Reklama

Europa

Ukraina: biskupi greckokatoliccy zapowiadają zaostrzenie walki z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich

www.milosierdzie.pl

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wystosował Przesłanie do duchowieństwa, osób zakonnych i świeckich o ochronie dzieci, młodzieży i osób szczególnie zagrożonych od wszelkich rodzajów przemocy wobec nich. Dokument zapowiada wzmożenie działań w sprawie zapobiegania przestępstwom na tle seksualnym w Kościele oraz wyraża gotowość wysłuchania ofiar i udzielenia pomocy duchowej każdemu, kto padł ofiarą tego rodzaju przemocy. Zapewnia też, że zapobieganiu tego rodzaju czynom ma pomagać nowe studium teologii ciała oraz rozumienia rządzenia jako służby a nie jako władzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Chcemy głośno i wyraźnie oświadczyć, że nikt nie ma prawa przemilczać bądź usprawiedliwiać krzywdy, bólu, grzechu i zbrodni. Ofiary mają prawo być wysłuchanymi, przede wszystkim przez Kościół" – napisali biskupi. Wyrazili przy tym przekonanie, iż przemoc nie ogranicza się jedynie do przestępstw seksualnych wobec nieletnich, ale miała też podłoże psychologiczne i emocjonalne. Dlatego "jesteśmy zmuszeni mówić przede wszystkim o tych złych czynach w związku z kryzysem, związanym z ujawnieniem przypadków przemocy płciowej ze strony duchowieństwa i osób poświęconych Bogu, które spowodowały ogromny wstrząs w Kościele powszechnym" – głosi Przesłanie.

Zwrócono również uwagę, że zarzuty dotyczą nie tylko duchownych, ale także rodzin, instytucji oświatowych i formacyjnych, służby zdrowia i innych środowisk, a ofiarami były dzieci, młodzież, starcy, chorzy i niepełnosprawni oraz inne osoby szczególnie narażone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument wyraża szczerą solidarność z ofiarami przemocy, zapewnia o modlitwie za nie i o pragnieniu wysłuchania ich. "Jesteśmy gotowi wysłuchać każdego, przede wszystkim zaś tych, czyj ból pozostaje niewysłowiony i utajone rany jątrzą się przez całe lata albo i dziesięciolecia, powodują urazy ponadpokoleniowe" – stwierdzili autorzy Przesłania. Przyznali przy tym, że "nie każda ofiara przemocy jest gotowa lub jest w stanie wybaczyć winowajcom, dlatego chcemy stworzyć warunki dla pojednania przez opiekę duchowo-duszpasterską i psychologiczną".

Członkowie Synodu oświadczyli, że sprawcy mają być ujawnieni i ukarani. "Analizując przykre czy wręcz haniebne doświadczenie nadużywania przez duchownych autorytetu w Kościele katolickim, jednocześnie wzywamy wszystkie instytucje państwowe, struktury społeczeństwa obywatelskiego i biznesu do pełnego uświadomienia sobie rozmiarów szerzenia się we współczesnym świecie przemocy, manipulacji i zbrodni względem małoletnich i słabych tego świata" – czytamy w dokumencie synodalnym.

Reklama

Biskupi zapewnili, że zapobieganie przemocy będzie skuteczne tylko wtedy, gdy "zrozumiemy przyczyny tego zła i umieścimy je w szerszym kontekście ludzkiej duchowości, psychologii i socjologii".

Przywołali także "Podstawowe wytyczne w sprawie rozpatrywania przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchowieństwo", ogłoszone na początku br. przez arcybiskupstwo większe kijowsko-halickie UKGK i przez Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie oraz "Normy i zasady w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w działaniach duszpasterskich z uwzględnieniem seminarzystów, osób zakonnych i duchowieństwa UKGK". Zdaniem hierarchów dokument ten zawiera "jasne zasady organizowania duszpasterstwa z nieletnimi" a podobne wskazówki wprowadzają różne "eparchie [diecezje] i egzarchaty naszego Kościoła".

Punktem odniesienia do wszystkich tych działań jest motu proprio Franciszka "Vos Estis Lux Mundi" z 7 maja br., które wymaga, aby do końca maja 2020 diecezje i eparchie katolickie wypracowały wewnętrzny system sygnalizowania przestępstw seksualnych, biskupi zaś mają badać każdy taki zgłoszony przypadek.

Członkowie Synodu UKGK ostrzegli szczególnie przed pokusą klerykalizmu, to znaczy wykorzystywania Kościoła i jego autorytetu duchowego przez duchowieństwo do celów osobistych zamiast służeniu Bogu i ludziom. Zjawisko klerykalizmu jest zgubne dla Kościoła, ponieważ tworzy sztuczne podziały w jego łonie, nie docenia roli świeckich oraz wypacza wizerunek Kościoła – podkreślili ukraińscy biskupi greckokatoliccy.

Na zakończenie wskazali, że "pełna refleksja intelektualna i duchowa pomoże Kościołowi zapobiegać wykorzystywaniu seksualnemu we właściwy sposób i da dobry przykład światu".

Podziel się:

Oceń:

2019-10-29 09:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa pomocniczego w Ełku

Artur Stelmasiak

Święcenia biskupie to szczególna okazja do uwielbienia Boga, który słabej ludzkiej naturze pozwala pełnić niezwykle odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele - powiedział w życzeniach w imieniu Konferencji Episkopatu Polski Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podziękował wyświęconemu dziś biskupowi pomocniczemu diecezji ełckiej Adrianowi Galbasowi SAC za lata dotychczasowej pracy duszpasterskiej w Poznaniu i innych polskich diecezjach.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...