Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu: bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego ponieważ bez Słowa Bożego nie ma Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. „Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego” – zauważył.

Abp Gądecki przypomniał też regułę św. Hieronima: „Nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa”. „Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła. Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji” – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. „To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi” – zauważył. Dodał również, że Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. „Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia” – powiedział.

Abp Gądecki stwierdził, że byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. „W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

2021-04-18 08:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciekawa inicjatywa na Tydzień Biblijny w Rzepinie

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

facebook

Bardzo ciekawą inicjatywę na Tydzień Biblijny zaproponowała wspólnota oazowa z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie.

W tym rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym chcemy podzielić się z Wami świadectwami naszych oazowiczów, dotyczących ich ulubionych fragmentów z Pisma Świętego. Oto jedno z nich: Kiedyś usłyszałam, że w Piśmie Świętym sformułowanie „Nie lękaj się” w różnej postaci występuje aż 365 razy, tak jakby Bóg mówił mi „Odwagi!” każdego dnia. Jest wiele spraw, którymi się zamartwiam. Czasami potrafię obudzić się z poczuciem strachu, ściśniętym żołądkiem i głową pełną obowiązków, za które muszę się zabrać. Ten cytat mnie uspokaja, przypomina mi, że nie jestem w tym wszystkim sama. W każdej chwili mogę zwrócić się do mojego Wspomożyciela, oprzeć się na Jego ramieniu. Zawsze kiedy czuję się przyparta do muru i jedyne, co potrafię zrobić to rozłożyć ręce i powiedzieć „Ja już nie mogę, nie dam rady”, On staje naprzeciwko mnie i mówi mi „Nie bój się, JA JESTEM”. // Julia
CZYTAJ DALEJ

"Skandale Starego Testamentu". Podróż w zakamarki Biblii, do których wielu boi się zaglądać

2026-01-27 21:44

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Stary Testament

Mat.prasowy

Nie da się zrozumieć Ewangelii bez Starego Testamentu. Czytając Ewangelię bez zakorzenienia w Starym Przymierzu, bardzo wiele się traci. Stary Testament wydaje się trudny, zagmatwany i zupełnie niedzisiejszy. W dodatku święta księga opowiada historie, których bohaterowie często powinni się wstydzić.

Poniżej fragment książki Skandale Starego Testamentu. autorstwa ks. Wiktora Szponara. Zobacz więcej: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

USA: rekordowa liczba studentów przyjmie wiarę katolicką

2026-01-28 10:01

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Vatican Media

Aż 76 studentów katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się w tym roku do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Chodzi o program OCIA - czyli katechumenat dla dorosłych - którego uczestnicy zostaną przyjęci do Kościoła katolickiego podczas Wigilii Paschalnej. To najwyższy wynik w historii uczelni - donosi National Catholic Register.

Na katolickim Uniwersytecie Notre Dame w South Bend w stanie Indiana program OCIA (Order of Christian Initiation of Adults), czyli droga przygotowania dorosłych do chrztu, bierzmowania i Eucharystii, przeżywa rekordowy rok. W formacji uczestniczy 76 studentów: 42 katechumenów, którzy nigdy nie byli ochrzczeni, 12 kandydatów do pełnej komunii oraz 22 katolików przygotowujących się do bierzmowania. W 2023 roku było ich 33, a rok później 52.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję