Reklama

Wiadomości

Zamek Królewski w Warszawie uroczyście otwarty

jackmac34/pixabay.com

Dzisiaj jest dzień symboliczny, przechodzimy do nowej normalności, Zamek Królewski otwiera swoje podwoje w nowych rygorach sanitarnych - mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na uroczystym otwarciu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie, w tym te, które znajdują się w galeriach handlowych.

W poniedziałek dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim otworzyli symbolicznie Bramę Zegarową Zamku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzisiaj symbolicznie otwieramy wybrane instytucje kultury. Ta nowa normalność, bo tak nazywamy ten czas, jest także nową normalnością dla polskiej kultury. Te instytucje, które mogą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym, będą systematycznie otwierane, decyzje zależą od podmiotów prowadzących, w przypadku państwowych instytucji od dyrekcji, i w obu tych przypadkach w porozumieniu z inspekcją sanitarną" - powiedział na otwarciu minister kultury.

Podziel się cytatem

Reklama

"Chcemy, żeby nasze dobra kultury, nasze muzea, nasze instytucje kultury były dostępne dla publiczności w tym nowym reżimie sanitarnym, co oznacza oczywiście - maseczki, odpowiednią odległość, określoną liczbę osób na metr kwadratowy ekspozycji. Musimy tak funkcjonować, nie wiadomo jak długo, ale ja mam przekonanie i przeczucie, że tak, jak dotychczas polskie społeczeństwo wspaniale zdaje egzamin z tych trudnych warunków życia w czasie pandemii, tak będzie dalej zdawało egzamin w tych warunkach nowej normalności" - mówił Gliński.

Reklama

Wskazał, że "możemy korzystać z dóbr kultury tam, gdzie jest to możliwe, ale z zachowaniem dyscypliny i reżimu sanitarnego".

"Mam nadzieję, że ten drugi etap nowej normalności będzie realizowany tak, jak to zakładamy i że nie będziemy musieli się z tych decyzji wycofywać, natomiast jest faktem i to trzeba mówić wprost, że my jesteśmy wciąż w stanie epidemicznym i musimy po prostu być świadomi tego, że nie możemy podchodzić lekceważąco do różnego typu obostrzeń" - podkreślił Gliński.

Reklama

Minister kultury podziękował także wszystkim ludziom polskiej kultury, muzealnikom, za ich pracę w czasie zamknięcia ich instytucji. "Miałem informacje, że wielu Polaków miało dostęp do kultury w sposób bardziej intensywny, niż dotychczas, bo miało więcej czasu na przeglądanie ekspozycji wirtualnych, które prezentowane były przez wszystkie instytucje polskie i zagraniczne" - podkreślił Gliński.

Jak mówił, "dzisiaj jest dzień symboliczny, przechodzimy do nowej normalności, Zamek Królewski otwiera swoje podwoje w tych nowych rygorach sanitarnych".

"Zamek się otwiera, Zamek wita wszystkich" - powiedział dyrektor Zamku, prof. Fałkowski. Wyjaśnił, że jeśli chodzi o pracę personelu Zamku "nic się nie zmienia". "Pracujemy zdalnie, prowadzimy dyżury i wykonujemy działania, program, który jest konieczny do wykonania na Zamku, a całość załogi pozostaje nadal, przynajmniej do końca maja, w domach i pracuje na odległość".

"Jednocześnie chcę powiedzieć, że otwarcie dzisiejsze jest otwarciem, gdzie dbamy o bezpieczeństwo zwiedzających, tak, żeby nikomu nie tylko się nic nie stało, ale żeby miał komfortowe warunki zwiedzania Zamku. Zamek jest otwarty, Zamek czeka, Zamek cały czas trwa" - podkreślił Fałkowski.

W otwarciu królewskich rezydencji uczestniczył także prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński, które jest mecenasem Zamku Królewskiego. "Ta współpraca to dla nas czysta przyjemność, ale też obopólna korzyść. Zamek Królewski jest miejscem, które jest wizytówką zarówno dla Polaków, jak i naszych gości zagranicznych. W 80 proc. naszej działalności handlujemy z krajami z Europy, ale też ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy Japonią" - zwrócił uwagę Chludziński.

Wskazał, że "Zamek Królewski jest wizytówką i naszym wewnętrznym ambasadorem wobec gości zagranicznych".

Reklama

Prof. Fałkowski w trakcie otwarcia zaprezentował nową trasę zwiedzania (Trasę Królewską) oraz mówił o zapewnionych przez Zamek środkach bezpieczeństwa.

Jak podkreślają przedstawiciele Zamku, to pierwszy etap udostępniania go dla publiczności. "Miejmy nadzieję, że już wkrótce otworzymy kolejne trasy zwiedzania" - napisano na stronie Zamku.

Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach: 12–17; w soboty i niedziele – od 10 do 17. Ostatnie wejście - na pół godziny przed zamknięciem. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową. Trasa Królewska obejmie: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady.

W poniedziałek Zamek czynny będzie bezpłatnie (obowiązuje pobranie bezpłatnych wejściówek w kasie) w godz. 13–17 (ostatnie wejście – o 16.30). Dłużej, bo w godz. 10-20, zwiedzać będzie można od 4 maja Ogrody zamkowe.

W godzinach otwarcia można także skorzystać z nowo otwartego sklepu muzealnego. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Podziel się:

Oceń:

2020-05-04 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II (MediaRoom)

Zamek Królewski w Warszawie

archiwum Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie

Spotkanie online 23 marca, godz. 11.00.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów