Reklama

Włochy

Włochy: więźniowie przygotowują paschały

BOŻENA SZTAJNER

Więzienie w Paliano, miejscowości położonej niecałe sto kilometrów na południe od Rzymu, jest pierwszym, w którym ruszył projekt Światło Wolności. Polega on na ręcznym malowaniu przez osadzonych paschałów, przeznaczonych do kaplic we włoskich zakładach karnych. Akcję zainicjował Inspektorat Włoskich Kaplic Więziennych we współpracy ze stowarzyszeniem „Liberi nell’arte”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to element szerszego programu włoskiego więziennictwa, mającego na celu resocjalizację przez sztukę. W całości został oparty na społecznym nauczaniu Kościoła. „To zaledwie drobny element procesu reintegracji ze społeczeństwem, ale bardzo istotny. Język sztuki uczy wrażliwości i dostrzegania własnych uczuć” – powiedział ks. Raffaele Grimaldi, inspektor generalny włoskich kapelanów więziennych i twórca inicjatywy.

Zaznacza, że paschały jako element do dekoracji, zostały wybrane nieprzypadkowo. „Wybraliśmy je, aby zaznaczyć, że to Chrystus jest światłem, tylko on wskazuje drogę do prawdziwej wolności, zrywa kajdany zła i podnosi tych, którzy upadli, przywraca ludzkości spowitej ciemnością światło miłosierdzia i czułości” – powiedział ks. Grimaldi.

Podziel się cytatem

Jego zdaniem, kara pozbawienia wolności nie może ograniczać się jedynie do odizolowania jednostki od społeczeństwa, ale musi mieć także aspekt pozytywny. „Nasz projekt ma walor naprawczy, pomaga leczyć zranienia więźniów, wypełnia pustkę, która często w nich tkwi. Nawet w czasie pandemii nie możemy zignorować świata, w którym ludzie płacą za swój błąd i odbywają karę. Świat musi być bardziej ludzki” – powiedział kapelan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-02-22 15:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolejny włoski nastolatek w drodze na ołtarze: wiara uczy smakować życie

pixabay.com

„Huragan energii, który żył z niezwykłą intensywnością” - tak Marca Gallo wspominają koledzy. Chłopak zginął w wypadku na motorynce mając zaledwie 17 lat. Otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego zapowiedziano właśnie w sanktuarium maryjnym w Montallegro. Kolejny rok z rzędu, w uroczystość Wszystkich Świętych, do tego miejsca pielgrzymowali jego koledzy i rodzina wspominając, jak Marco uczył ich smakować życie.

Więcej ...

Św. Apolinary, biskup i męczennik

Więcej ...

Dzielnica ormiańska w Jerozolimie epicentrum antychrześcijańskiej nienawiści w Izraelu

2025-07-21 19:31

Adobe Stock

W drugim kwartale 2025 roku odnotowano 50 aktów nienawiści wobec chrześcijan w Izraelu. Do większości tych zdarzeń doszło na Starym Mieście w Jerozolimie, a szczególnie w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odnotowano ich połowę. Wynika to z najnowszego raportu izraelskiego Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (RFDC).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat