relacji, spotkania. Nowe pokolenie powinno się uczyć z tego depozytu wiary. Nauczyć się, jak ukazywał to swoim życiem św. Jan Paweł II, nieprzechodzenia obok drugiego bez spojrzenia, bez modlitwy, bez refleksji. Ojciec Święty potrafił dostrzec w tłumie pojedynczego człowieka, bo dla Boga wszyscy są ważni. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, pokazuje, że może być wróg, który nie strzela, nie przytłacza presją fizyczną, ale pokazuje nam nasze miejsce. Skłania, by ulec lub pokonać strach zaufaniem; by uwierzyć w Boga, który zmartwychwstał i żyć w stanie łaski w wierności swojemu powołaniu, dokonać wyboru - mówił kaznodzieja.

Budować wspólnotę

Ksiądz Mirosław Kuźma przypomniał wiernym, że jeszcze przed kilku laty w miejscu kościoła było puste pole, a obok stała drewniana „betlejemka”, sprowadzona z Chełma. Dzisiaj przy zabytkowej kapliczce parafianie wznieśli nowoczesną świątynię i plebanię, a paręset metrów dalej urządzili cmentarz grzebalny. Kaznodzieja pogratulował parafianom współpracy z proboszczem, dzięki której przy każdej wizycie jest zaskakiwany nową inwestycją, modernizującą obiekty parafialne i otoczenie kościoła. Od 2019 r. w świątyni instalowane są witraże o treści uczynków miłosierdzia. Całość kompozycji stanowi spójną koncepcję plastyczną. Ks. Kuźma dostrzegł postęp w życiu duchowym i zachęcał do budowania harmonii, modlitewnego dziękczynienia, życia sakramentalnego oraz wspierania inicjatyw proboszcza i rady parafialnej, „aby zostawić następnym pokoleniom to, co materialne, a nade wszystko świadomość, że tutaj żyje zjednoczona z Bogiem wspólnota”. Życzył, by wspólnota pokonywała to, co dzieli i wzajemnie się ubogacała. W uroczystość, którą zwieńczyła procesja eucharystyczna, włączyło się wielu parafian, w tym druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

2021-05-17 09:07

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18
Aristides Sousa Mendes z rodziną

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Więcej ...

Kocham kapłaństwo

2021-06-08 12:34

Niedziela warszawska 24/2021, str. I

Ks. Jakub Bartczak

Archiwum KSJB

Ks. Jakub Bartczak

O koncercie na Bielanach, radości płynącej z wiary i ewangelizowaniu przez muzykę z ks. Jakubem Bartczakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

2021-06-18 11:57

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia - poinformowano w piątek na stronie internetowej prezydenta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Konin: kolejny akt wandalizmu w kaplicy Najświętszego...

Polska

Konin: kolejny akt wandalizmu w kaplicy Najświętszego...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

Niedziela Małopolska

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Kościół

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Kościół

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

Kościół

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach