Reklama

Benedykt XVI

Kard. Ravasi: Benedykt XVI jak Mojżesz będzie się wstawiał za Ludem Bożym

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Mojżesza, wstawiającego się na szczycie góry za Izraelitami walczącymi z Amalekitami porównał Benedykta XVI kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury wygłosił dziś wieczorem w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego pierwszą z siedemnastu konferencji rekolekcji watykańskich. Nawiązując do psalmów rekolekcjonista pragnie mówić na temat: „Ars orandi, ars credendi – oblicze Boga i człowieka w modlitwie Psalmami”. Swoją pierwszą konferencję poświęcił czterem słowom: oddychać, myśleć, walczyć i kochać.

Rekolekcje rozpoczęły się od wystawienia Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówiono drugie nieszpory I niedzieli Wielkiego Postu. Kard. Ravasi w swej pierwszej konferencji zaproponował biblijny obraz ukazujący przyszłą obecność Benedykta XVI w Kościele. Zaznaczył, że będzie to obecność kontemplacyjna, podobna do Mojżesza, który kiedy lud walczył w Amalekitami, wyszedł wraz z Aaronem i Churem na szczyt góry, wstawiając się za walczącymi w dolinie Izraelitami. „Obraz ten przedstawia zasadniczą funkcję – Waszej Świątobliwości wobec Kościoła – to znaczy wstawiennictwo. My pozostaniemy w „dolinie”, gdzie są Amalekici, gdzie kurz, lęki, przerażenie, zmory, ale także nadzieja, tam gdzie byłeś z nami przez minione osiem lat. Odtąd jednak będziemy wiedzieli, że na górze wstawiasz się za nami” - powiedział kard. Ravasi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie włoski purpurat kurialny zachęcił do ciszy wewnętrznej, by uwolnić się od hałasów życia codziennego. „Myślę, że także dla nas, czas rekolekcji jest do pewnego stopnia uwolnieniem duszy od rzeczy doczesnych, także od błota grzechu, piasku banalności, z pokrzyw paplaniny, które szczególnie w tych dniach, niepokoją nasze uszy” - powiedział kard. Ravasi.

W swoim rozważaniu przewodniczący Papieskiej Rady Kultury zajął się kwestią modlitwy w psalmach, podkreślając cztery czasowniki: modlić się i oddychać, ponieważ modlitwa jest jak powietrze dla naszego życia; modlitwa jest myśleniem, jest poznawaniem Boga, tak jak Maryja, która zachowywała wszystkie wydarzenia w swoim sercu; modlitwa jest również walką z Bogiem, zwłaszcza gdy przeżywamy jałowość, mrok życia, kiedy wznosimy krzyk rozpaczy, który może się wydawać bluźnierstwem; modlitwa jest wreszcie miłością, możliwością objęcia Boga. Modlitwa często jest też milczącą wymianą spojrzeń dwojga zakochanych - powiedział kardynał Ravasi.

Cytując Pascala watykański rekolekcjonista dodał, że w wierze, podobnie jak w miłości cisza jest bardziej wymowna od słów. „Dwoje prawdziwie zakochanych, kiedy wyczerpali już cały arsenał frazesów swej miłości, powtarzając stereotyp także miłości, jeśli są naprawdę zakochani, spoglądają sobie w oczy i milczą” - przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Watykańskie rekolekcje trwać będą do soboty 23 lutego rano. W tym czasie nie będzie żadnych papieskich audiencji.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-18 08:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pontyfikat Benedykta XVI: fakty, daty, liczby

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...