Reklama

Niedziela Częstochowska

Obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w archidiecezji częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie, nocne czuwanie na Jasnej Górze i kwesta na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych, złożą się na obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”? - pod takim hasłem już w niedzielę, 10 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 19. przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

W rozmowie z ‘Niedzielą” ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że „każdy wolontariusz przez bezinteresowność i czułość staje się ikoną Jezusa jak św. Matka Teresa z Kalkuty. Duchowość miłosiernego Samarytanina nie może być zarezerwowana dla nielicznych. Albo angażuję się wielkodusznie, albo zostałem zainfekowany przez myślenie biznesowe: „Co z tego będę miał?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Datki z kwesty zostaną przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej. - Nasza pomoc dotrze również w ten sposób do domów „Betel” na kontynencie afrykańskim – w Etiopii i Madagaskarze – mówi ks. Marciniec.

Domy prowadzone przez „Betel” nazywane Wspólnotami Życia, w archidiecezji częstochowskiej funkcjonują w Częstochowie przy ul. Kopernika, Okólnej i Pawiej, a także w Janowie i Działoszynie. Rodzinę znalazło w nich kilkadziesiąt niepełnosprawnych sierot społecznych.

Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego początku Ruch ten wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier.

Dziś ruch „Betel” organizuje spotkania dla osób chorych, starszych, ich rodzin oraz przyjaciół. Swoją działalność oprócz terenu Polski skierował także na Białoruś, gdzie tworzy świetlice dla niepełnosprawnych, i do Etiopii, gdzie prowadzi dom z sierotami społecznymi.

Reklama

Natomiast 11 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„W godzinie Apelu Jasnogórskiego, spotykamy się razem przed Cudowną Ikoną Pani Jasnogórskiej. Upośledzone sieroty społeczne – mieszkańcy domów „Betel” prowadzą różaniec, klęczą bardzo blisko obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” – dodaje ks. Marciniec.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Marciniec wskazuje też na znaczenie duszpasterstwa osób chorych i niepełnosprawnych i różne dzieła tego duszpasterstwa w archidiecezji częstochowskiej, takie jak m. in. pielgrzymki osób cierpiących do Matki na Jasną Górę.

Zawsze 6 lipca spotyka się na Jasnej Górze Apostolstwo Chorych, natomiast w ostatnią sobotę sierpnia z Olsztyna ok. Częstochowy wędruje kilkusetosobowa grupa ludzi słabych i ubogich.

We wrześniu odbywają się regionalne spotkania chorych pod przewodnictwem księży biskupów. Raz lub dwa razy w miesiącu odprawiane są Msze św. dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół w większych miejscowościach archidiecezji: Częstochowie, Wieluniu, Zawierciu, Radomsku, Myszkowie, Krzepicach, Działoszynie i Pajęcznie. W tych wspólnotach ma miejsce również przygotowanie do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dla osób specjalnej troski. Podobnie towarzyszy swoim podopiecznym duszpasterstwo osób głuchoniemych i niedosłyszących.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-07 14:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W służbie cierpiącemu

Niedziela podlaska 6/2017, str. 1, 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegoroczny, 25. Światowy Dzień Chorego jest okazją do głębszej refleksji nad naszą relacją z chorymi. 11 lutego zaistniał w kalendarzu nieprzypadkowo. Nasz rodak św. Jan Paweł II do głębi rozumiał Ewangelię, a także był bacznym obserwatorem rzeczywistości

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Świdnica. Dzień skupienia duchowieństwa z udziałem kard. Gerharda Müllera

2024-05-23 15:37
Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, na zaproszenie biskupa Marka Mendyka, z duchowieństwem diecezji świdnickiej spotkał się były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...