Reklama

Jasna Góra: modlitwa przebłagalna m.in. o ustanie pandemii i za grzechy wobec drugiego człowieka

Karol Porwich /Niedziela

Modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie koronawirusa zanoszona jest na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu wprowadzające w Wielki Post.

- Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważył kustosz Jasnej Góry. - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości – powiedział o. Waldemar Pastusiak. Jasnogórski kustosz podkreślił, że „ten czas walki o życie w czasie pandemii, jest też zachętą do modlitwy o uszanowanie ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypominał dziś na Jasnej Górze, że „być człowiekiem to znaczy współdoznawać i współcierpieć z innymi”. - Człowiek wrażliwy moralnie nie może żyć beztrosko, kto raz własnym sercem przeżył ból świata, już nie zazna tego rodzaju szczęścia o jakie ludzie się ubiegają – mówił abp Depo podczas Mszy św. transmitowanej przez TVP. Dodawał, że „obecne w każdym będzie to, co widział”: będzie więc pamiętał o nędzarzu, o chorym, o uderzonym przez los człowieku.

Podziel się cytatem

Przywołując postać św. Walentego, metropolita częstochowski podkreślił, że uczy on nas otwarcia na dary niezafałszowanej miłości i życia zgodnie z Ewangelią.

Relikwie Patrona Zakochanych, fragment jego ręki, jak przypominają paulini, błogosławiącej i pouczającej, są XVII-wiecznej w Kaplicy Świętych Relikwii w bazylice. W niewielkim, bogato zdobionym pomieszczeniu znajdują się oszklone gabloty, a w nich setki relikwiarzy ze szczątkami świętych. Walenty ma w kaplicy swój obraz, pod którym umieszczono relikwiarz ze srebrnej blachy w kształcie przedramienia.

W lutym 2006 r. paulini podzielili się relikwiami św. Walentego z parafią w Konopiskach w arch. częstochowskiej, która jest pod wezwaniem tego świętego.

40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu ma charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy. Jest też zaproszeniem, aby nowy okres liturgiczny rozpocząć z dobrym nastawieniem, oddając swoje życie Bogu.

Jak co roku, w częstochowskim sanktuarium przygotowaniem do tego szczególnego czasu jest trwające 40 godzin nabożeństwo, podczas którego wystawiany jest Najświętszy Sakrament, by pielgrzymi i okoliczni mieszkańcy mogli włączać się w modlitwę. W tym roku ze względu na transmisje Mszy św. z kaplicy Matki Bożej do bazyliki (z powodu ograniczeń ilości wiernych) adoracja trwa, nie w tzw. dużym kościele a w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Nabożeństwo rozpoczęła niedzielna suma w jasnogórskiej bazylice. „To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - powiedział kustosz Jasnej Góry.

W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze, m.in. siostry zakonne, asysta jasnogórska i jasnogórskie chóry. Każdego roku nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-14 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pycha

Elvert Barnes / Foter.com / CC BY

Refleksje nad grzechem pychy kończą nasze wielkopostne zamyślenie, które dotyczyło grzechów głównych. Sama zaś pycha, jak czytamy w Piśmie Świętym, jest „obmierzła Panu i ludziom” (por. Syr 10, 7).

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa