Reklama

Polska

Prymas Polski słowami kard. Saraha: nie możemy żyć bez domu pańskiego

Piotr Drzewiecki

„Choć kościół zawsze pozostawał i pozostaje otwarty, może przez izolację i konieczne oddalenie, zatęskniliśmy za tym miejscem. Musimy w sercu pielęgnować tę tęsknotę” – mówił w niedzielę 11 października w Chełmcach Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. i poświęcił po remoncie miejscowy kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W homilii przyznał, że w ostatnich miesiącach, gdy przez pewien czas nie mogliśmy gromadzić się w świątyniach, uświadomiliśmy sobie jeszcze bardziej, jak ważne są to miejsca, że – mówiąc słowami kard. Saraha – „nie możemy żyć bez domu pańskiego, gdzie narodziliśmy się dla wiary (…) gdzie uświęciliśmy swoje powołanie, gdzie zanosiliśmy błagania i dziękczynienia, cieszyliśmy się i płakali, gdzie powierzaliśmy Ojcu naszych najbliższych, którzy doszli do kresu ziemskiego pielgrzymowania”.

„I choć kościół zawsze pozostawał i pozostaje otwarty, może przez izolację i konieczne oddalenie, zatęskniliśmy za tym miejscem. Musimy w sercu pielęgnować tę tęsknotę. I choć znów, w tym czasie narastającej wciąż liczby chorych i zarażonych, z lękiem i obawą pytamy, czy czasami i tym razem nie będziemy zmuszeni, by pozostać w domach, niech jednak w naszych sercach będzie to pragnienie” – mówił abp Wojciech Polak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas nawiązał też do czytanej tego dnia ewangelicznej przypowieści o uczcie weselnej będącej alegorią Królestwa Bożego podkreślając, że Boże zaproszenie możemy przyjąć, ale możemy je też odrzucić.

„Jesteśmy przecież wolni” – przypomniał, tłumacząc dalej, że jak owi zwoływani na ucztę często lekceważymy Boże zaproszenie, bo na uwadze mamy przede wszystkim swoje sprawy, swoje zajęcia, swoje zyski i przyjemności.

„Dystansujemy się od Boga często nie ze złośliwości czy nawet wrogości, ale dlatego, że wolimy swoje zabezpieczenia, samopotwierdzenie, wygodę” – powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak dodając, że takie skoncentrowanie na własnym „ja” prowadzi ostatecznie do tego, że na wszystko reagujemy w zły sposób.

„W tym wszystkim nie tylko szamocemy się sami, ale lekceważymy zapraszającego. Nie przeszkadzaj mi swoją ucztą. Mam inne sprawy na głowie. Nie to jest dziś najważniejsze” – mówił Prymas podkreślając dalej, że zbawienia jednak nie zapewnimy sobie sami.

Reklama

„Nie możemy go kupić, ani użebrać. Możemy je tylko przyjąć z Bożej ręki. Bóg nas zbawia, bo kocha. I chce nas takimi, jakimi jesteśmy – słabymi i potrzebującymi. Takich nas tutaj zaprasza. Takim pragnie udzielać swej łaski. Takich chce zbawić” – mówił abp Polak.

Parafia w Chełmcach jest jedną z najstarszych na Kujawach. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1257 roku. Źródła historyczne podają, że już w XV wieku stał tu drewniany kościół, który przetrwał do XIX wieku. Prace przy budowie obecnej, murowanej świątyni rozpoczęły się w 1842 roku, zakończone zaś zostały rok później.

W ostatnich latach w kościele przeprowadzono szereg prac remontowych i restauratorskich, za które pod koniec liturgii dziękował proboszcz parafii ks. Roman Płaczek. Całą wspólnotę parafialną Prymas Polski zawierzył też Matce Bożej, przypominając o obchodzonym dziś Dniu Papieskim i towarzyszącym mu haśle Totus Tuus.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-11 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi

Bożena Sztajner/Niedziela

Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele