Reklama

Wiadomości

"Świadoma droga do domu” – konferencja
u kapucynów o bezdomności

Zima to trudny czas dla bezdomnych

T. D.

Zima to trudny czas dla bezdomnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Świadoma droga do domu” – to tytuł konferencji poświęconej tematyce bezdomności, która odbędzie się 30 stycznia w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, prowadzone przez ojców kapucynów.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele ponad 70 placówek, zgromadzeń zakonnych i instytucji pomagających osobom bezdomnym. Według organizatorów będzie to pierwsza od pięciu lat na terenie Krakowa, konferencja poświęcona tematyce bezdomności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Celem konferencji będzie upowszechnienie modelu pomocy osobom wykluczonym społecznie oraz promowanie tzw. „dobrych praktyk” w zakresie wsparcia osób i rodzin doświadczających problemu bezdomności” – podkreśla Justyna Borkowska z Dzieła Pomocy Ojca Pio w Krakowie. „Podczas spotkania zaplanowano wystąpienia teoretyków i praktyków dotyczące aktywizujących form wsparcia osób bezdomnych w procesie wychodzenia z bezdomności oraz dyskusję i wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami” – dodaje.

Konferencja pozwoli na zapoznanie się z innowacyjnymi sposobami pomocy osobom bezdomnym w Dziele Pomocy św. Ojca Pio i przyczyni się do ich rozpowszechnienia wśród osób potrzebujących.

Podczas konferencji o. Henryk Cisowski, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio będzie mówił na temat kształtowania się idei pomocy i wsparcia osób bezdomnych w kontekście Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Z kolei o towarzyszeniu duchowym w pomocy osobom bezdomnym opowie o. dr Piotr Jordan Śliwiński, filozof, antropolog kultury, adiunkt w Katedrze Lingwistyki Komputerowej UJ i współpracownik Dzieła.

Natomiast Joanna Dziasek, psychoterapeuta będzie mówić o roli wsparcia psychologicznego w procesie wychodzenia z bezdomności.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną założenia projektu „Świadoma droga do domu” - wsparcie osób doświadczających problemu bezdomności poprzez kompleksowe poradnictwo indywidualne i wsparcie grupowe w ramach Punktu Konsultacyjnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Program omówi Iwona Surmaj, pracownik socjalny, kierownik Punktu Konsultacyjnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Reklama

Oprócz tego będzie można wysłuchać wystąpień m.in. na temat wykorzystania mediacji w pracy z osobami bezdomnymi i uczestnictwa w formacji i grupach wsparcia, jako proces wychodzenia z bezdomności.

Natomiast Lidia Koźmik, psycholog Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, Caritas Archidiecezji Krakowskiej opowie o procesie usamodzielnienia się kobiet i dzieci na przykładzie działań Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie. W trakcie konferencji prelegenci będą rozmawiać także o wsparciu osób opuszczających zakłady karne.

W Centrum Pomocy św. Ojca Pio potrzebujący mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy, schronienia, a także skorzystać z poradni psychologicznej. W trudnych przypadkach kapucyni i wolontariusze towarzyszą im podczas wizyty w przychodni czy szpitalu. Ponadto organizowana jest Wigilia, obiad w dzień Bożego Narodzenia oraz obiad wielkanocny dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych. Uczestniczy w nich blisko 400 osób.

Bracia kapucyni pomagają również dzieciom i młodzieży, przez wspieranie działalności świetlic socjoterapeutycznych, dofinansowanie wypoczynku oraz przedsięwzięć mających na celu edukację i rozwój zdolności młodych osób.

Konferencja odbędzie się przy ul. Loretańskiej 11, początek o godz. 9.

Oceń:

2013-01-29 11:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Szopki krakowskie”. Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na wystawę szopek krakowskich, którą można będzie zobaczyć już od 2 grudnia w Pałacu Mieroszewskich. Na wystawie zaprezentowane zostaną szopki z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zgłaszane na konkurs w latach 1981- 2015.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania