Reklama

W wolnej chwili

Bezpieczny lek na COVID19?

newsletter.sinica.edu.tw

Academia Sinica, jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, przebadała kilka tysięcy medycznych preparatów pod kątem COVID-19. Okazało się, że we wszystkich badaniach wysoką skuteczność wykazuje tradycyjne zioło pachnotka zwyczajna

Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens) rozpoczęła swą karierę ponad 1000 lat temu za czasów panowania chińskiej dynastii Song. Jej właściwości lecznicze od wieków są chwalone na dalekim Wschodzie m. in. w Chinach, Korei i w Japonii, ale te zioła także są sprzedawane w Ameryce, w Europie i nawet polski Herbapol ma je w swojej ofercie. Seria tajwańskich badań prowadzonych pod auspicjami Academia Sinica (jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, z dorobkiem 7 noblistów) dowodzi, że wśród ziół pachnotka ma najlepszą skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Co więcej, jak dotychczas Tajwan jest najlepszy w walce z pandemią, w leczeniu COVID19 i ma doświadczenie z czasów epidemii SARS w 2003 roku. Wśród leków przez nich stosowanych jest m. in. pachnotka, z której wywar zalecają także do profilaktyki wzmacniania organizmu przeciw obecnemu koronawirusowi.

Niestety w Polsce pachnotka nie ma tyle szczęścia i stała się tematem politycznym. Wystarczyło, że jedno z tajwańskich badań naukowych zareklamował poseł Piotr Uściński, który nagrał prosty filmik z analizą świetnych wyników doświadczeń laboratoryjnych. Okazało się, że stare chińskie zioło reklamowane przez posła PiS podpadło Kamilowi Sikorze, dziennikarzowi z Wirtualnej Polski, który w polityczną nagonkę na pachnotkę wplątał znanego z Onetu, WP i Polsat News lekarza reumatologa Bartosza Fiałka. I nagle okazało się, że po pachnotce w Polsce będą "ludzie będą umierali", a na wieść o filmiku posła Uścińskiego lekarzowi ręce opadły.

Co ciekawe, krytykujący tradycyjną medycynę naturalną tekst ukazał się w portalu tematycznym WP Abczdrowie. Dokładnie ten sam portal kilka miesięcy wcześniej, zachwalał wszystkie właściwości lecznicze pachnotki i nie wykazał żadnych przeciwwskazań. Dziennikarzowi i lekarzowi w nagonce na pachnotkę nie przeszkadzał także fakt, że w polskich mediach niedawno zachwalano antycovidowe zalety tego zioła podkreślane przez niemieckich naukowców. Niestety ani dziennikarz ani popularny lekarz o tym nie wiedział. - Brak mi słów. Przez takie głupoty ludzie umierają... To skandal, że osoba na takim stanowisku wygłasza niepotwierdzone naukowo informacje - tak o pachnotce powiedział reumatolog Bartosz Fiałek, który zasłyną z tego, że kilka miesięcy temu sam zachorował na #COVID19 i swoimi doświadczeniami dzielił się na facebooku. Tak się zaczęła jego popularność.

Reklama

Sytuacja politycznego sporu o pachnotkę, jak w soczewce pokazuje problem dyskusji na zachodzie i przewagę Wschodu. U nas nawet zioła i maseczki są polityczne, a tam stosuje się zioła, maseczki i najnowsze technologie. Gdy na Zachodzie wszystko w medycynie musi być nowoczesne, wschód bada najpierw to co sprawdzone, tradycyjne i bezpieczne. Nobel dla Chinki Youyou Tu w 2015 r. powinien być dla świata lekcją pokory, bo przecież ona delikatnie udoskonaliła recepturę sprzed 1600 lat, by opracować tani i skuteczny lek przeciwko malarii.

A teraz krótki przegląd bardzo intensywnych badań, których nie przeprowadzono nigdzie indziej. Na Tajwanie pachnotkę stosowano już w 2003 roku podczas epidemii koronawirusa SARS w 2003 r. Także po wybuchu pandemii COVID19 jej właściwości badano w Pekinie, w Indiach, w Niemczech, ale najbardziej zaawansowana serię doświadczeń pochodzi z Tajwanu. Najpierw naukowcy z Academia Sinica i National University w Tajpej wykorzystali dostępne dane z użyciem sztucznej inteligencji, by w ten sposób wytypować ponad 3 tys. dostępnych leków chemicznych i ziół. Chodziło o takie leki, które już teraz są zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, by ich skutki uboczne były znane. W ten sposób można było zaoszczędzić cenny czas w walce z pandemią, który byłby potrzebny na żmudne badania.

Pierwszy zespół naukowców wykorzystał testy enzymatyczne in vitro wraz z modelowaniem komputerowym, aby potwierdzić aktywność wybranych środków przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W ten sposób wytypowano 15 medykamentów, z którymi wykonano badania na zwierzętach. Chomiki zostały najpierw zakażone SARS-CoV-2, a następnie podzielone na grupy, którym podawano pięć różnych leków. W ten sposób odkryto, że kilka leków, takich jak stosowana na malarię meflochina, nelfinawir i wyciągi z Ganoderma lucidum (RF3), Perilla frutescens (pachnotka zwyczajna) i Mentha haplocalyx (mięta pieprzowa), jest skutecznych w zwalczaniu COVID19. "Ponieważ bezpieczeństwo i właściwości farmakologiczne tych leków zostały już zbadane, oczekuje się, że przedkliniczna i kliniczna ocena substancji czynnych będzie szybsza. W związku z tym może zmniejszyć się czas, wysiłek i koszty dalszego rozwoju tych badań" - napisali naukowcy w komunikacie.

Reklama

W najnowszych tajwańskich publikacjach opisanych kilka tygodni temu szukano bezpiecznego specyfiku opartego tylko na tradycyjnych chińskich ziołach. Z doświadczeń na komórkach przeprowadzonych na Uniwersytecie Chang Gung i wojskowym National Defense Medical College wynika, że pachnotka jest porównywalna z Remdesivirem, czyli mocnym lekiem stosownym na wirus Ebola.

Spośród bezpiecznych ziół niezłe wyniki miała mięta pieprzowa i szałwia, ale pachnotka we wszystkich tajwańskich doświadczeniach okazała się najlepsza. A co najważniejsze ma wysoki poziom bezpieczeństwa, którym nowe leki nie mogą sie pochwalić, bo przez ponad 1000 lat stosowania pachnotki nie zanotowano, by zioło miało jakieś istotne skutki uboczne. Dlatego na konferencjach prasowych naukowcy zalecali profilaktyczne i lecznicze picie wywaru z pachnotki. Choć Chiny, Indie i Niemcy prowadzili o wiele skromniejsze badania, to jednak także bez obaw tamtejsi naukowcy zachęcali do stosowania pachnotki.

Badania na temat pachnotki konsultowałem z kilkoma polskimi profesorami, którzy na co dzień zajmują się walką z COVID19. Mówili, że te badania są bardzo obiecujące i nie zamierzają odradzać jej stosowania. Potencjalnie pozytywny efekt przeważa, bo przez wieki nie wykryto żadnych istotnych przeciwwskazań stosowania pachnotki. Czyli jest tak jak mówił poseł na swoim filmiku. - Na szczepionkę jeszcze długo poczekam... A pachnotka w walce z COVID19 może pomoże, a na pewno nie zaszkodzi. Ja sobie kupiłem i będę stosował - mówił w filmie Piotr Uściński.

Reklama

Chińska perilla frutescens wydaje się być bezpieczną i skuteczną alternatywą dla bardzo mocnych i nieprzebadanych leków, które w trzeciej fali pandemii są masowo w Polsce stosowne. Dosłownie w Polsce kwitnie podziemie medyczne i farmakologiczne. Oczywiście zioła nie można traktować jako "eliksiru życia", ale coś co potencjalnie może wzmocnić naszą odporność i pomóc w ewentualnej kuracji. Gdy jednak zachorujemy, sprawdzanie saturacji i kontakt z lekarzem to jest nasza podstawa leczenia.

Kuriozalny spór miedzy politykiem, dziennikarzem WP i znanym z telewizji lekarzem, jak w soczewce pokazuje problem dyskusji o COVID19 w Polsce. Niestety wielu lekarzy i ekspertów od pandemii patrzy jedynie na Zachód, który od początku całkowicie nie radzi sobie z obecnym kryzysem, a nie mają bladego pojęcia jaka jest sytuacja z COVID19 na dalekim Wschodzie. Niestety ludzie zachodu często są mentalnie zarozumiali i patrzą na azjatów z wyższością nie wiedząc nawet o tym, że oni mają doskonałe uczelnie, innowacyjne badania i wielu noblistów. Przywoływany Tajwan jest doskonałym przykładem najskuteczniejszej na świecie walki z pandemią. Ludzie są tam zdrowi, a gospodarka w 2020 r. mocno przyspieszyła.

Jak tego dokonano?

Władze i służby sanitarne 24-milionowego Tajwanu nie oglądały się na rekomendacje WHO i dlatego walkę z COVID19 zaczęto tam już w grudniu 2019, czyli o wiele wcześniej niż reszta świata. Wygrali bez żadnych lockdownów, zamykania szkół, kościołów i restauracji. Dotychczasowy tajwański bilans COVID19 to jedynie 77 przypadków lokalnych zakażeń i śmiertelność poniżej 1 procenta. Statystyki pokazują, że także leczyć potrafią najlepiej na świecie. Dlatego wolę słuchać profesorów z najlepszych uczelni na Tajwanie, niż znanego lekarza reumatologa z Polski, któremu od pachnotki "ręce opadają".

2021-03-31 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od 1 lutego ważność certyfikatów covidowych skrócona do 9 miesięcy

gov.pl

Ważność Unijnych Certyfikatów COVID wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej, od 1 lutego skrócona będzie do 270 dni, czyli ok. 9 miesięcy. Wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej. W grudniu ub. roku przepisy w tej sprawie przyjęła KE.

Więcej ...

Leon Knabit OSB: Czy ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia?

2022-09-26 08:23

Karol Porwich

W ostatnich miesiącach wspominaliśmy trzy ważne bitwy, w których Polska odniosła zwycięstwo. Pod Grunwaldem – 15 lipca 1410, pod Warszawą – 15 sierpnia 1920 i pod Wiedniem – 12 września 1683. Każdej z tych bitew towarzyszyła modlitwa. W 1920 roku cała Warszawa modliła się tak, jak nigdy dotąd, nie mówiąc już o interwencji Matki Boskiej, a królowie, którzy osobiście brali udział w bitwie – Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski (po bitwie napisał do papieża „przybyliśmy, zobaczyliśmy a Bóg zwyciężył”) rano przed bitwą „słuchali” Mszy św. Jagiełło nawet dwóch i do tego był u spowiedzi.

Więcej ...

Kard. Mendonça prefektem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji

2022-09-26 13:18

Adobe Stock

Portugalski kardynał, 56-letni José Tolentino Calaça de Mendonça, dotychczasowy archiwista i bibliotekarz Stolicy Apostolskiej został nowym prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Sekretarzem Dykasterii będzie 57-letni prał. Giovanni Cesare Pagazzi, profesor Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy jest powrót po apostazji?

Kościół

Czy jest powrót po apostazji?

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...