Reklama

Głos z Torunia

Stulecie posługi redemptorystów w Toruniu

Renata Czerwińska

Redemptoryści potrafią łączyć to, co stare, tradycyjne, oparte na mocy słowa z tym, co nowe, chociażby z Nową Ewangelizacją - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św., która 19 III była sprawowana w kościele pw. św. Józefa na toruńskich Bielanach. Tego dnia toruńscy redemptoryści obchodzili setną rocznicę posługi w Grodzie Kopernika.


Reklama

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela działa w Toruniu od 1921 r. Początkowo dom zakonny mieścił się na Stawkach, następnie w 1927 r. przeniósł się na Bielany. W listopadzie 1927 roku oddano do użytku kaplicę pw. św. Józefa, a 17 czerwca 1928 roku wprowadzono do kaplicy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zakonnicy prowadzili  niższe seminarium duchowne, w którym uczyło się nawet 100 chłopców, dbali też o mieszkańców najbiedniejszych dzielnic. Dramatyczne chwile przeżyli w trakcie II wojny światowej oraz w latach 1958-1962, kiedy władze komunistyczne na wszelkie możliwe sposoby utrudniały budowę kościoła pw. św. Józefa. Dziś to prężnie działająca parafia i ośrodek duszpasterski. Z inicjatywy toruńskich redemptorystów w 1991 roku powstało Radio Maryja, a od 2003 r. zaczęła nadawać Telewizja Trwam.

W trakcie homilii Biskup Wiesław zwrócił uwagę na św. Józefa, którego postać to wzór i odpowiedź dla Kościoła i rodzin na trudne - nie tylko współczesne - czasy. „W czasach nadmiaru słów, a często braku odpowiedzialności za słowo, Józef jest wzorem człowieka, który nic nie mówi, ale swoją postawą pokazuje wartość prawdy, życia, wiary, miłości”.

Przywołując bogatą historię posługi ojców redemptorystów, zaznaczył, że wszelkie ich dzieła nie są dla nich samych, ale dla wiernych. Nawiązując do represji komunistycznych, związanych z budową kościoła, zauważył: „Zapewne tamte smutne wydarzenia też były potrzebne, ponieważ bardzo mocno zintegrowały mieszkańców parafii, połączyły ich z redemptorystami. Wówczas nikt nie miał wątpliwości, że to, co tutaj się dzieje, ta świątynia, nie jest tylko dla ojców, ale właśnie dla wiernych”. Przypomniał również czas misji ewangelizacyjnych w każdej parafii diecezji - zainspirowanych przez biskupa seniora Andrzeja Suskiego i nieżyjącego już bp. Jana Chrapka - w których ojcowie posługiwali razem z kapłanami diecezjalnymi i które przyczyniły się do zawiązania Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej. 

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenie. Tego dnia uhonorowano również medalem Stulecia Niepodległości 3 redemptorystów: o. Jana Skórkę, Stanisława Kuczka i Zbigniewa Kotlińskiego. Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam, a śpiewem uświetnił ją parafialny chór Perpetuo Soccorso. 


2021-03-19 23:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Bartosz Walicki

Więcej ...

Ksiądz na wakacjach

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

– Widać w tych intencjach troskę o dobro najbliższych, ale też widać wrażliwość na potrzeby Kościoła i świata – powiedział w pierwszy dzień pielgrzymowania ks. Przemysław Cios, przewodnik nowotarskiej grupy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania