Reklama

Watykan

Zakonnica została sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej

Siostra Nuria Calduch-Benages

Vatican News

Siostra Nuria Calduch-Benages

Profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego i znawczynię Pisma Świętego, hiszpańską zakonnicę Nurię Calduch-Benages, Papież Franciszek mianował sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej. Członkini Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Nazaretu jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Brała także udział w pracach komisji ds. diakonatu kobiet.

Siostra Nuria pochodzi z Barcelony. W skład papieskiej komisji weszła siedem lat temu, a w styczniu ubiegłego roku została zatwierdzona na kolejną kadencję, która potrwa do 2025 r. Jest uznaną biblistką, cenioną na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie od dziesięciu lat wykłada Stary Testament. Współpracuje też z Papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie oraz z licznymi czasopismami specjalistycznymi. Jest członkiem komitetu naukowego czasopisma History of Woman, które ukazuje się na Uniwersytecie we Florencji. W 2008 r. uczestniczyła w Synodzie Słowa jako ekspert, a w 2016 r. Papież Franciszek powołał ją do udziału w Komisji Studyjnej ds. Diakonatu Kobiet (2016-2019).

W czasie pontyfikatu Papieża Franciszka kobiety coraz częściej pojawiają się na ważnych watykańskich stanowiskach. W zeszłym miesiącu Papież mianował podsekretarzem Synodu Biskupów francuską zakonnicę Nathalie Becquart, która pięć lat wcześniej wzięła udział w przygotowaniach do synodu młodzieży.

Reklama

Z kolei w styczniu ubiegłego roku Ojciec Święty mianował Francescę Di Giovanni, prawniczkę z Palermo, odpowiednikiem wiceministra spraw zagranicznych Watykanu. W sekcji ds. relacji z państwami w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej pracowała ona co prawda od 27 lat, jednak decyzją Franciszka stała się prawą ręką abp Paula Gallaghera, który kieruje tą instytucją.

Również w ubiegłym roku członkiem Rady Kierowniczej Urzędu Informacji Finansowej Ojciec Święty mianował prof. Antonellę Sciarrone Alibardi, wykładowcę prawa gospodarczego na uniwersytecie w Mediolanie. Zadaniem urzędu, do którego powołał ją Papież, jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Natomiast szefem biura Biblioteki Watykańskiej Franciszek uczynił Raffaellę Vincenti, która wcześniej pracowała w tej instytucji w roli sekretarza.

Ojciec Święty mianował także sześć kobiet do Rady ds. Gospodarczych. Wszystkie to Europejki z dużym doświadczeniem w finansach. Brytyjka Ruth Kelly jest byłą sekretarz skarbu oraz byłą minister edukacji w rządzie Tony’ego Blaira, Leslie Ferrar (także z Wysp Brytyjskich) przez 7 lat pełniła funkcję skarbnika księcia Karola. Razem z nimi w Radzie zasiadła też profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof oraz ekonomistka Marija Kolak (obie pochodzą z Niemiec), a także dwie Hiszpanki – bizneswoman Maria Concepción Osácar Garaicoechea i menedżerka finansowa Eva Castillo Sanz.

Jedną z pierwszych kobiet mianowanych na ważne stanowisko watykańskie w czasie pontyfikatu Franciszka była włoska franciszkanka, prof. Mary Melone, która stanęła na czele uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Na stanowisko rektora powołała ją watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego. Kobietą jest również dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, włoska historyk sztuki i muzeolog. Papież mianował ją na to stanowisko w 2017 r. jako pierwszą kobietę w historii tej szacownej instytucji.

2021-03-11 16:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Więcej ...

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39
Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Więcej ...

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59
Ks. Piotr Studnicki

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Wielka Brytania

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust